Nemoci neřádí jen na veřejnosti, Nákaza je už i v kinech

NákazaPodzim je v plné síle, venku zamračeno a deštivo. Lidé v dopravních prostředcích pokašlávají a hlasitě smrkají. V tomto období to není nic neobvyklého. Pokud plánujete, že vyrazíte do kina na americký thriller NÁKAZA, který má premiéru ve čtvrtek 20. října, možná se pak začnete bát i sebemenšího pšíknutí. Snímek zachycuje vznik a vývoj smrtelné epidemie a sled událostí, jenž tyto okamžiky vyvolají. A kdo ví, třeba se tento scénář jednou změní v realitu.


Nákaza„Contagion“ neboli „Nákaza“ je dílem režiséra Stevena Soderbergha. Ten zajímavě nastínil, jak by asi mohl vypadat průběh celosvětové epidemie, která se ze dne na den šíří světem nenápadně a tiše jako tmavý stín. Její moc však hodinu od hodiny sílí a kdo se s ní setká tváří v tvář, tomu už není pomoci. Možná, že odborníci z řad vědců či lékařů by měli k filmu výhrady, na obyčejného smrtelníka, který není v tomto oboru vzdělán, to však zapůsobí velmi reálně. Divákovi jsou předkládány dvě roviny. Ta hlavní seznamujeme s postavami a prostředím, v němž žijí a s jejich profesí. Prokládají ji pak záběry zachycující vývoj epidemie v čase na různých místech, což přihlížejícího do filmu víc vtáhne. Navozuje to až dojem, jako byste byli chvíli sami touto zákeřnou nemocí a sledovali, kde všude se vám podařilo uspět.

Děj příběhu plyne rychle, až se vám chvíli bude zdát, že už musíte být minimálně v polovině filmu. Události mají velmi rychlý spád, díky čemuž se rozhodně nestačíte nudit. Příjemně potěší, že to tentokrát američtí tvůrci nepřeháněli s hrdinskými činy, trikovými efekty nebo katastrofálními scénáři. „Nákaza“ je poddaná přímo, reálně, jakoby se tento příběh už někdy skutečně stal. Vzhledem k tomu, že není přesně datován, navozuje zároveň lehce nepříjemný dojem, že by se také mohl kdykoli v blízké budoucnosti skutečně stát.

NákazaV hlavních rolích se objeví mnoho dobře známých tváří jako Matt Damon, Gwyneth Paltrow, Kate Winslet, Jude Law, Laurence Fishburne, John Hawkes a řada dalších. Snímek nepoukazuje jen na nebezpečí vzniku zákeřné epidemie, která by měla v celosvětovém měřítku katastrofální následky, ale také na problémy s tím související. Když propukne nová neznámá nemoc, neexistuje na ni lék. Vývoj je zdlouhavý a této slabé chvíle umí dobře využít společnosti, jež si chtějí snadno přivydělat.

Lidé jsou zmatení, oslabení a zoufalí. Bojí se o sebe i své příbuzné a kdo jim v danou chvíli zaručí, že informace, které jsou veřejnosti poskytované, jsou skutečně pravdivé? Pochybnosti budou existovat vždy a snímek „Nákaza“ dobře nastiňuje, jak jsou misky vah v tomto případě hodně citlivé na jakékoli změny.


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Warner Bros

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Rodina je základ státu: Moc a peníze základ problémů
Dream House: Balancování nitra a reality
Do kin míří Letecké legendy 3D
Nezvratný osud 5 pronásleduje své další oběti

 

 

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Který festival vás v roce 2017 nejvíce zajímá?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání