Neděle na festivalu Mezi ploty byla ve znamení slunce

Mezi ploty 2011Poslední květnová neděle se nesla nejen ve znamení nádherného slunečného počasí, ale také v duchu kulturním. V areálu Psychiatrické léčebny v Bohnicích se už tradičně konal festival Mezi ploty a návštěvníci ani letos rozhodně nemohou litovat.


Ať už lačníte po kulturním zážitku či váš žaludek volá po dobré svačince, obě choutky náležitě uspokojíte hned při vstupu do prostor festivalu. Už v první chvíli vás ovane vůně nejrůznějších dobrot doprovázená tóny z různých hudebních scén.  Že nevíte, kam se dřív otočit, podívat, vydat? Věřte, že je to zcela normální. V areálu je totiž tolik zajímavých míst, stánků a scén, že opravdu nebudete věřit vlastním očím.

Mezi ploty 2011Od nepřeberného množství pochutin, o kterých už řeč byla, přes stánky designových obchůdků, kde si můžete vybrat originální modely, nejrůznějších ručně vyráběných šperků, až po zmrzlinové a nápojové stánky. Specifikem akce je to, že se tu nedá sehnat žádný alkohol a je nutno říct, že je pro jednou příjemné nesetkávat se s lidmi, kteří nejsou schopni koordinovat své pohyby.

Ovšem to přední je samozřejmě hudba, divadlo, tanec a zábava. Na třech hlavních hudebních scénách se během dne vystřídalo nespočet kapel různých žánrů a stylů. Z těch nejzajímavějších to byl například oblíbený Dan Bárta, alternativní kapela Vypsaná fiXa, písničkář Tomáš Klus, který opět publikum nejen rozdováděl, ale především bavil po celou dobu vystoupení, éterická Vladivojna La Chia, nadupaná partička Sunflower Caravan či legendární The Plastic People of the Universe, se kterými jsme přičichli k českému undergroundu. Publikum se neuvěřitelně bavilo a se všemi interprety si po celou dobu notovalo, tančilo a užívalo si krásného počasí.

Součástí festivalu Mezi ploty jsou také divadelní scény. Letos se předvedlo například divadlo LUNA Stochov s inscenací Jean-Claude Danauda „Ach, ta něha našich dam!“, kterou režíroval Luboš Fleichmann. Hra plná absurdních situací a černého humoru pobavila diváky všech možných generací.

Mezi ploty 2011Zchladit sluncem rozehřáté tělo jste mohli nejen v jedné z budov, kde jste narazili na organizátory připravující Modrý salonek na hru Endele Vendele, která následovala po autorském čtení Michala Viewegha, ale například i ve venkovní divadelní dílně, jež byla pořádaná Bohnickou divadelní společností, která se s návštěvníky ani trochu nepárala a bez milosti po nich lila vodu hlava nehlava.

Bohnická divadelní společnost je dalším specifikem tohoto festivalu. Kromě známých účinkujících tu totiž můžeme shlédnout i představení pacientů léčebny v doprovodu jejich ošetřovatelů. A je až neuvěřitelné, jak s vámi předvedené výkony zacloumají. Vystupující totiž s chutí a elánem širému okolí ukazují, že není nutné zahazovat flintu do žita, ale je třeba užívat si naplno každou chvilku, seč to jen jde.

O nadanosti pacientů léčebny jsme se mohli přesvědčit nejen prostřednictvím divadla, ale i díky výtvarným dílnám, kde předvedli, že se nebojí barev, materiálů, ale například ani hrnčířského kruhu. Pod vedením odborníků tu pak vznikala úžasná dílka, která si lidé mohli ponechat na památku.

Mezi ploty 2011Pro sportovce tu byla připravena zábava v podobě flowersticku či diabola. Ti, co sport raději sledují, se mohli potěšit tanečními vystoupeními ve stylu diska nebo břišních tanců. Návštěvníci si procvičili mozek u stolních her, zkusili si uplést vlastní proutěný košík či se jen tak povalovali na trávě, oddávali se znějícím rytmům a relaxovali.

Zvláštní je, když si uvědomíte, na jakém místě se vlastně nacházíte. Veselí se totiž odehrává na prostranství, které je často místem, jemuž se lidé s radostí vyhnou. A je dobře, že se alespoň na pár dní změní v dějiště radosti a smíchu. Lidé si tu při pohledu na pacienty uvědomí, že jejich všední problémy jsou naprosto zanedbatelné a inspirují se chutí do života a neuvěřitelným nasazením, snahou a vervou.


FOTOGALERIE Z NEDĚLNÍCH MEZI PLOTŮText: Tereza Netoličková
Foto: Jakub Urban

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

První den festivalu Mezi ploty ovládlo Sto Zvířat
Rock for People přiláká fanoušky už posedmnácté
Festival Mezi ploty setře bariéry již podvacáté
Hip Hop Kemp naservíroval další skvělá jména


 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání