Koncem ledna přijde do kin Krásno režiséra Ondřeje Sokola

film krásnoUž 30. ledna bude mít v kinech premiéru film Ondřeje Sokola Krásno. Populární člen Partičky si v ní zahrál hlavní roli, podílel se na scénáři a film také režíroval. V černé komedii Krásno se dva kamarádi vracejí do rodného města, aby vyšetřili smrt matky jednoho z nich.


Ve filmu není nouze o bizarní, komické, ale i napínavé a místy opravdu zamotané situace i přesto, že se zde řeší závažná témata. „Snažili jsme se najít ironický pohled na věci, které komické nejsou. Jde jen o to umět to citlivě zachytit, najít tu správnou optiku, jak to sejmout,“ vysvětlil režisér Ondřej Sokol.

V každém případě jde o komedii lehce ve stylu bratří Coenů, plnou zábavných postav a absurdního počínání obou hrdinů, která si hraje na vyšetřovatele smrti matky jednoho z nich. A to vše ve městě, kde se pro ně zastavil čas před dvaceti lety, kdy odsud „utekli“ studovat do Prahy. „My jsme v těch osmnácti opravdu odešli a pak už nás polapila spousta jiných aktivit. A v podstatě nezůstal důvod se tam vracet,“ potvrdil jistou míru autenticity příběhu Martin Finger.

 

film krásno


Herec a režisér Ondřej Sokol svou celovečerní prvotinu s názvem Krásno natáčel v průběhu měsíců květen až červenec 2013. Kromě režie je zároveň autorem scénáře a hraje i jednu z hlavních rolí. Převážná část snímku se natáčela v Šumperku, zbytek potom v ateliérech i exteriérech v Praze. „Lokace jsou reálná místa spjatá s historií v životě autorů, takže jinde by ani natáčet nešlo. Šumperský panelák jsme ale například natočili až v Praze, protože v Šumperku jsou už všechny domy opravené a my jsme potřebovali ten typický omšelý,“ vysvětlil jeden z producentů snímku Daniel Strejc ze společnosti love.FRAME.

První klapka částečné autobiografie Ondřeje Sokola a jeho nejlepšího kamaráda z dětství herce Martina Fingera padla na začátku května v šumperském krematoriu, poslední potom v polovině července u vodní nádrže Krásné nedaleko Šumperka, z níž vychází i název snímku, a která hraje ve filmu důležitou roli. Do prosince se potom na snímku pracovalo ve studiích. „Hudebník Jan P. Muchow s Ondřejem Sokolem řešili hudební stránku filmu, probíhala výroba dvou trikových scén, následoval mix a barevné korekce,“ dodal druhý producent Vojtěch Frič ze společnosti love.FRAME.

 

film krásno


V Krásnu se kromě dvojice Sokol – Finger objeví například Karel Roden a Jaroslav Plesl jako majitelé pohřební služby, Jana Krausová coby macecha Martina Fingera, Zuzana Stavná jako její dcera či David Matásek v roli hotelového recepčního. V dalších rolích diváci uvidí také Michala Pavlatu, Dalibora Gondíka, Michala Suchánka, Ninu Divíškovou, Jana Kačera, Markétu Stehlíkovou či Jana P. Muchowa.

Jednu z menších rolí dokonce režisér svěřil svému devítiletému synovi Adamu Sokolovi. „Ve scénách, které se odehrávají v době, kdy jsme byli malí kluci ve věku mého syna, jsem využil toho, že je mi podobný, takže se tam objeví spolu s třemi dalšími podobně starými kluky,“ řekl režisér o synovi, který spolu se svou třináctiletou sestrou Ester už třetí rok účinkuje také v jeho divadelním představení Vánoční koleda na motivy povídky Charlese Dickense.

S nápadem napsat scénář vycházející z událostí ve vlastních životech přišel Ondřej Sokol. Martin Finger se pak na něm nemalou měrou podílel i přesto, že vycházel částečně z reality týkající se jeho rodiny. „Po přečtení první verze jsem si uvědomil, že to jsou věci, které jsem v sobě dlouho neřešil, v mysli jsem je nevyhledával. Ale řekl jsem si, že to má být asi ten impuls, jak se s tím popasovat, a že to prospěje mému duševnímu zdraví,“ popsal své prvotní pocity šumperský rodák. „Spousta věcí je tam fikce a i snahou Ondřeje jako režiséra bylo, abychom nehráli sami sebe, ale své filmové postavy,“ dodal Finger.


 Text: Otiz
Foto: Oficiální foto filmu

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Který festival vás v roce 2017 nejvíce zajímá?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání