AVATAR: Jakou si lidstvo připraví budoucnost?

Avatar Příběh revolučního snímku Avatar režiséra Jamese Camerona se odehrává ve vzdálené budoucnosti. Má pohádkový nádech, avšak zároveň v sobě nese i jisté poselství o vztahu mezi člověkem a přírodou, i o možných budoucích hrozbách. Vychutnat si jej můžete dokonce ve 3D nebo IMAXU.


Hlavním hrdinou je bývalý voják Jake Sully (Sam Worthington), kterému se v životě střídá štěstí s neštěstím. Jeho bratr zemře při jedné z misí na vzdálené planetě Pandora, a protože je Jake jeho dvojčetem, dostává příležitost odletět do tohoto nového světa a přebrat jeho úlohu. Po přistání se seznamuje s lékařským týmem, jenž se snaží místní obyvatele studovat a udržovat s nimi dobré vztahy. Vzhledem k tomu, že lidé nedokážou žít v tamní atmosféře, vyvinuli vědci speciální hybridy vytvořené z DNA lidí a zdejších domorodců. Tyto bytosti nazývají Avatary a ovládají je pomocí svého vědomí.

AvatarJakovi, jenž je nyní upoután na kolečkové křeslo, se tak dostává jedinečné příležitosti začít nový život. A co je hlavní, jako Avatar může opět volně chodit, běhat a vykonávat vše, v čem byl doposud omezen. Zároveň se toto však stává mladíkovou velkou slabinou, neboť je kvůli tomuto handicapu snadno zneužitelný. Vojenský velitel mu nabídne výměnný obchod – když se mu podaří navázat kontakt s místními domorodci, zjistit o nich podrobné informace a donutit je přestěhovat svou vesnici na nové místo kvůli ložiskům vzácného kamene, nad nímž kmen sídlí, zařídí mu operaci nohou, po níž by mohl opět chodit.

Mariňák neváhá a pouští se s chutí do práce. Seznamuje se s místními živočichy, rostlinstvem i obyvateli nazývanými Na´vi, ti žijí v naprostém souladu s čarokrásnou planetou. Postupně si získává důvěru kmene, princezna Neytiri ho učí jejich zvykům, a s plynoucím časem získává nový pohled na chod věcí. Jaký však zvolí další postup pro jednání s tamními i se svými vlastními lidmi?

AvatarSnímek je zajímavý a velmi dobře propracovaný. Fantasy příběh nás seznámí s novým druhem mimozemské civilizace, s okouzlující a divokou planetou, i novými možnostmi v oblasti vědy a techniky. Zároveň však odkazuje na přehnaně velké lidské ego, souznění a harmonii mezi člověkem a krajinou, i na celkový přístup lidí k přírodě a jejím darům. Snaží se svým způsobem varovat – opravdu si zničíme sami vlastní planetu tím, že z ní vysajeme všechno, co nám nabízí, až nám nezbude nic? Film se promítá v IMAXU, i v normálním 3D zpracování, či v klasické kino verzi. Zajisté patří k těm, které stojí za to zhlédnout.

 

 

Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Bontonfilm
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Mikulášovy patálie: Jak lépe pochopit děti
Dokonalý únik: Kdo před kým stihne uprchnout
2012: Konec světa nebude žádná zábava
Zataženo, občas trakaře: Gurmánská bouře

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání