FISH TANK: Zlobivá puberťačka hledá své místo

Fish tankBritské psychologické drama Fish Tank, které otevře letošní Projekt 100, nabízí otevřený pohled na patnáctiletou Miu, která si dělá co chce a rozhodně nemyslí na následky, případně na nějakou změnu. Drsné prostředí anglického sídliště její výchově moc světlých momentů nepřidává.


Druhý celovečerní snímek režisérky Andrey Arnoldové vykresluje život jedné potrhlé rodiny v sociálním bytě na sídlišti v Essexu. Sama Arnoldová totiž podobné dětství prožila. Mladá Mia, kterou výtečně ztvárnila filmová debutantka Katie Jarvisová, bere život jako jedno velké poflakování. Její mladá opuštěná matka Joanne jí moc kladných vlastností nedává a s mladší sestrou Tyler se jen sprostě hádá. Nic jí tak doma nedrží a často utíká do blízkého domu trénovat street dance. Právě tanec je pro Miu jediná zábava, kterou bere vážně.

 

Fish TankZlom nastane, když se u nich doma objeví nový matčin přítel Connor (Michael Fassbender – známý například z Hanebných panchartů). Ten si čím dál více všímá Mii a dokonce jí půjčí kameru, aby mohla své video poslat do tanečního klubu. Jejich náklonnost však přeroste v něco víc a hlavně pro Miu je to první láska. Brzy však zjistí, že Connor má ve skutečnosti rodinu, a tak se mu chce pomstít. Hlavní hrdinka dělá vůbec spousta věcí, které by vás mohli překvapit. Od drobných krádeží, přes věčné potulování, až po pití alkoholu.

 

Ovšem právě silná a přesvědčivá charakteristika postav je pro Arnoldovou skvělou vizitkou. Fish Tank dokáže vzbudit emoce. Snažíte se Miu pochopit a o chvíli později byste jí vrazili facku. Často stačí jen gesta či mimika a pochopíte. Jindy se vychrlí vlna nadávek, která situaci rozjasní okamžitě. Sociálně psychologický film upozorňuje na jasné problémy a nutí k přemýšlení. O tom, že však není jen plytkou poučkou, svědčí už nyní některá ocenění na filmových festivalech.Text: Pavel Urban
Foto: Projekt 100
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Trable v ráji: Pekelná nuda
Kawasakiho růže: Píchnutí o zašlý trn
Avatar: Jakou si lidstvo připraví budoucnost
Mikulášovy patálie: Jak lépe pochopit děti

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání