Jubilejní 10. ročník benefiční akce Párty na kolečkách se uskuteční už 2. května v Divadle Archa. Během večera vystoupí i řada známých hostů, mezi nimiž bude i Tomáš Hanák, který skládal text k hymně Konec světa – zrušeno, a také Tomáš Průša, bývalý člen skupiny Vltava a současný aktér kapely Million Dollar Mercedes Band. Prozradíme vám, co jsme se o obou dozvěděli v krátkém rozhovoru.
Tomáš Hanák, herec, kterého si můžeme pamatovat ze snímků jako „Mí Pražané mi rozumějí“, „Mazaný Filip“, „Pasti, pasti, pastičky“ a seriálu „Zdivočelá země“. Objevil se také v řadě zahraničních produkcí, z jeho posledních českých filmů si připomeňme například „Gympl“ a „Nestyda“, v současné době se věnuje především natáčení seriálů.
Tomáši, skládal jste text k písni Konec světa - zrušeno. Měl jste v záloze i jiné verze, nebo jste už od začátku měl jasnou představu o tom, co text bude obsahovat?
„Upřímně, já proti konci světa až tak nejsem, takže jsem se musel při psaní trochu účelově přeorientovat a produkovat pozitivní veršíky. I když - je případný konec opravdu negativní? Pokud jde o texty, měl jsem jich hromady, výběr finální verze jsem nechal na Šimonu Ornestovi.“
Věříte, že konec světa přijde? A jak si ho představujete?
„Nevěřím, ale ta myšlenka mi opravdu není cizí, udělali jsme maximum a zasloužíme si to. A moje zbabělá představa konce? Bezbolestný až poetický. Vlastně jen zmizí lidský druh, vše ostatní pokračuje dál, konečně nerušeně.“
A co když konec světa nepřijde, pane Hanáku, změní se podle Vás něco?
„Posune se termín. Technické důvody. A přijdou další a další ohlášené konce. A nakonec to zbude na nás, na lidech, abychom se vyhladověli, vystříleli, zalili do betonu a utonuli v mořích daňových přiznání. Škoda, tohle mohlo být grátis.“
Tomáš Průša, bývalý člen skupiny Vltava, saxofonista, zpěvák žijící v Madridu a zakladatel kapely Million Dollar Mercedes Band. Jedná se o pětičlennou dechovou sekci s mezinárodním obsazením, členové pochází z České republiky, Maďarska, Francie, Itálie a Španělska. V Madridu oblíbená partička hraje především world music, její skladby vychází z pilířů lidové hudby a úprav hitů světové pop music.
Pane Průšo, byl jste úspěšný v Čechách a teď i ve Španělsku. Proč zrovna Španělsko? A jací jsou fanoušci ve Španělsku oproti těm našim, českým?
„Španělsko je nádherná země, kde je příjemné počasí, výborně tu vaří a chodí se tu pozdě spát. Publikum je úžasné, spontánní, nadšené pro každou legraci, dívky krásné... Je to radost pro ně hrát. Stejně, jako u nás v Čechách.“
Letos se Párty na kolečkách odehraje v pirátském stylu. Jak berete lidi, kteří si na internetu nelegálně stahují Vaše písničky? Jsou to pro Vás fanoušci?
„Nerad bych někoho soudil. Písničky jsme kopírovali už v dávných dobách kultovního magnetofonu Sonet duo. Tehdy jsme však ještě věděli, že jíme kradené ovoce. Jak doba pokročila, kopírujeme dál, jen si u toho už chceme myslet, že na to máme jakési zvláštní právo. Právo konzumovat, ale sami nepřispět. No a my muzikanti se s tím musíme nějak srovnat.“
Kapela The Tap Tap se rozhodla zabránit nadcházejícímu konci světa. Věříte tomu, že konec světa přijde? A jak se na to připravujete, Tomáši?
„Když se Šimon Ornest se svojí partou do něčeho pustí, tak ani konec světa nemá šanci. Ten jejich nápad čelit osudu pouze působením pozitivní energie, ten by se měl tesat, měl by se každý den vysílat v hlavních vysílacích časech, tisknout na titulních stranách, učit na školách. Je inspirující, že právě muzikanti z Jedličkárny nám jsou vzorem toho, že místo fňukání a věčného stěžování je lepší udělat něco hezkého pro sebe a pro ostatní. A my s kapelou se k tomu hrdě a s radostí přidáváme!“
Pirátská párty na kolečkách se uskuteční 2. května v Divadle Archa. Vstupenky seženete na pokladně divadla v plné ceně za 290 Kč, se slevou pro studenty a seniory pak o 50 korun méně. Pokud upřednostníte předprodejní sítě, pak Ticketpro nabízí lístky za 325 Kč a Ticketportal za 320 kaček.
Text: KRIS ve spolupráci s The Tap Tap
Foto: The Tap Tap