Stanislav Libensky Award 2011 & Glass.Design: Objevte kouzlo světového skla

výstava Glass. Design PRAŽSKÝ HRADCísařská konírna Pražského hradu umí dodat každé výstavě, která se zde uskuteční, jedinečnou atmosféru. Jinak tomu zajisté nebude ani v případě další expozice, jež se zde usídlí od 16. září do 31. října. Půjde o třetí ročník akce s názvem STANISLAV LIBENSKY AWARD 2011 & GLASS.DESIGN. Ta bude rozdělena do dvou částí. První bude přehlídkou sklářských výtvarníků a jejich umění, druhá sekce zmapuje design běžně užívaných předmětů.


výstava Glass. Design PRAŽSKÝ HRADLetošní ročník prestižní sklářské výstavy začne na Pražském hradě už 16. září. V rámci této expozice budou představeny práce současné nejmladší generace sklářů, čerstvých absolventů z různých koutů celého světa. Ti mezi sebou soutěží o ocenění Stanislava Libenského. Samotná výstava bude rozdělena do dvou odlišných částí. V první se představí netradiční, ale i klasické přístupy a techniky, originální spojení nových médií a technologií v podobě funkčních děl oněch zmiňovaných umělců. Budou zde prezentovány výtvory sklářů z Velké Británie, Německa, Norska, Portugalska, Slovinska, Slovenska, Maďarska, Estonska, Švédska, Polska, Bulharska, Francie, ale i ze vzdálenějších koutů, jako je Turecko, Austrálie, USA nebo Japonsko. Své zastoupení tu bude mít samozřejmě i Česká republika.

Výtvory bude hodnotit odborná komise tvořená zásadními osobnostmi sklářského světa. Na čestné místo se usadí akademický malíř Vladimír Kopecký, profesor Jiří Harcuba, magistři Oldřich Palata a Milan Hlaveš, akademičtí sochaři Oldřich Plíva a Marián Karel, doktor filozofie Jiří Šetlík a také galeristka magistra Eliška Stölting. Vítěz bude vyhlášen před zahájením výstavy, ve čtvrtek 15. září.

výstava Glass. Design PRAŽSKÝ HRADDruhá část expozice nese název „Glass. Design/Sklo. Design“. Ta bude mapovat současný fenomén designu denně užívaných předmětů. Unikátní přehlídka představí novinky sklářského umění z dílen známých evropských firem. Mezi nimi nebudou chybět ani ty české. Největší trendy odprezentují společnosti jako Alessi, Bacarrat, Iitalla, Kosta Boda, Moser Orrefors, Riedel, Venini a řada dalších. Můžeme se těšit také na slavná designérská jména, kupříkladu Alfredo Häberli, Arik Levy, Jasper Morrison, Philippe Starck nebo Marcel Wanders.

Výstava „Stanislav Libensky Award 2011 & Glass.Design" se, stejně jako udílení Ceny Stanislava Libenského, koná pod záštitou manželky prezidenta České republiky - paní Livie Klausové. Dále pak pod patronací výtvarnice Jaroslavy Brychtové, ministra kultury Jiřího Bessera a primátora hlavního města Prahy Bohuslava Svobody. Pořadatelem tohoto projektu je Pražská galerie českého skla a samozřejmě také Správa Pražského hradu. Realizace probíhá rovněž ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze.

Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: FOIBOS

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Unikátní výstava panenek ohromí nejen vášnivé sběratele
Pyrofest 2011: Princezny, piráti a hlavně ohňostroje!
Druhý ročník Prague Fashion Weekendu se blíží
V říjnu se uskuteční jubilejní 10. koncert královen popu

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání