Kluci z pixly: Drsné životní osudy beze slov

pixlaNově vzniklý soubor Divadlo Pantomimy (DP) připravil autorské dílo Kluci z pixly. Premiéra tragikomického představení proběhne ve Strašnickém divadle ve čtvrtek 23. května. Příběh pojednává o pěti kamarádech, kteří spolu vyrůstali v dětském domově. Osud však jejich cesty brzy rozdělil.


Pantomima u nás zaznamenává velký rozmach. Současní tvůrci aktualizují její podobu a hledají nové dramaturgické možnosti, aby oslovili dnešního diváka. Inspirují se například literaturou, filmem nebo komiksem a vybírají si témata blízké člověku 21. století. “Chceme navázat na tradici a slavnou éru české pantomimy. S našim souborem hledáme nové výrazové prostředky a náměty, které zaujmou širokou veřejnost,” říká jeden ze zakladatelů DP Jakub Urban.

Autorský příběh vypráví o pěti nerozlučných kamarádech, kteří spolu od kolébky žili v dětském domově. Ve dvanácti letech se však rozdělí. Michaela si adoptuje křesťansky založený pár, který nemůže mít vlastní děti. Sebastianovi se ozve bohatý strýček, jenž si ho bere k sobě. Oliver, Robin a David chtějí z děcáku utéct, ale posledně jmenovanému se to nakonec nepovede. „Je to příběh o odsouzenosti lidských bytostí, které byly v útlém věku odstrčeni a zbaveni možnosti normálního života. Byla jim odepřena láska. Setkání se svobodou a realitou jim nepřináší štěstí a pro většinu z nich končí katastrofou,“ charakterizuje inscenaci režisérka Irina Andreeva.

 

pantomima


Mladým umělcům ale výrazně pomohl také mim a režisér Radim Vizváry. Ten si v představení Kluci z pixly také zahraje. „Byl jsem pozván svými studenty, dnes již kolegy, ke spolupráci. Toto spojení představuje tvůrčí práci na hledání moderních výrazových prostředků klasické pantomimy a obohacení této formy o jiné principy. Zásadní inspirací je pro nás psychologické drama a film, které spolu přinášejí neobvyklé ztvárnění stylu imaginární pantomimy. Vyobrazujeme dnešního člověka v tragikomické podobě, která je v tomto případě pro zvolenou jevištní formu nevídaná. Fascinuje mě dramatické ztvárnění postav, které mohou být pro tento žánr až šokující,“ uvádí ke spolupráci Vizváry.

Soubor Divadlo Pantomimy pod jeho vedením vznikl letos na jaře za neúnavné snahy tvůrců mimického divadla o vytvoření profesionálního seskupení. Jejich prvním představením bude divadelní kus Kluci z pixly, na němž se Vizváry podílel i dramaturgicky. Režie se ujala již zmíněná Ruska Irina Andreeva, spoluzakladatelka souboru Teatro Novogo Fronta, který se zabývá především fyzickým a tanečním divadlem. Kostýmy navrhla a vytvořila Iolanda Oliveira z Portugalska.

Hrají: Ondřej Holba, Vojtěch Svoboda, Lukáš Šimon, Jakub Urban, Radim Vizváry
Režie: Irina Andreeva (Rus.)
Dramaturgie: Radim Vizváry
Kostýmy:
Iolanda Nunes de Oliveira (Portug.)
Hudební spolupráce: Tomáš Kasprzyk
Produkce: Jakub Urban

 

Název: Kluci z pixly
Datum a čas premiéry: 23. 5. 2013 v 19 hodin
Místo: Strašnické divadlo (Solidarity 1986/53, Praha 10)
Vstupné: dospělí 150 Kč, studenti/důchodci 100 Kč, studenti uměleckých škol 60 Kč. Ke koupi na místě před představením.


Text: Pavel Urban
Foto: Oficiální foto akce

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání