Nemoci neřádí jen na veřejnosti, Nákaza je už i v kinech

NákazaPodzim je v plné síle, venku zamračeno a deštivo. Lidé v dopravních prostředcích pokašlávají a hlasitě smrkají. V tomto období to není nic neobvyklého. Pokud plánujete, že vyrazíte do kina na americký thriller NÁKAZA, který má premiéru ve čtvrtek 20. října, možná se pak začnete bát i sebemenšího pšíknutí. Snímek zachycuje vznik a vývoj smrtelné epidemie a sled událostí, jenž tyto okamžiky vyvolají. A kdo ví, třeba se tento scénář jednou změní v realitu.


Nákaza„Contagion“ neboli „Nákaza“ je dílem režiséra Stevena Soderbergha. Ten zajímavě nastínil, jak by asi mohl vypadat průběh celosvětové epidemie, která se ze dne na den šíří světem nenápadně a tiše jako tmavý stín. Její moc však hodinu od hodiny sílí a kdo se s ní setká tváří v tvář, tomu už není pomoci. Možná, že odborníci z řad vědců či lékařů by měli k filmu výhrady, na obyčejného smrtelníka, který není v tomto oboru vzdělán, to však zapůsobí velmi reálně. Divákovi jsou předkládány dvě roviny. Ta hlavní seznamujeme s postavami a prostředím, v němž žijí a s jejich profesí. Prokládají ji pak záběry zachycující vývoj epidemie v čase na různých místech, což přihlížejícího do filmu víc vtáhne. Navozuje to až dojem, jako byste byli chvíli sami touto zákeřnou nemocí a sledovali, kde všude se vám podařilo uspět.

Děj příběhu plyne rychle, až se vám chvíli bude zdát, že už musíte být minimálně v polovině filmu. Události mají velmi rychlý spád, díky čemuž se rozhodně nestačíte nudit. Příjemně potěší, že to tentokrát američtí tvůrci nepřeháněli s hrdinskými činy, trikovými efekty nebo katastrofálními scénáři. „Nákaza“ je poddaná přímo, reálně, jakoby se tento příběh už někdy skutečně stal. Vzhledem k tomu, že není přesně datován, navozuje zároveň lehce nepříjemný dojem, že by se také mohl kdykoli v blízké budoucnosti skutečně stát.

NákazaV hlavních rolích se objeví mnoho dobře známých tváří jako Matt Damon, Gwyneth Paltrow, Kate Winslet, Jude Law, Laurence Fishburne, John Hawkes a řada dalších. Snímek nepoukazuje jen na nebezpečí vzniku zákeřné epidemie, která by měla v celosvětovém měřítku katastrofální následky, ale také na problémy s tím související. Když propukne nová neznámá nemoc, neexistuje na ni lék. Vývoj je zdlouhavý a této slabé chvíle umí dobře využít společnosti, jež si chtějí snadno přivydělat.

Lidé jsou zmatení, oslabení a zoufalí. Bojí se o sebe i své příbuzné a kdo jim v danou chvíli zaručí, že informace, které jsou veřejnosti poskytované, jsou skutečně pravdivé? Pochybnosti budou existovat vždy a snímek „Nákaza“ dobře nastiňuje, jak jsou misky vah v tomto případě hodně citlivé na jakékoli změny.


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Warner Bros

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Rodina je základ státu: Moc a peníze základ problémů
Dream House: Balancování nitra a reality
Do kin míří Letecké legendy 3D
Nezvratný osud 5 pronásleduje své další oběti

 

 

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání