Dny evropského filmu otevírají své brány už po osmnácté

festival Dny evropského filmu 2011Pražská kina Světozor a Lucerna hostí od 14. do 21. dubna už osmnáctý ročník festivalu Dny evropského filmu, který se v dalších dnech a týdnech přesune také do jiných měst v České republice. Letos se můžou diváci těšit na zhruba čtyřicet snímků z pětadvaceti evropských zemí. Kromě řady premiér jsou nachystána také prověřená festivalová díla.


Hlavní přehlídka současných evropských filmů se koná v již zmíněném týdnu v Praze a následuje od 22. do 28. dubna v brněnském kině Bakala. Následně se budou moci na řadu snímků podívat také diváci v Boskovicích, Jablonci nad Nisou, Olomouci, Uherském Hradišti a Veselí nad Moravou. Časově budou Dny evropského filmu ukončeny 1. května, kdy končí blok v Jablonci.

festival Dny evropského filmu 2011Pražská část přehlídky začíná ve čtvrtek 14. dubna od 17 hodin v kině Lucerna filmem „Tirza“, v 19:15 pak můžou diváci zhlédnout snímek „3“. Oficiální zahájení je ale naplánováno právě tímto dílem režiséra Toma Tykwera do vedlejšího Světozoru od 19 hodin. Film na slavnostním zahájení uvedou jeho hlavní představitelé: rakouská herečka Sophie Rois a německý herec Devid Striesow. Pražskou část Dnů evropského filmu zakončí 21. dubna v kině Lucerna předpremiéra černé komedie režiséra Tomáše Řehořka „Czech Made Man“ v hlavní roli s Janem Budařem. Slavnostní projekci doprovodí delegace tvůrců v čele s režisérem Tomášem Řehořkem.

Pořadatelé opět rozdělili snímky do několika sekcí. Výběr evropských filmů z aktuálních oscarových nominací za nejlepší cizojazyčný film je například umístěn v sekci Národní liga. Nově je zavedeno také oddělení věnované snímkům nominovaným na cenu Evropského parlamentu - LUX Prize. Pozornost bude zaměřena také na filmy, které pracují s tématem hudby a chybět nebudou ani dopolední dětské projekce pro školy.

Vstupenky na jednotlivé filmy stojí v Praze i v Brně 90 korun. Podrobný program a bližší informace najdou zájemci na stránkách Dnů evropského filmu www.eurofilmfest.cz.


Text: Pavel Urban
Foto: Dny evropského filmu
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
FEBIOFEST: Festival pro diváka
JEDEN SVĚT: Stokrát jinak o lidských právech
Režisér Ondruš natáčí nový film Vendeta
Do kin přichází Nickyho rodina, film o lidském poselství

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání