Vendeta je dar české kinematografii

VendetaCelovečerní debutový snímek režiséra a scenáristy Miroslava Ondruše „Vendeta“ je velmi působivý thriller, kterých u nás zrovna moc nevzniká. Dramatická zápletka s morálním a zákonným podtextem je umocněna zpracováním a hereckými výkony osobností, jako jsou Ondřej Vetchý či Oldřich Kaiser. Také prostředí většiny scén na vás v současné podzimní depresi významně zapůsobí. Tento film si budete ještě dlouho pamatovat a snad bude v mnohém inspirativní i pro další tvůrce.


Z krátké anotace či traileru zřejmě získáte nějaká očekávání o snímku, která vám pak devadesát minut v kině rozmetá. Ono setkání Kaisera s Vetchým se totiž odehraje až ve druhé polovině příběhu a není až tak klíčové, jak by se mohlo zdát. V úvodu jde hlavně o frajerský čin trojice čtrnáctiletých chlapců (Ondřej Havel, Václav Vostárek a Daniel Novák), kteří se rozhodli trochu si povyrazit se svou spolužačkou Hankou (Lucie Šteflová). Jenže zábava se trochu zvrhla. A vzhledem k tomu, že je jejich věk „osvobozuje“ od trestního stíhání, vezme spravedlnost do svých rukou doktor Pochman (Ondřej Vetchý). Za slušný obnos mu k tomu pomůžou dva poněkud zkažení policisté (Igor Chmela a Marek Taclík).

VendetaOndruš všechno důležité shrnul do nejnutnějších scén, náznaků a dialogů. Drží žánrové požadavky, ovšem nesklouzává k laciným hororovým záběrům, kde stříká krev až do publika. Všechno je bráno citlivě, ač syrově, a s rozumnými flashbacky. Možná zůstaly některé situace nedotažené či nedovysvětlené, ale naléhavost a vážnost celého příběhu drobné nedostatky ve scénáři hravě přebíjejí.

I když vás možná začátek s dětskými herci tolik neosloví, od vstupu Vetchého do děje nabírá tempo na obrátkách a zpomalováno na vydýchání je jen občas pomocí dlouhých záběrů. Jestliže Ondruš zvládnul režisérskou část své role lépe než scenáristickou, pak se kameře Martina Štrby nedá vytknout vůbec nic. Náležitě adekvátně se s hudební stránkou popasoval Petr Ostrouchov. Ovšem Mozart a závěrečný Skácel byli aspoň pro mě poněkud drsná volba.

VendetaPodzimní příroda (ač točeno v březnu) působí intenzivně. Kaiser si užívá jízdu v teréňáku blátem, ale i lesní či polní scény, „dům odplaty“ nebo industriální stavby se do celého příběhu hodí a znásobují dojem z filmu. O ten se však starají také herci, tedy především ti dospělí. Vetchý je ve své přetěžké roli excelentní, Kaiser, coby starší handicapovaný lesní správce Mazura, rozehrává i na relativně malém prostoru velkou hru. S úlohami úplatných policajtů se pak velmi dobře vypořádali i Chmela s Taclíkem. Tohle obsazení se Ondrušovi povedlo. A vlastně i celý film. Na to, že šlo o debut. A nechtějte zázraky na mezinárodní úrovni s rozpočtem 12 milionů korun. Jen víc takových žánrových snímků.


Text: Pavel Urban
Foto: Bontonfilm

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Tvůrci a herci nového thrilleru Vendeta poodkryli karty
Twilight sága: Rozbřesk - Svatbou to teprve začíná
Líbáš jako ďábel se bude odehrávat v Maroku
Mistrovský plán vezme spravedlnost do svých rukou

 

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání