Unikátní výstava panenek ohromí nejen vášnivé sběratele

Doll PraguePod slovem panenka si můžeme představit mnoho různých věcí. Zatímco třeba pro vás je to oblíbená hračka z dětství, pro jiné má velkou uměleckou hodnotu. Prošly tolika proměnami a dostaly tolik podob, až z toho přechází zrak. Hadrové, plastové nebo porcelánové. Mají různá jména, jejich obličeje se přizpůsobovaly slavným osobnostem a zájem o ně neklesá ani dnes. Koncem roku můžete v hlavním městě zavítat na první mezinárodní výstavu panenek Doll Prague.


V současné době je výroba panenek považována za významnou uměleckou disciplínu, která si zachovává originalitu a samozřejmě je přínosná také pro sběratele. Vystavování panenek sklízí po celém světě velké úspěchy. Například v Paříži, Moskvě, New Yorku a Tokiu zaznamenaly expozice největší ohlasy. Tato skutečnost inspirovala občanské sdružení ART CZ k tomu, aby toto umění představilo také v naší republice. Jejich cílem je uspořádat první mezinárodní výstavu, která se bude jmenovat „Doll Prague“. Budou zde panenky od významných tuzemských i zahraničních tvůrců, mnoho z nich k nám přijede vystavovat svá díla vůbec poprvé za svou existenci. Pro zpestření se představí také mezinárodní výstava Artextil Prague. Expozice nabídne ukázku originálního pojetí uměleckých textilií. Jako příklad můžeme uvést třeba snové obrazy Iny Georgety Statescu, jež zdobí soukromé pařížské salóny významných osobností.

Doll PragueBohdana Klátilová z občanského sdružení ART CZ výstavu přibližuje slovy: „Autorské panenky jsou vnímány jako skutečné umění, jemuž se po celém světě věnuje řada renomovaných výtvarníků, statisíce sběratelů a fanoušků. Největší tradici má tato umělecká disciplína ve Spojených státech, Rusku a Japonsku. Značnou oblibu zaznamenáváme i v západní Evropě. Byla by škoda, kdyby Česká republika zůstávala pozadu, proto jsme se rozhodli představit panenkové umění i tuzemské veřejnosti.“

Toto umění vychází z tradice loutkářství, sochařství a kostýmní tvorby. Do něho se pak postupně přimíchávaly různé technologie 21. století. Příznivci panenek si přijdou na své první prosincový víkend. Expozice bude probíhat ve dnech 2. – 4. prosince v krásných prostorách Národního domu v Praze na Vinohradech. Bude se jednat o prodejní výstavu, na níž bude samozřejmě možné vystavovaná díla také zakoupit. Pokud patříte mezi tvořivé lidi, pak vás jistě potěší, že tato akce nabídne i kreativní kurzy a rovněž také možnost sledovat výsledky mezinárodní soutěže, ve které se mezi sebou utkají samotní experti. Výstavu uzavře charitativní projekt, jehož výtěžek poputuje na pomoc dětem s poruchou autistického spektra.


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Doll Prague


 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání