Příchod roku ohnivé opice je za dveřmi

čínský nový rokZatímco většina světa má oslavy příchodu nového roku za sebou, Číňané se na svůj velký den teprve chystají. Čínský nový rok ohnivé opice vypukne 8. února, slavit se bude i první únorový víkend v Praze na holešovickém Výstavišti.


Nový lunární rok začíná novoročními svátky, které připadají na druhé novoluní po zimním slunovratu. Je to nejdůležitější z čínských tradičních svátků. Slaví se dodnes nejen v Číně a jihovýchodní Asii, kde byl tradičně velký vliv čínských komunit, ale i v jiných zemích.

Oslava trvá několik dní
Již před začátkem svátečního období bylo třeba doma pečlivě uklidit a zbavit se starých věcí. Každý z nastávajících svátečních dnů je ve znamení určité činnosti nebo se naopak dodržuje klid. Řada obřadů se dříve týkala domácnosti a rodiny, neboť tak měla být zajištěna prosperita a štěstí. Dodržování dnů, kdy se naopak neměla vykonávat žádná práce ani tradiční obřady a činnosti, mělo přinést rodině v novém roce klid.

Rodinné štěstí a prosperitu symbolizovala i speciální sváteční jídla, například kaše z pěti druhů obilovin ochucená „pěti chutěmi“. Nejtypičtějším pokrmem jsou taštičky připravované z těsta plněného masovou či zeleninovou náplní.

„V Číně jsou dodnes novoroční svátky příležitostí k setkání rodin. Číňané v tuto dobu cestují z velkých dálek, aby se sešla celá rodina. A neboť rodinná setkání bývají opravdu početná, je třeba přichystat i velké množství jídla. Právě společná příprava jídla rodinu stmeluje. Všichni se baví, zábava musí být opravu veselá a hlučná, aby byl následující nový rok šťastný,“ vysvětluje sinoložka Helena Heroldová.

čínský nový rok

Jak je to s čínským horoskopem
Staří Číňané uměli dobře pozorovat přírodní jevy a nebeské úkazy, podle nichž řídili zemědělské práce. Již ve druhém tisíciletí před naším letopočtem používali lunární kalendář, který byl založen na 12 měsících o 29 anebo 30 dnech a používá se dodnes. Počítají se podle něj data tradičních svátků, včetně zmiňovaného příchodu nového lunárního roku.

Číňané počítají roky v šedesátiletých cyklech, které vznikají kombinací 12 pozemských větví s pěti prvky, jimiž jsou voda, dřevo, oheň, země a kov. Snad někdy koncem prvního tisíciletí našeho letopočtu pod vlivem buddhismu a kultur střední Asie a Indie začal být k jednotlivým rokům „pozemských větví“ přiřazován symbol zvířete.

Symbolika zvířat a prvků hrála velkou roli v různých věštebných praktikách. Odvozovaly se od nich charakteristiky světových stran, barev, chutí, ale i lidských povah. V tradičním kalendáři jednotlivá zvířata přikládala významy nejen celému roku, ale i kratším časovým úsekům, například hodinám během dne i noci. Během šedesátiletého cyklu se tedy vystřídá 12 zvířat spolu s pěti prvky.

Symbolem lunárního roku 2016 je ohnivá opice. Opice, zvaná čínsky „chou“, je podle tradičního výkladu chytrá, energická a moudrá. Dobře a rychle se přizpůsobuje novým úkolům. Může být však i náladová, povýšená a ješitná. Rychle střídá nálady, což je ještě podpořeno prvkem ohně.

čínský nový rok

Pražská oslava

Čínský nový rok se v dnešní době slaví i v zemích, kde čínské komunity tvoří jen malou část obyvatelstva. Místem oslav se stane i pražské Výstaviště v Holešovicích. U Křižíkovy fontány proběhne 6. a 7. února víkendová oslava, na jejímž programu je mimo jiné výstava tradičních čínských lampionů a lampionů, které jsou kopií postav vojáků slavné terakotové armády v životní velikosti. Připraveny jsou také ukázky čínských umění a řemesel i ochutnávka pokrmů tradiční čínské a české kuchyně, ke které neodmyslitelné patří i české pivo, proto budou návštěvníci moci ochutnat na 34 druhů piv z regionálních pivovarů. V neděli slavnost vyvrcholí po 17. hodině velkým novoročním ohňostrojem. Vstup je zdarma.


Text: Dagmar Tichá
Foto: Radek Klimeš (Čínský nový rok 2015, oslava v Praze)

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání