Na festival Okoř byla cesta jako žádná ze sta

festival Okoř 2011Po roční pauze se opět vrátila na českou festivalovou scénu oblíbená Okoř. Jak sám název napovídá, mohli jsme tuto jednodenní akci, která proběhla v sobotu 20. srpna, najít v podhradí jmenované zříceniny. Program byl opravdu nabitý a skvělý zážitek si odnesli nejen návštěvníci, ale i samotní účinkující.


Letošní festivalovou sezonou oslavila Okoř své jedenácté výročí. V loňském roce se bohužel neuskutečnila, ale letošnímu ročníku to vůbec neuškodilo, ba naopak. Na místo dorazilo okolo pěti tisíc věrných fanoušků. Pořadatelé si dali velmi záležet na výběru všech jedenácti interpretů, kteří zde účinkovali. Od jedné hodiny, kdy byl areál otevřen, se člověk nestihl nudit. Hned na úvod hudebního programu, který začínal o hodinu později, nás přivítala držitelka ceny Anděl Deborah Kahlová neboli Debbi. Svým hitem „Touch The Sun“, jenž zná díky televizní reklamě snad každý, doslova přičarovala krásné počasí, které vydrželo po celý den.

Festival Okoř 2011Dále měla následovat Vypsaná fiXa, ale z organizačních důvodů byl její koncert přesunut na konec programu, čili na jednu hodinu v noci. Místo nich dostal do varu posluchače svými nehasnoucími hity Mersí z kapely Děda Mládek Illegal Band. Ten je stále svobodný, proto se snažil okouzlit přítomné slečny. Všichni si prozpěvovali a začínala se zde utvářet ta pravá festivalová atmosféra. Po vlastní skladbě „Hadice“ od trumpetisty Karla Pičmana zařadili do svého repertoáru píseň „Knocking on Heavens Door“, kterou ještě vylepšili reggae vložkou. DMIB se s námi rozloučili „Jóžinem z bážin“ a dali prostor dalším účinkujícímu.

Časový harmonogram byl dodržován skvěle. Od půl čtvrté vypuklo pořádné davové šílenství, když Šárka Kubelková, která celým dnem provázela, přivolala na pódium mladého písničkáře Tomáše Kluse. Zahrál všechny své známé hity a fanynky nepřestávaly skandovat. Klus dokázal zaplnit mezeru na českém hudebním trhu svými inteligentními a s nadsázkou psanými texty. Bylo již na čase obměnit všudypřítomný pop. Český národ je národem písničkářů, ti se ale bohužel v poslední době někam vytratili. Tomáš nám dokazuje, že se ještě najde pár lidí, kteří mají cit pro dobrou hudbu. Jeho koncert na Okoři byl energický a provázený milým humorem a hláškami typu: „Přerušovaná píseň, bezpečná píseň“ nebo „Nejlepší je venku, shodit podprsenku.“ Dokonce napsal i báseň, kterou zde odrecitoval. „Já nekradu, byť jsem z Hradu.“ Až na drobné potíže s aparaturou, prasklou strunou a koženými botami byl jeho koncert báječný.

Dalším účinkujícím byla kapela Gipsy.cz, jež má na kontě novou desku s názvem „Desperado“. Tato partička vstoupila do povědomí českých posluchačů svou první deskou pojmenovanou „Romano Hip Hop“. Při jejich vystoupení zazněly nové písničky z posledního alba, ale fanoušci si poslechli i starší songy.

 

Festival Okoř 2011Honza Žampa, David Šmídt, Martin Mrázek, Martin Puškař, Vladimír Zeman a Michal Hons - to je seskupení Eddie Stoilow.  Jako většina skupin, i oni si prošli „garážovým“ začátkem, jejich úspěšnou kariéru však odstartovala píseň „Floating“. Následoval jeden hit za druhým a už vydali druhé album. Zazněly zde pomalejší písničky, ale pak kluci ukázali, že umí zahrát i pořádný rock. Dočkali jsme se i dvou reprodukcí, a to „Sweet harmony“, ve které Honza Žampa předvedl parádní beat box a celý koncert ukončili písničkou „Cotton Eye Joe“.

S přibývajícím večerem se sluneční žár začal zmenšovat a našlapaný program na chvilku zvolnil. Na pódiu se objevili Čechomor. Ti hráli k tanci i poslechu. Mnoho posluchačů vystoupení natolik inspirovalo, že si ihned po koncertě běželi koupit jejich CD.

Festival Okoř 2011Kdo byl dostatečně otrlý, prodral se na následujícího interpreta co nejblíže k pódiu. Ve čtvrt na devět měla hrát jedna z nejpopulárnějších českých kapel současnosti - Nightwork. Obecenstvo netvořily pouze dívky, ale i muži, kteří při skladbě „Globální oteplování“ z plných plic zpívali: „Já jsem gay“. Vojta „diktátor“ Dyk a jeho uskupení opět dorazili ve svých pestrobarevných šusťákovkách a předvedli nám, že mají kule na to, aby v teplácích dobili svět showbyznysu. Samozřejmě zde nemohla chybět „malá uličnice Mája“ nebo „Drevo struhár“. Vojta předváděl taneční kreace samby a třešničkou na dortu byla chvíle aerobiku, kterou kluci museli určitě velice dlouho secvičovat. Pro zasvěcenější, předváděli kroky jako step touch nebo ponny. Synchronizace v krocích byla dokonalá a vůbec jsem nezáviděla Jakubovi Prachařovi, který celou dobu v rukou svíral kytaru. „It´s My life“ známá z osmdesátých let od DJ Boba zazněla jako poslední a rozskákaný dav se vydal posilnit pivem a jídlem, jak mu to radila Šárka Kubelková. Jestlipak jste věděli, že slovo fanynka pochází z anglického výrazu fanatic?

Další přišel na řadu písničkář Ondřej Ládek, kterého známe spíše pod pseudonymem Xindl X. Dav návštěvníků nepolevil a únava na nikom z fanoušků nebyla znát. Při písničce „Anděl“ nebo „Láska v housce“ všichni z plných plic zpívali a tančili.

Festival Okoř 2011Pro mě osobně bylo trochu zklamáním vystoupení skupiny CHINASKI, která má stále stejné koncerty včetně playlistu a gest Michala Malátného. Spousta návštěvníků by semnou ale nesouhlasila, protože si koncert náležitě užívali, jak to jen šlo. Jejich písně jsou všem známé, tudíž se zpěv rozléhal ze všech stran. S pokročilou večerní hodinou přibývalo bujarých návštěvníků, kteří zavzpomínali na svá mladá léta se skupinou Panika. Ta se dala opět dohromady jen pro tuto příležitost, aby zahrála na festivalu Okoř. Samotný závěr večera pak patřil již zmiňované partičce Vypsaná fiXa. Komu ještě zbývaly síly, ten mohl tančit a zpívat co hrdlo ráčí, protože tahle kapela nenechá nikoho v klidu. Zazněly písně z nedávno vydané desky „Klenot“ i staré známé pecky.

Festival byl vyprodán již několik dní před samotným zahájením. Areál je umístěn na malé louce, proto byl z kapacitních důvodů počet návštěvníků omezen na pět tisíc. Díky počasí a výborně sestavenému programu byla pro mě tato akce jedním z nejlepších festivalů tohoto léta. Neopakovatelné atmosféře přispělo nasvícení hradu ve večerních hodinách. Jedinou výtkou, kterou mám vůči organizátorům, byla absence vody na umytí rukou. Návštěvníci řešili tento problém oplachováním v malém bazénku určeném pro vodní zorbing. Malí návštěvníci si také přišli na své. Byl tu pro ně připraven dětský koutek s animátory a dětskou diskotékou. Další výhodou je malá vzdálenost od metropole, autem jste na místě za pouhých třicet minut. Po letošní návštěvě jsem rozhodnutá podívat se na Okoř i příští rok.

VÍCE FOTEK NAJDETE NA ZDE


Text: Simona Hradecká
Foto: Kristýna Šmejkalová

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Finální den na jubilejním Hip Hop Kempu 2011
Open Air Festival podruhé a opět ve velké parádě

Let it Roll 2011: Megaparty na ostrově přilákala tisíce lidí
Rock for Church(ill): Za málo peněz hodně muziky


 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání