Po Návratu divokých koní získal i další projekt pražské zoo na záchranu ohrožených druhů zvířat prestižní záštitu Světové asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA). Více o něm prozradil ředitel zoologické zahrady Miroslav Bobek.
Od 23. března má Zoo Praha právo užívat prestižní značku „Partner of WAZA“ v souvislosti s projektem Toulavý autobus. Projekt, jehož cílem je prostřednictvím vzdělávacích aktivit přispět k ochraně goril nížinných a jejich prostředí, oslovil představitele Světové asociace zoologických zahrad a akvárií již na loňské výroční konferenci WAZA na Floridě. Letos se mu rozhodli udělit záštitu a stvrdit tak jeho mezinárodní prestiž.
„Projekt Toulavý autobus, který je dosavadním vyvrcholením našich ochranářských snah ve střední Africe, umožňuje školákům z pralesních oblastí absolvovat několikadenní cesty do záchranných stanic v Mefou či Limbe, kde mají možnost vidět gorily jako fascinující živé tvory a nikoli jako maso na talíři,“ vysvětluje Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha. „Současně děti absolvují vzdělávací program. Po více než ročním fungování Toulavého autobusu se ukazuje, že projekt má silný dopad i na dospělé a splňuje tak své poslání lépe, než jsme si troufali očekávat.“
V městečku Somalomo, odkud Toulavý autobus pravidelně vyjíždí na své jízdy, založila pražská zoo tzv. ekoklub, jehož vedoucí vzdělává děti celoročně a mezi místními lidmi šíří osvětu. Kromě toho je však pro ochranu goril zásadní nabídnout lidem alespoň dílčí alternativu k lovu masa divokých zvířat. Pražská zoo proto nyní usiluje o zavedení chovu „pralesní krysy“ neboli řekomyši africké v Somalomo.
Světová organizace zoologických zahrad a akvárií udělila prestižní status oficiálního partnerského projektu WAZA již podruhé. Poprvé tomu bylo v roce 2012 za projekt Návrat divokých koní, díky němuž se koně Převalského vrací do své původní domoviny, do Mongolska.
Text: Jana Ptačinská Jirátová
Foto: Miroslav Bobek