Twilight sága: Rozbřesk - Svatbou to teprve začíná

TwilightStejně jako je někdo příznivcem Harryho Pottera nebo Pána prstenů, jiní zase tíhnout k romantickým příběhům Twilight ságy. Ve čtvrtek 17. listopadu 2011 přichází do kin další epizoda, která nese název Rozbřesk. Zatímco v knižní předloze je tento díl opravdu poslední, filmaři se rozhodli s detaily příběhu pohrát a zpracovat vše opravdu důvěrně, proto ho nakonec rozdělili do dvou celovečerních snímků. Chcete vědět, v čem tento díl předčí ty předcházející?


Milostný trojúhelník, na kterém celá Twilight sága stojí, se nemění. Diváci se opět setkají s krásnou Bellou, která ač už se rozhodla, že bude opětovat city upíra Edwarda, což potvrdila svým zasnoubením, nedaří se jí správně definovat svůj zvláštní vztah se svým nejlepším kamarádem Jacobem. Možná je to tím, že je vlkodlak, možná tím, že se do Belly zamiloval, což pro ni bohužel přináší spíše řadu útrap než šťastných chvil. Herečce Kristen Stewart, která ztvárňuje hlavní ženskou roli, bylo letos jednadvacet let. Dospěla tak do krásného věku, kdy je na ní znát určitá ženská zralost. Tento fakt filmu skvěle nahrává – Belle je sice pouze osmnáct, ale prožívá zrovna důležité životní období. Dostudovala střední školu a přijala nabídku k sňatku, s čímž se samozřejmě váže nejen její další osud po boku Edwarda, ale i volba zda zůstane stále součástí lidského světa či se stane nesmrtelnou.

TwilightV porovnání s předchozími díly Zatmění, Nový měsíc či Stmívání má v sobě Rozbřesk cosi nového. Je to dobře zvolená kombinace humoru, romantiky, zachycení duševní proměny hlavní hrdinky, počínaje jejími přípravami na svatbu až po zrození v ženu, ale i napětí a dramatických scén. Hned v úvodu filmu narazíte na pár vtipů pro starší a pak se děj pozvolna přesune ke svatebnímu obřadu. Otec je ustaraný, protože mu jeho malá holčička odchází z domova, zatímco maminka se může zbláznit radostí z toho, jak dcerka vyrostla do krásy. Hostina pak plyne v přirozeném duchu – žádná dokonalá hostina bez jediné chybičky, ale naopak oslava jak se patří včetně trapných situací a proslovů přítomných hostů. Možná, že mi věrné fanynky Roberta Pattinsona ztvárňujícího charismatického Edwarda nedají za pravdu, ale ve scénách, kdy je tento upír šťastný, jako jsou například líbánky na ostrově, vypadá najednou pozoruhodně mladší. Tak nějak lidštější. Díky čemuž ho pak místy Kristen Stewart převyšuje svou vyzrálostí. V zásadě to není ničemu na škodu, jen se může někomu zdát, že ztratil trochu ze své tajemnosti a nedostupnosti.

Co je však trochu zarážející, je fakt, že na to, jak skvěle si tvůrci vyhráli s detailním zachycením emocí, životních etap nebo různými triky a efekty, zapomněli na jednu zásadní věc – diamantovou záři ve slunečním světle. Twilight sága, pokud mě paměť neklame, je první snímek, který si dovolil odporovat zažitému pravidlu, a sice že upíři vylézají pouze v noci, protože by je světlo a žár slunečních paprsků rozprášili v prach. V těchto epizodách upíři mohou bez problémů vegetovat venku v jakoukoli denní či noční dobu, slunečnímu svitu se vyvarují pouze proto, že pak diamantově září a poutali by na sebe příliš velkou pozornost. Během svatebního obřadu, který se koná v hustém lese, lze tento nedostatek ještě přejít, ale ve chvíli, kdy novomanželé prožívají své líbánky na kouzelném ostrově poblíž Rio de Janeira, kde přes den posedávají na pláži a na obloze není ani mráček, je to už zarážející.

TwilightRozbřesk má dobrý spád událostí, neustále se před vámi děje něco, co bude naplno zaměstnávat vaši mysl. Různé zvraty mění co chvíli postoje hlavních postav, což vede k netrpělivému očekávání, jak to všechno asi nakonec dopadne. Při závěrečné bitce vám bude bušit srdce o sto šest, bude to opravdu pořádná mela. Gradace příběhu je závratná, a byť byla předchozí zpracování také zajímavá a každé má své kouzlo, toto, alespoň prozatím, všem kraluje. Fanoušci budou nadšení, odpůrci upírů a vlkodlaků pravděpodobně ani tomuto filmu nepodlehnou. Naopak slabší povahy, které se štítí krve, nedělá se jim při pohledu na ni dobře nebo s ní mají spojené nějaké fobie, budou u některých scén odvracet hlavu. V tomto směru se totiž tvůrci nebáli přitvrdit. Více však nebudeme prozrazovat.

Nechme se tedy překvapit, jak se asi povede druhý a poslední díl Rozbřesku. Zda také tak oslní a především, bude-li mít ještě co nabídnout, aby se nedostal do situace, kdy bude příliš snadné odhadnout, co bude následovat. Velmi zajímavý bude další vývoj hlavní hrdinky, stejně jako herečky Kristen Stewart. Uvidíme, jak se bude cítit v „nové roli“.Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Bontofilm

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Twilight sága pokračuje – jaký osud čeká hlavní hrdiny?
Jaké novinky nám v kinech naservíruje listopad?
Mistrovský plán vezme spravedlnost do svých rukou
Tvůrci a herci nového thrilleru Vendeta poodkryli karty

 

 

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání