Sázavafest bojuje s všudypřítomným bahnem

SázavafestJedenáctý ročník oblíbeného letního festivalu začal. První reakce ovšem nejsou vůbec kladné. Cesta na Sázavafest, který se letos z technických důvodů musel přesunout do areálu bývalých kasáren v Benešově u Prahy, byla poklidná a příjemná. Festival se koná nedaleko vlakového a autobusového nádraží, takže se i neřidiči z nejrůznějších koutů Česka na festival snadno dopravili. To bylo ovšem jediné pozitivum na dlouhou dobu dopředu.


Už při vstupu do areálu totiž zjistíte, že organizace tento rok značně pokulhává. „Vypadá to, jak když je to zorganizovaný hrozně narychlo. Vůbec to nemají připravené,“ prozradili nám mladí chlapci u zlatého moku. Jen málokdo z organizátorů se návštěvníkům snaží nějakým způsobem ulehčit aklimatizaci na festivalu. Zřejmě oni sami často nevědí, co na svém postu vlastně dělají. Ano, sice vás každý navede do stanového městečka, každý vám řekne, do které zóny s tou a onou páskou můžete, ovšem chcete-li po nich něco víc, musíte často počítat s otupělým výrazem a nechápavým kroucením hlavy. Co se jim ale musí přiznat, je následná snaha si návštěvníky udobřit alespoň milým rozhovorem poté, co jste si všechno sami zajistili.

SázavafestCo se areálu týká, je obrovský. Možná až moc. Po vstupu hlavní branou procházíte malým lesíkem, dostanete se na obrovské prostranství, kde se před vámi otevře srdce prostoru se stagemi, stánky a stany. Představujete-li si ale zelenou louku prosvícenou sluncem, jste na omylu. Jediné, na co narazíte, je bahno. To je doslova všude. A musím říct, že jsme byly hodně naivní, když jsme si myslely, že ve stanovém městečku to snad bude lepší. Není to ani srovnatelné, ale mnohonásobně horší. Městečko se navíc nachází na samém konci areálu, takže chcete-li si jít například vyčistit zuby a jako většina návštěvníků nevíte, kde hledat umývárnu s vodou mezi stany, které zde během čtvrtečního odpoledne rostly jak houby po dešti, musíte běhat přes půlku areálu ke dvěma korytům s dvanácti kohoutky, což je pro desítky tisíc návštěvníků opravdu málo. Navíc se probíjíte promenádou se stánky a davy lidí.

Nejvíc ale kazí dojem to, že festival prostě nevypadá tak nějak „festivalově“. Chybí tu atmosféra open-air akce a jakási intimita, která povětšinou na těchto akcích vládne. Možná je to dáno kyselými obličeji návštěvníků, jenž jsou unaveni z neustálých starostí, kam složit hlavu, nebo je to třeba kvůli mírně depresivnímu prostředí kasáren.

SázavafestPrvní den festivalu byl zadarmo, což se projevilo hlavně u koncertů, které probíhaly v noci. Fanoušci sem přišli podpořit hlavně kapelu Sto zvířat a oblíbené Wohnouty. U Duha stage, jež byla jednou ze čtyř první den otevřených scén, se vytvořil dav poskakujících, zpívajících a tančících fanoušků. Ti zde vytvořili opravdu skvělý kotel. To byla velká kompenzace za zkažené odpoledne a bylo vidět, že i napětí v areálu lehce povolilo. Během prvního dne bylo možné si na festivalu vychutnat i skvělé alternativní divadlo, které, na rozdíl od zbytku festivalu, kasárenské prostory pozvedly. Mnoho návštěvníků se vydalo na koncert Pepy Lábuse nebo Ivana hlase, kteří vystupovali v Balbínce, stagi v cirkusovém stanu. Co hodně pobouřilo fanoušky Good Fellas, byla časová tíseň a přídavky předchozích kapel, které se právě na Good Fellas projevily a kapela tak byla nucena svůj koncert zkrátit, aby na Jam Stage mohli svůj koncert odzpívat také Narcotic Fields.

Po druhé hodině se areál začal vylidňovat, jak se postupně všichni ukládali ke spánku. Jen pár posledních nočních přízraků se ploužilo po areálu a několik z nich uslo tam, kde zrovna stály nebo seděly. Ve stanovém městečku byl očekávaný humbuk, ale vzhledem k únavě z poměrně náročného dne snad většina návštěvníků neměla problém usnout. Nakonec dost festivalových nadšenců ocenilo i bahnitou podestýlku městečka. Ta je totiž mnohem pohodlnější než ztvrdlá zem.


FOTKY ZE ČTVRTEČNÍHO SÁZAVAFESTU ZDE


Text: Tereza Netoličková
Foto: Bára Skoupilová

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Soutěž, vyhraj a vezmi partu na Rock for Churchill
Benátská noc utrpěla nepřízní počasí
První den na Sázavafestu zdarma!
Let it Roll 2011: Megaparty na ostrově přilákala tisíce lidí

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání