Hra o osudu české herečky už brzy zazáří na jevišti v New Yorku

hana pravdováHru The Good and the True napsanou podle skutečného příběhu české prvorepublikové herečky Hany Pravdové uvidí už brzy publikum divadla DR 2, renomované scény na off-Brodawayi v New Yorku. Titul nastudovaný ve Švandově divadle režisérem Danielem Hrbkem tu bude mít slavnostní premiéru 3. srpna.

Hra The Good and the True bude na programu DR 2 Theatre na Union Square od 24. července až do 14. září. Hrát se bude bez přestávek osmkrát týdně, naplánováno je 60 představení. Hodně štěstí a úspěch v New Yorku už popřála Švandovu divadlu například bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová, zájem představení navštívit projevila i písničkářka a spřízněná duše Švandova divadla Suzanne Vega.

Komorní drama The Good and the True vypráví o osudech dvou lidí, jimž se povedlo vyváznout z pekla koncentračních táborů. Hra je napsána podle vzpomínek divadelní a filmové herečky Hany Pravdové, jejíž čerstvě uzavřené manželství i slibně nastartovanou uměleckou kariéru rozmetala válka a která pak jako vězeňkyně utekla z pochodu smrti. Barvitý příběh herečky se proplétá s napínavým líčením života olomouckého sportovce Miloše Dobrého, který po transportu do Terezína a Osvětimi také unikl téměř jisté záhubě.  

„Přestože hra je v angličtině a oba herci jsou rodilí mluvčí, jde o ryze český příběh, který americkému publiku přibližuje historii naší země a zároveň je napínavou kronikou 20. století,“ říká režisér a iniciátor celého projektu Daniel Hrbek, který je zároveň jedním ze čtyř spoluautorů divadelního scénáře. Dodává také, že možnost pravidelně vystupovat před newyorským publikem na takto prestižním místě je pro Švandovo divadlo a patrně i celou českou činohru mimořádným úspěchem: pozvání na účinkování v zahraničí u nás dostávají kvůli jazykové bariéře většinou jen divadla taneční nebo loutková.

 

hana pravdová


Ze Smíchova na off-Broadway

Úspěch je o to větší, že v New Yorku se hraje zajímavý činoherní repertoár i během léta. „Kromě Kennetha Branagha, který  tu uvádí do konce června svého Macbetha se na off-Broadwayi v létě představí třeba  Král Lear s Johnem Lithgowem a Annett Benning, známou z filmů Valmont nebo Americká krása. Konkurenci Švandovu divadlu bude ale dělat také populární taneční formace STOMP nebo Julia Stiles  známá ze seriálu Dexter či z filmů Terapie láskou nebo Bourneovo ultimátum. Na Broadwayi v té době pokračuje také projekt  herce, zpěváka a režiséra Niela Patricka Harrise, velkým tahákem je také hra o Myších a lidech, s níž na jiné broadwayské scéně vystoupí oscarový herec, režisér a producent James Franco,“ vypočítává Daniel Hrbek.

Ten osobnost téměř zapomenuté české herečky  poprvé připomněl ve hře Šoa, kterou nastudoval ve Švandově divadle na Smíchově nejprve s českými herci. Novou verzi v angličtině začal připravovat po setkání s vnučkou Hany Pravdové, britskou herečkou Isobel Pravda, která se na Šoa přijela podívat. Ta svou charismatickou babičku zažila osobně a k jejím knižně zachyceným vzpomínkám - na šťastné manželství, temné válečné roky, cesty po koncentrácích i rozhodující útěk z pochodu smrti - přidala ještě další zajímavé podrobnosti.

hana pravdováInscenaci The Good and the True s vynikajícími výkony Isobel Pravda i jejího zkušeného britského kolegy Saula Reichlina v roli Miloše Dobrého představilo Švandovo divadlo už v Leedsu, Londýně Bruselu. V New Yorku se hrálo už letos v lednu na veletrhu scénického umění APAP. Právě tam si ji pro své divadlo vyhlédla ředitelka divadla DR 2 Daryl Roth, držitelka několika cen Tony a vážená divadelní producentka.

„Představa, že naše představení někdo koupil a my ho teď pojedeme za oceán jen odehrát, je ale poněkud nepřesná,“ vysvětluje Hrbek, “Organizace, příjezd i pobyt zůstává v naší režii, DR 2 Theatre zajišťuje marketing, reklamu, předprodej, pojištění a další služby. Švandovu divadlu náleží veškeré tržby a tím se podílí i na finančním riziku, pokud by publikum na hru nechodilo.“ To se ale zatím nenaplňuje: příběh české herečky, jejíž talent okamžitě rozpoznala a podpořila ve 30. letech už Olga Scheinpflugová a dvacet let později udělal totéž i svážený shakespearovský herec Sir John Gielgud, zatím Newyorčany táhne. Uvedení titulu už anoncoval zpravodajský server deníku New York Times a vstupenky se prodávají.

Hostování v New Yorku podpořila Hlavní město Praha, Konzulát ČR v New Yorku, České centrum v New Yorku, Ministerstvo zahraničních věcí, Ministerstvo kultury ČR, Česká mise při OSN, Světový židovský kongres, právní kancelář Rakovský a Partners a další instituce, které se podílely na výjezdu pomocí, přímluvou či darem. „Zásadním způsobem nás podrželo Hlavní město Praha, bez kterého bychom i při největší skromnosti výjezd a pak téměř dvouměsíční pobyt finančně nezvládli. A skvěle zafungovali i jednotlivci, třeba herečka Zuzana Stivínová, která je už v New Yorku jako doma a nabídla nám nezištně nejen svoje kontakty a svou energii, ale i bydlení,“ říká režisér.

V Čechách se The Good and the True objeví už během podzimu: uvedení je plánováno ve východočeském Potštejně,  kam se herečka během okupace uchýlila se svým prvním manželem Sašou – mladý židovský pár tu marně doufal přežít válečné útrapy.  A už na přelomu roku 2015 se za Velkou louži vydají čeští a britští divadelníci  znovu: zájem o uvedení The Good and the True projevil i největší světový festival židovského divadla, který se v New Yorku koná 14. – 21. června 2015.


Text: Magdaléna Bičíková
Foto: Oficiální foto interpreta

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání