Nový americký psychologický thriller Dream House, který si překvapivě zachoval v české distribuci originální název, slibuje kvalitní herecké obsazení, silnou zápletku a dramatické rozuzlení, co neprohlédnete po pěti minutách jako u řady jiných podobných snímků. Film režiséra Jima Sheridana je o citech, snech, pomíjivosti mysli, důvěře i okolních vlivech.
Znáte ty thrillery, jak vám scenárista v prvních deseti minutách naznačí zápletku a vy hned víte, jak to za sto minut skončí? Mezitím se občas leknete, přečtete si tři esemesky, rozšlapete popcorn a ještě stihnete i usnout. Neříkám, že Dream House je bezchybný a dokonalý snímek, ovšem David Loucka na to šel při psaní scénáře trochu jinak a po většinu času nechává diváky přemýšlet a upravovat své závěry a postřehy. Nutno dodat, že se v mnohém inspiroval filmem „Osvícení“ Stanleyho Kubricka s Jackem Nicholsonem v hlavní roli.
Také u „Dream House“ vybral režisér Jim Sheridan do titulní úlohy velkou osobnost, Daniela Craiga. Ten se jako úspěšný vydavatel Will Atenton rozhodne skončit se svou prací v New Yorku a odstěhuje se se ženou (Rachel Weiszová) a dvěma dcerami do domu v Nové Anglii, kde má pracovat na nové knize a především žít šťastný, klidný a spokojený život.
Jak se rodina postupně zabydluje, potká jí několik nepříjemných situací a Will se dozvídá, že se v tomto domě před několika lety stala hrozná věc. Zemřela zde totiž matka a její dcery, přičemž celé město si myslí, že vrahem byl manžel a otec této rodiny, který zůstal naživu. Will se snaží vypátrat, co se tehdy stalo, což ho zavede k sousedce Ann Patersonové (Naomi Wattsová), která měla k zavražděné rodině blízký vztah. Willovi postupně dochází, že celá věc se nečekaně a nebezpečně týká i jeho.
Celý hlavní herecký trojúhelník je znamenitý. Craig se s Weiszovou během natáčení velmi sblížili, z čehož dokonce pramenila letos v létě utajená svatba. Wattsová pak dokáže jen pomocí mimiky divákům napovědět, co se jí honí v hlavě a výtečně zvládá roli ženy, která zná celé tajemství, ovšem neví, jak ho má Willovi předložit. Děti manželů Atentonových pak krásně zahrály sestry Taylor a Claire Geareovy, které se objevily například už v „Počátku“. Také trikové, výtvarné a jiné práce hlavně na osudném domu zvládli tvůrci věrohodně.
U „Dream House“ se nebudete bát, jen je třeba pozorně vnímat a přemýšlet, jak to vlastně všechno bylo, nebylo či mohlo být. A i to je myslím dost na to, aby tenhle snímek stál za zhlédnutí. Když k tomu připočtete zmíněné herecké obsazení, pak by se film o diváky bát neměl.
Text: Pavel Urban
Foto: EEAP Film Distr.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Co nabídnou kina v říjnu?
Podle nového filmu Kamarád taky rád
Do kin míří Letecké legendy 3D
Saxána a Lexikon kouzel: Špatně namíchaný elixír