Tipy na dárky – divadelní představení s kouzlem Vánoc

Vánoční koledaV tipu na vánoční dárky je přehled divadelních představení s vánoční tematikou. Letos bude z čeho vybírat. Národní divadlo tradičně uvede balet Louskáček – Vánoční příběh Petra Iljiče Čajkovského, stejně jako Divadlo V Dlouhé, které i v letošní sezóně nabídne představení Jak jsem se ztratil aneb Malá vánoční povídka. Divadlo Broadway chystá nový muzikál Vánoční zázrak aneb Sliby se maj plnit o Vánocích, zatímco v Hybernii bude mít premiéru Vánoční koleda.


Představa, že by Národní divadlo v Praze v období Vánoc neuvedlo jedno ze svých tradičních představení – Louskáčka Petra Iljiče Čajkovského, by se podobala nazdobenému stromečku bez hvězdy nebo ozdobné špičky na vrcholu. Slavnostní premiéra se konala už v roce 1892, od té doby však inscenace prošla mnohými změnami, a to jak v dramaturgickém, tak i choreografickém pojetí. V novém nastudování maďarského choreografa Youriho Vamose, který se nechal inspirovat příběhem Charlese Dickense a převedl Louskáčka do pohádkového baletu, se představení hraje od prosince 1994. Dvouhodinová hra potěší malé i velké diváky. Pestré kostýmy a excelentní taneční výkony ohromí každého. LOUSKÁČEK – VÁNOČNÍ PŘÍBĚH se v Národním divadle hraje až do 7. ledna 2012.

Jak jsem se ztratil aneb malý vánoční příběhPavel Tesař, Jan Vondráček, Klára Sedláčková-Oltová, Magdalena Zimová nebo Milan Potoček i letos zazáří v JAK JSEM SE ZTRATIL ANEB MALÉM VÁNOČNÍM PŘÍBĚHU. Představení je vhodné pro celou rodinu, obzvláště pak pro děti. Ústřední postavou je Pavlík, malý chlapeček, který se na Štědrý den ztratí v Praze. A protože je hodně zvědavý, domů příliš nepospíchá. Zažívá tak různá dobrodružství. Potká Pána s kaprem, posledního pražského lampáře, zavítá do Bílé labutě i do pekla. Nejvíce si však oblíbí Poláka Klementa a jeho kobylku Karlíčka. Autor úpravy a režisér Jan Borna dal příběhu formu divadelní revue prošpikované naživo hranými hity šedesátých let. Herci chodí na chůdách, aby lépe znázornili dětské postavy. Svět pak skutečně vnímáte Pavlíkovýma očima, pro které je všechno kolem velké a tajemné. Z představení budete odcházet s úsměvem a příjemně naladěni.

To však není jediná novinka, která nás letos „pod stromečkem“ čeká. V pondělí 21. listopadu uvede Divadlo Hybernia nový hudebně-divadelní projekt pojmenovaný VÁNOČNÍ KOLEDA, jenž je zpracován na motivy slavné povídky Charlese Dickense. V tomto představení si bok po boku zahraje Ivana Chýlková a Karel Roden. Součástí programu však bude i vystoupení slovenské šansoniérky Szidi Tobias, rockového zpěváka Davida Kollera a sólistky Státní opery Mariny Vyskvorkiny. Tímto netradičním multižánrovým spojením chtějí tvůrci docílit jedinečného a neopakovatelného diváckého zážitku. Zda se jim to podaří, musíte posoudit sami. Součástí hry bude také kouzelnické a akrobatické vystoupení, a protože jde o vánoční příběh, nebudou chybět ani děti.

Vánoční zázrakVe středu 30. listopadu bude mít v Divadle Broadway premiéru nový muzikál Janka Ledeckého VÁNOČNÍ ZÁZRAK ANEB SLIBY SE MAJ PLNIT O VÁNOCÍCH. Jak uvedl sám tvůrce, chtěl by se zasadit nejen o vznik hezkého díla, ale rovněž by rád touto formou zavedl novou vánoční tradici. Romantický příběh, odehrávající se v období svátků, bude provázen Ledeckého tematickými písněmi. A kdo se objeví v roli hlavních představitelů? Martin Dejdar, Linda Rybová, Marek Vašut, Květa Fialová, Naďa Konvalinková, Aleš Háma nebo Marián Labuda. Dílo se bude z velké části snažit poukázat na problematiku vytlačování malého Ježíška konkurenčním Santa Clausem. Necháme si naše tradice opravdu vzít a přeměnit podle amerického vzoru, nebo si zvládneme zachovat a udržet kouzlo českých Vánoc? Poslední představení se odehraje 1. ledna 2012.


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Oficiální stránky akcí

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY: 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání