Dream House: Balancování nitra a reality

Dream HouseNový americký psychologický thriller Dream House, který si překvapivě zachoval v české distribuci originální název, slibuje kvalitní herecké obsazení, silnou zápletku a dramatické rozuzlení, co neprohlédnete po pěti minutách jako u řady jiných podobných snímků. Film režiséra Jima Sheridana je o citech, snech, pomíjivosti mysli, důvěře i okolních vlivech.


Znáte ty thrillery, jak vám scenárista v prvních deseti minutách naznačí zápletku a vy hned víte, jak to za sto minut skončí? Mezitím se občas leknete, přečtete si tři esemesky, rozšlapete popcorn a ještě stihnete i usnout. Neříkám, že Dream House je bezchybný a dokonalý snímek, ovšem David Loucka na to šel při psaní scénáře trochu jinak a po většinu času nechává diváky přemýšlet a upravovat své závěry a postřehy. Nutno dodat, že se v mnohém inspiroval filmem „Osvícení“ Stanleyho Kubricka s Jackem Nicholsonem v hlavní roli.

Dream HouseTaké u „Dream House“ vybral režisér Jim Sheridan do titulní úlohy velkou osobnost, Daniela Craiga. Ten se jako úspěšný vydavatel Will Atenton rozhodne skončit se svou prací v New Yorku a odstěhuje se se ženou (Rachel Weiszová) a dvěma dcerami do domu v Nové Anglii, kde má pracovat na nové knize a především žít šťastný, klidný a spokojený život.

Jak se rodina postupně zabydluje, potká jí několik nepříjemných situací a Will se dozvídá, že se v tomto domě před několika lety stala hrozná věc. Zemřela zde totiž matka a její dcery, přičemž celé město si myslí, že vrahem byl manžel a otec této rodiny, který zůstal naživu. Will se snaží vypátrat, co se tehdy stalo, což ho zavede k sousedce Ann Patersonové (Naomi Wattsová), která měla k zavražděné rodině blízký vztah. Willovi postupně dochází, že celá věc se nečekaně a nebezpečně týká i jeho.

Dream HouseCelý hlavní herecký trojúhelník je znamenitý. Craig se s Weiszovou během natáčení velmi sblížili, z čehož dokonce pramenila letos v létě utajená svatba. Wattsová pak dokáže jen pomocí mimiky divákům napovědět, co se jí honí v hlavě a výtečně zvládá roli ženy, která zná celé tajemství, ovšem neví, jak ho má Willovi předložit. Děti manželů Atentonových pak krásně zahrály sestry Taylor a Claire Geareovy, které se objevily například už v „Počátku“. Také trikové, výtvarné a jiné práce hlavně na osudném domu zvládli tvůrci věrohodně.

U „Dream House“ se nebudete bát, jen je třeba pozorně vnímat a přemýšlet, jak to vlastně všechno bylo, nebylo či mohlo být. A i to je myslím dost na to, aby tenhle snímek stál za zhlédnutí. Když k tomu připočtete zmíněné herecké obsazení, pak by se film o diváky bát neměl.


Text: Pavel Urban
Foto: EEAP Film Distr.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Co nabídnou kina v říjnu?
Podle nového filmu Kamarád taky rád
Do kin míří Letecké legendy 3D
Saxána a Lexikon kouzel: Špatně namíchaný elixír

 

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání