Divoši: City a drogy zalité krví

DivošiRežisér Oliver Stone přichází s novým snímkem Divoši, který je plný sexu, vztahů a trávy. Ze slušného námětu ale vzešel průměrný scénář a z něj už ani rutinér jako Stone nedokázal s partou převážně dobrých herců vymačkat žádanou šťávu. Ovšem, i tak je více než dvouhodinový akční film dobrá podívaná. A to spíše pro silné nátury se sklony k dramatickým zápletkám, prostě žádný mošt.


Quentin Tarantino či nedávno zesnulý Tony Scott mají na kontě snímky, v nichž se snoubí akce, zbraně, poetika a překvapení. Sekundovat se jim snaží také Oliver Stone, a to konkrétně svým nejnovějším počinem „Divoši“. Jenže když dva dělají totéž, není to totéž. Jasně, Stone dávno dokázal, že není žádný amatér, ale roky zastavit nejde a ne všechno se vydaří na sto procent.

DivošiAle pojďme zpět k Divochům a jejich ději. Společníci Chon (Taylor Kitsch) a Ben (Aaron Taylor-Johnson) mají, překvapivě v Kalifornii, nejlepší trávu široko daleko. O jejich schopnostech se dozvěděl i drogový kartel v Mexiku, který jim nabídl spolupráci. Šéfka kartelu Elena (Salma Hayek) poslala za Chonem a Benem ostrého muže Lada (Benicio del Toro). Ovšem kluci velkorysou nabídku odmítli, což se Eleně nelíbilo, a tak vzala chlapcům nejoblíbenější hračku, tedy jejich společnou partnerku Ophelii (Blake Lively). Ta také celý příběh vypráví a už v úvodu říká, že není jisté, jestli na konci bude žít.

Ovšem únos sladké O se zase nelíbil obchodníkům s trávou, a tak se vše mohlo rozjet na plné obrátky. Až do dvojího konce. A mezitím se hodně střílí, krade, podvádí a chytračí. Je toho v těch 130 minutách opravdu hodně, a to nejen dějově, ale i po žánrové stránce. Navíc mezi Chonem s Benem a Ladem stojí ještě policajt Dennis (John Travolta), který hraje na obě strany, což je vždycky těžká práce.

DivošiKaždopádně „Divoši“ dokážou strhnout. Ať už proměnlivou a neklidnou kamerou Dana Mindela, svěží a trefnou hudbou Adama Peterse či hereckými výkony. Travolta je slizák, který pro prachy udělá cokoliv. Del Toro působí tradičně v roli záporáka výtečně a Salma Hayek už není slečinkou pro hlavní hrdiny, ale drsná šéfka, která však kvůli nevlídnému osudu citově ulpívá na své dceři. Navíc se narodila právě v Mexiku, takže jí role náramně sedí. Také ústřední dvojka je herecky zvládnutá skvěle. Zjizvený Kitsch a hezoun-botanik Johnson jsou správnou kombinací pro pěknou dívku. Ovšem právě Blake Lively je poněkud slabším článkem v jinak slušném hereckém koncertu.

Jenže ta zdánlivá tvrdost a nelítostná pomsta, které mají charakterizovat název filmu, jsou rozmělněny a oslazeny prosluněnou Kalifornií a citovými výlevy ve vyhrocených chvílích. A tak jeden nakonec neví, jestli je to akční drama, nebo parodická romance s prvky thrilleru. Když pomineme, že by se dva kluci dlouhodobě dělili o jednu holku, pak je tu ještě ten zpropadený závěr. A na něj se zkrátka vyplatí počkat. Text: Pavel Urban
Foto: Bontonfilm

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Který festival vás v roce 2017 nejvíce zajímá?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání