Do kin míří Letecké legendy 3D

Letecké legendyVe čtvrtek 22. září uvede kino IMAX další velkoformátový dokument - Letecké legendy. Přes avizovanou škálu letadel připomíná snímek Stephena Lowa spíše reklamu na Boeing 787 Dreamliner, přesto ale, jste-li milovníci železných ptáků či se chcete podívat do kokpitu pilotní kabiny a dozvědět se něco více o výrobě těchto monstrózních a neuvěřitelných dopravních prostředků, Letecké legendy si nenechte ujít. Stojí za to!


Film Letecké legendy je doslova fascinující. Atraktivní dokument snoubí ladné křivky těch nejzajímavějších vzdušných strojů s poutavým přednesem kapitána Mika Carrikera, který se na čtyřicet pět minut stane divákovým průvodcem ve světě letadel.

Mike Carriker je zkušený testovací pilot, jenž má nalétáno přes 7500 hodin a za svůj život ovládal více než 100 typů aeroplánů. V dokumentu vypráví o svých nejoblíbenějších a přelomových letadlech.

Letecké legendyDiváci tak mají možnost proletět se letounem Constellation, nazývaným Sexy Connie, klouzat vzduchem v bezmotorovém kluzáku Schleicher, zažít syrový start vojenského letounu Harrier, při kterém se až tají dech hrůzou nebo si vychutnat hladké, jednoduché a elegantní křivky historického dvouplošníku Stearman. Ale jen na chvíli. Film se totiž soustředí především na velikány, jakým je Airbus A380, jenž pojme více než osm set cestujících, ale především na Boeing 787 Dreamliner.

Po demonstraci čtyř historických krasavců, prohlídce jejich konstrukce pomocí speciální animační techniky, během níž Mike představí její klady i zápory, letu nad polní krajinou se Sexy Connie, nad vrcholky hor se zatajeným dechem v tichém kluzáku, ale i dravým způsobem, při kterém si uvědomíte obrovskou rozlohu oceánu s vojenským Harrierem, se dokument věnuje Boeingu, jehož zrod sleduje divák téměř v přímém přenosu.

Letecké legendyMike připodobňuje jeho konstrukci k tělu Albatrosa, provází nás detaily z výroby i zákulisí, objasňuje, proč je třeba s produkcí pospíchat a probírá montáž pomocí animace. Divák se stane součástí výroby tohoto až šíleně obřího stroje. Uvědomí si, jaké monstrum to je, že klidný let není jen o příjemných letuškách a pohodlných sedadlech, ale hlavně o správném sestavení letounu bez jediné chybičky, měsících vývoje a snahy a o pečlivost, kterou musí vynaložit každý, kdo má s tímto strojem co dočinění.

Letecké legendy jsou díky 3D technice opravdu povedeným snímkem. Nedá se přesně vystihnout, jaké pocity zažívá jednotlivý divák. Mně, jako lajkovi, běhala po zádech husí kůže. Stroje ve mně vzbudily neuvěřitelný respekt a odcházela jsem doslova ohromená. Mrzelo mě sice, že malá letadla byla vedlejší, na druhou stranu, kdy máte možnost být u vývoje něčeho tak exkluzivního, jako je Boeing 787 Dreamliner.

Tento snímek rozhodně doporučuji všem. Své si najdou jak děti, tak dospělí, mladí i staří.Text: Tereza Netoličková
Foto: IMAX Praha

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Saxána a Lexikon kouzel: Špatně namíchaný elixír
Nezvratný osud 5 pronásleduje své další oběti
Závěrečná klapka filmu Probudím se včera klapla
Lví král aneb co jste o tomto filmu nevěděli

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání