Pantomima žije naplno

kulturní servis pulsMinulý týden patřila východočeská Polička mimům z celého světa. Jubilejní pátý ročník MIME FESTu, který byl věnován památce Borise Hybnera, ukázal v plné parádě letošní heslo: „Pantomima is not dead!“ Protože tohle umělecké odvětví je oblíbené u diváků, ale i samotných mimů. Až téměř rodinná atmosféra festivalu je nezaměnitelná.


Letošní program nabídl opravdu pestrou skladbu umělců. Od klasických, ještě studujících, mimů, přes novocirkusová či klaunská vystoupení, až po zapojení moderních technologií, ale naopak i odkazu dávného východního umění v pohybově laděném divadle.

Město Polička na pomezí Čech a Moravy má necelých devět tisíc obyvatel a také několik slavných rodáků či lidí s tímto místem spojených. K hudebnímu skladateli Bohuslavu Martinů a bývalému rychlostnímu kanoistovi Martinu Doktorovi můžete bez okolků zařadit také režiséra, mima či pedagoga Radima Vizváry, který zde vyrůstal. Právě on jako umělecký šéf a dramaturg festivalu láká každoročně do Poličky řadu skvělých interpretů i studentů z celého světa. „Jsem velmi spokojený. Entuziasmus všech účastníků mi evokuje národní obrození, v našem případě můžeme mluvit o skutečné rehabilitaci pantomimy v evropském kontextu. A je úžasné, že se to děje v malém městě Poličce,“ uvedl Vizváry.

Ten měl však u zrodu festivalu na paměti i myšlenku kamaráda a učitele Borise Hybnera. Když letos známý mim zesnul, byl letošní ročník MIME FESTu logicky věnován právě jemu. Už během úvodního večera připomněla Ladislava Petišková život a dílo Borise Hybnera, a to včetně ukázek z jeho inscenací. A Hybnerův odkaz se prolínal celým týdnem. V úvodním slově tištěného programu známý umělec uvedl: „Dokud budou čestní a počestní lidé, tak bude pantomima existovat. Pantomima je sůl země, je nezničitelná. Pantomima is not dead.“

kulturní servis puls

A že rozhodně nezemřela, se mohli diváci přesvědčovat opakovaně. A v řadě případů bylo beznadějně vyprodáno. Celkem dorazilo okolo 3500 lidí. Nadšené publikum tleskalo vestoje ve velkém sále Tylova domu, například, když Vizváry dohrál své Sólo, ve kterém se vydává napříč historií pantomimy i vlastní tvorby. Také Divadelní klub z druhé strany budovy praskal ve švech, třeba při představení Antiwords od Spitfire Company, které odkazuje na dílo Audience Václava Havla, ale i při až terapeutické show amerického klauna Red Bastarda. Ten publikum nejen rozesmával, ale také mu kladl osobní otázky a nutil reagovat. Třeba měli lidé říct něco, co ještě nikdy nikomu neřekli. Na konci show se sám obnažil, a to doslova.

„Miluji tenhle festival. Skvělá byla rodinná atmosféra, organizace, jídlo, vystoupení, ale také vnímavé publikum. Kromě hraní jsem navázal nové vztahy a rozvíjel vlastní dovednosti. Studenti na mém workshopu měli chuť se učit a také já se od nich v mnohém inspiroval,“ řekl Eric Davis, který vystupuje v červeném kostýmu pod pseudonymem Red Bastard.

Nedílnou součástí MIME FESTu jsou právě i workshopy. Těch se letos zhostili zahraniční hosté. Kromě Davise také Indka Nimmy Raphel, portugalský klaun Enano, ale i maďarská skupina Bandart kombinující tanec a digitální graffiti a malby. Okolo 50 studentů a zájemců ze čtrnácti zemí světa se jich účastnili s nadšením a dobrou náladou.

kulturní servis puls

A na své si v Poličce přišli také děti. Ať už při klaunském vystoupení Filipa Hajduka, ale i při zábavné show mága Václava Strassera s duhovými bublinami. Žákům a studentům patřila i dopolední vystoupení, třeba The Losers od Losers Cirque Company. Portugalec Enano pak potěšil celé rodiny se svou zábavnou show, ve které dokonce parodoval další účastníky MIME FESTu. Na konci pak vytáhl krabičku, do které si schovává aplausy z celého světa. „Poznal jsem mnoho kultur i typů publika, ale potlesk je všude stejný,“ prohlásil Enano.

Závěrečný slavnostní večer, při kterém se na pódiu sejdou umělci z celého týdne, se nesl v zábavném duchu. V závěru se ale nálada překlopila v nostalgii a vzpomínání. S Poctou otci vystoupila herečka Vanda Hybnerová a také krásné video připomnělo ještě jednou Borise Hybnera. „On tam byl s námi, a byl určitě rád, že jeho odkaz v podobě rozdávání smíchu a lásky byl naplněn,“ dodal Vizváry, který na příští rok slibuje další interprety, kteří ještě nebyli na MIME FESTu, nebo nikdy nevystupovali v České republice. Dorazí soubory z Izraele, Francie a možná i Austrálie. Na konkrétní jména je ale ještě brzy.

MIME FEST byl finančně podpořen Visegrádským fondem, Ministerstvem kultury ČR, městem Poličkou, Divadelním ústavem - Institutem umění, Nadací život umělce, Pardubickým krajem, firmou Setronic a společností CardMag. Více informací najdete na www.mimefest.cz

 


Text: Pavel Urban
Foto: Radim Hromádko

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání