Muži v černém 3: Pravda o čase minulém i budoucím

Muži v černém 3Nebojte, nepůjde o gramatickou přednášku cizího jazyka, jen jsem si volnou parafrází pomohl k nastínění hlavní linie příběhu nového filmu MUŽI V ČERNÉM 3. Agent J se chce dozvědět něco víc o svém parťákovi K, ovšem musí se kvůli tomu vrátit v čase o čtyřicet let zpátky. Třetí snímek úspěšné série přináší netradiční pohled na vztahy hlavních postav, samozřejmě plno srandy a trochu té akce.

 

Tyhle chlapíky v černých sakách a brýlích si oblíbily miliony lidí po celém světě. Jednička se zjevila už před patnácti lety a od trochu slabší dvojky uplynulo let deset. Každopádně agenti J (Will Smith) a K (Tommy Lee Jones) jsou zase zpátky a tentokrát se vše podstatné točí hlavně kolem jejich postav. I potřetí seděl na režisérské stoličce Barry Sonnenfeld a spolu s dalšími tvůrci včetně několika scenáristů připravili příběh, v němž je potřeba pohrát si s některými historickými omyly.


Muži v černém 3Věčně zamračený K (Jones vypadal, jakoby hrál ve trojce z donucení) skrývá tajemství, které se týká agenta J, ale nedokáže se mu svěřit. A když K pronese na pohřbu agenta Zed řeč, která o jeho dlouholetém kolegovi nic neřekne, rozhodne se J, že musí o K a jeho životě zjistit víc. Ovšem druhý den v agentuře MIB o K nikdo nic neví a na Zemi se navíc řítí invaze. Z vězení na Měsíci totiž unikl Boris bestie (Jemaine Clement), vrátil se do minulosti a K zabil. Právě on ho v roce 1969 poslal sedět.


V tu chvíli se rozhodne J všechno napravit a skokem z 61. patra Chrysler Building prolétne časem až do onoho osudného července roku 1969, ovšem vybere si den před návratem Borise. Agent J se najednou octne ve velitelství agentury a potká se zde s mladým, sympatickým K (Josh Brolin). Po několika vysvětleních se oba shodnou, že je potřeba tok dějin změnit a vydají se do proslulého studia „The Factory“, kde potkají Andyho Warhola (což je vlastně agent W z MIB v přestrojení), ale především Griffina (Michael Stuhlbarg). Postavičku, jež se pohybuje v několika časových a prostorových dimenzích a dopředu ví o několika scénářích, které zrovna nastanou. Je tedy jasné, že Boris a J nejsou jediní, kteří si se stroječkem času hráli. Vrchol snažení čeká J a K na Mys Canareval, kde se právě chystá ke startu Apollo 11.


Muži v černém 3I když na příběhu filmu Muži v černém 3 není nic objevného, díky hlavním postavám a jejich osudům jde o velmi poutavou podívanou. Nějaká ta střílečka na mimozemšťany také proběhne, ale nebude jich moc. Hlavním záporákem je zde jednoznačně fakt ošklivý Boris, kterému létají z ruky smrtící střely, a ženskost zde zastupuje v úvodu Borisova přítelkyně (Nicole Scherzingerová) a v agentuře pak agentka O (Emma Thompsonová v přítomnosti a Alice Eveová v minulosti). Jinak jde o pořádnou chlapskou zábavu, které je opět k mání plný kotel.


Hrátky s minulostí byl nejen dobrý nápad, ale také se je podařilo tvůrcům vhodně ukočírovat. Reálné šedesátky s mnoha odkazy na tehdejší události či postavy (Warhol, Apollo 11) rozhodně pobaví, stejně jako pěkná proměna postavení černochů v USA z roku 1969 do roku 2009, kdy Smithe považuje dítě za Baracka Obamu. A právě Smith a Brolin celý film svými výkony táhnou a skvěle se doplňují. Pokud se povznesete nad některými nelogičnostmi a přehmaty při cestování v čase, pak si rozhodně užijete zábavnou komedii a fanoušci série si přijdou na své. A nakonec ani ten na city hrající závěr není tak strašně kýčovitý, ale vcelku vkusný. Text: Pavel Urban
Foto: Falcon

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Který festival vás v roce 2017 nejvíce zajímá?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání