Jeden svět: Stokrát jinak o lidských právech

festival Jeden svět 20118. března odstartuje v pražských kinech 13. ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Desetidenní přehlídka letos návštěvníky láká sloganem "Vaše energie je potřeba jinde". To proto, že promítané snímky budou více než na dřívějších ročnících motivovat k aktivní pomoci lidem v nesnázích.


Plejáda 104 snímků, které festival představí, je i v roce 2011 velmi pestrá. Tvůrci pocházejí z více než čtyřiceti zemí všech kontinentů a ve svých dokumentech zachycují světové problémy rozličného charakteru – pojednávají o chudobě či válce, o útlaku diktátorských režimů, o stáří, diskriminaci, ekologii či korupci. Vedle filmových projekcí se návštěvníci mohou těšit také na řadu panelových diskusí na aktuální světová témata.
festival Jeden svět 2011
Právě přebujelá chapadla úplatkářství se stala hlavní tematickou kategorií letošního festivalu. Filmy opatřené hlavičkou Tváře korupce tento fenomén popisují v nevídaném rozsahu. Vedle obšírných dokumentů z Ruska a České republiky zde poznáme podobu úplatkářství třeba v italském podání.

Velký prostor v programu dostalo také poměrně medializované téma diskriminace starých lidí. V kategorii s názvem Věku navzdory se diváci setkají se seniory, kteří i přes svůj věk stále oplývají obrovskou chutí do života.

Snímky pojednávající o lidech postižených válkou, chudobou či politickými režimy jsou zařazeny do sekce s názvem Cesty ke svobodě. Jiné filmy pak najdeme v tradičních festivalových okruzích Ekologické výzvy, Ženským hlasem a Panorama. Zvláštní skupinu tvoří české dokumenty. Těch bude letos uvedeno 14, z toho čtyři premiérově. Návštěvníci některých úvodních projekcí se mohou těšit i na setkání s režiséry.  V nové kategorii Člověk v tísni uvidíme snímky, které zachycují aktivity humanitárních pracovníků této neziskové organizace.

festival Jeden svět 2011Zcela mimo tyto kategorie stojí soutěžní filmy. Ty se letos představí ve třech oblastech. V Hlavní soutěži se snímky ucházejí o ceny za nejlepší film a režii. Ve skupině Máte právo vědět budou bojovat počiny, dokumentující nepříliš známé skutečnosti v oblasti porušování lidských práv. Sekce Nová média mění společnost ocení příklady kampaní, které ve světovém měřítku nejzajímavěji dokázaly využít síly nových médií. O výhrách rozhodnou tři nezávislé mezinárodní poroty.

Jako formální člen poroty v Hlavní soutěži zasedne i letošní laureát Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po. Pro významného čínského disidenta, který je k dnešnímu dni stále ve vězení, zůstane v porotě symbolická prázdná židle.

Důležitou součást festivalu představují projekce pro děti a mládež. V rámci spolupráce se vzdělávacím programem Jeden svět na školách si mladí diváci i jejich učitelé mohou vybírat z různorodé nabídky zajímavých dokumentů zaměřených na dětská práva.

festival Jeden svět 2011Festival Jeden svět se vedle promítání snímků úspěšných tvůrců zaměří i na výchovu nových nadějí dokumentárního filmu. Třídenní workshop s titulem "One World, Many Ways" pomůže začínajícím filmařům s orientací ve světě dokumentárního filmu.

Program zpestří také několik doprovodných akcí. Návštěvníci mohou vidět například výstavu dokumentující životy disidentů v Barmě. S tou bude spojena i následná kampaň za propuštění tamních vězňů, která na festivalu proběhne. Další zajímavé výstavy zájemcům představí momentky ze života Afghánců či obyvatel chudé Etiopie. Milovníky hudby potěší jazzová skupina Eggnoise se zpěvačkou Lenkou Dusilovou, kteří v sobotu 14. března zahrají v pražském klubu Rock Café.

Přestože hlavní těžiště festivalu Jeden svět spadá do Prahy, výběr filmů se bude v rámci turné promítat i ve 33 dalších městech. Definitivní tečku za Jedním světem pak udělá až květnový festival lidsko-právních dokumentů Movies That Matter v Bruselu, kde bude promítán výběr nejúspěšnějších filmů letošního ročníku.
Text: Klára Votavová
Foto: Jeden svět

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání