46 dnů světového skla na Pražském hradě

Stanislav Libenský Award 2011Kulturní servis Puls vás jako mediální partner zve na výstavu STANISLAV LIBENSKÝ AWARD 2011 & GLASS.DESIGN. Tu připravuje správa Pražského hradu ve spolupráci s Pražskou galerií českého skla a Uměleckoprůmyslovým muzeem. Originální díla nejmladší sklářské generace zastoupené umělci z celého světa můžete vidět od 16. září do 31. října v Císařské konírně. Den před zahájením bude udělena cena Stanislava Libenského.


Stanislav Libenský Award 2011Už ve čtvrtek 15. září se v Nové Galerii Pražského hradu uskuteční Slavnostní galavečer s vyhlášením laureáta Ceny Stanislava Libenského. Součástí programu bude také vernisáž expozice „Stanislav Libenský Award & Glass.Design“. Zúčastní se jí přední představitelé kulturně-politického života naší republiky. O den později, 16. září, bude výstava poprvé otevřena veřejnosti. Přístupná pak zůstane až do 31. října. Vystavovaná díla jsou zaměřena především na renesanci evropské sklářské tradice.

Letos to bude už potřetí, co bude uděleno ocenění Stanislava Libenského. Tato událost je ne české kulturní scéně velmi důležitá, protože se zasazuje o rozvoj a podporu současné nejmladší generace sklářů. Ti samozřejmě do uměleckého světa teprve vstupují, ale v mnohých případech mají už v této době originální a vskutku nezaměnitelné nápady. Letos se do soutěže přihlásilo padesát jedna čerstvých absolventů. Konkrétně můžeme upřesnit, že sedm z nich pochází z Velké Británie a Turecka, pět sklářů je z Maďarska, tři umělci z Austrálie, Estonska, Slovinska a Polska. Další dva vystavující jsou z USA, což je stejné zastoupení i Bulharska a Francie. Po jednom se pak objeví také výtvarníci z Japonska, Německa, Norska, Portugalska, Slovenska a Švédska.

Stanislav Libenský Award 2011Do soutěže bylo přihlášeno velké množství originálních prací, ale do užšího kola mohlo být vybráno pouze třicet šest kandidátů. Jejich práce pak můžete vidět na unikátní výstavě „Stanislav Libenský Award 2011“, která bude po dobu čtyřiceti šesti dnů umístěna v prostorách Císařské konírny na Pražském hradě. Odborná porota zasedne odpoledne 15. září, aby rozhodla o vítězi, jenž získá toto ocenění. Pro sklářské absolventy je tato akce výbornou příležitostí pro veřejnou, a často první, prezentaci svých vlastních výtvorů. Pro laureáta Ceny Stanislava Libenskéh je připraven třítýdenní letní studijní pobyt na velmi prestižní škole Pilchuck Glass School v USA. Letos bude navíc poprvé uděleno takzvané „Zvláštní uznání sklárny Moser“ jednomu z výtvarníků. Ten získá pětidenní stáž ve sklárně Moser v Karlových Varech, což zahrnuje vzorování na huti, možnost konzultace s pracovníky sklárny, ubytování a samozřejmě dopravu.

To však není jedinou zajímavostí této plánované akce. Kromě této části, bude mít i druhou sekci – přehlídku „Sklo.Design/Glass.Design“. Ta je zaměřena na aktuální fenomén designu denně používaných předmětů. Můžete se těšit na zajímavé modely a nápadité tvary. Hlavní město České republiky se opět stane srdcem sklářství a místem, kde se setkávají lidé a tradice z různých koutů země. Přijďte okusit tuto jedinečnou uměleckou inspirativní atmosféru světového skla.

PRAKTICKÉ INFORMACE

Na výstavu se nejlépe dostanete tramvají číslo 22 ze zastávky Pražský hrad, Císařská konírna se nachází na II. nádvoří. „Stanislav Libenský Award 2011 & Glass.Design“ můžete navštívit od 16. září do 31. října, otevřeno bude denně od 10 do 18 hodin. Základní vstupné je v ceně 120 Kč, snížené pro děti ve věku 7 – 15 let, pro studenty a seniory je po sto koruně. Za rodinné vstupné zahrnující dvě dospělé osoby a dvě děti zaplatíte 250 Kč.

Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: FOIBOS

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Stanislav Libensky Award 2011 & Glass.Design: Objevte kouzlo světového skla
Unikátní výstava panenek ohromí nejen vášnivé sběratele
Druhý ročník Prague Fashion Weekendu se blíží
V říjnu se uskuteční jubilejní 10. koncert královen popu

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání