Mladí lidé byli V zajetí vášní

V zajetí vášníV neděli 29. května proběhl v prostorách Lichtenštejnského paláce jednodenní festival s názvem V zajetí vášní. Jak sám název napovídá, jednalo se o milostné skladby, konkrétně ze 17. a 18. století. Zaposlouchat jste se mohli do melodií známých skladatelů těchto období, jako jsou G. Gastoldi, C. Monteverdi, G. F. Händel nebo A. Vivaldi.


Umělci nám ve svých písních představili různé podoby lásky. S tématem počáteční zamilovanosti se představil mužský vokální kvartet Rudolfvoice, o nejistotě a naději zpíval smíšený pěvecký sbor Victoria a o mučivé bolesti, kterou láska přináší, nás přesvědčila Viktorie Dědečková spolu s Rudolfvoice.

V zajetí vášníNedělním podvečerem provázela mladá talentovaná sopranistka a sbormistryně zmiňovaná Dědečková. Ta se věnuje studiu na Filozofické fakultě UK v oboru Hudební věda a má za sebou již několik úspěchů. V roce 2010 se aktivně účastnila kurzů staré hudby a barokního tance Académie de Sablé v Praze. Na základě toho získala stipendium na kurzy do Sablé–sur–Sarthe ve Francii. V září 2009 založila pěvecký sbor Victoria, který se na festivalu představil. Také řídí sbor Českobratrské církve evangelické v Praze.

Další skladby nám předvedli Baroque Blond Ensemble & Lucie Slepánková. Baroque Blond Ensemble je čtveřice mladých interpretek, které prezentují hudbu tak, jak zněla ve své době. Poprvé se představily v roce 2009 na kurzech staré hudby a barokního tance pořádaných Týnskou školou. Členkami jsou Michala Roubalová (barokní příčná flétna a zobcová flétna), Helena Matyášová (barokní violoncello), Martina Štillerová (barokní housle) a Petra Žďárská (cembalo). V rámci festivalu vystoupily s Lucií Slepánkovou, která vystudovala operní zpěv na JAMU v Brně. Tato mladá pěvkyně právem vyhrála mezinárodní pěveckou soutěž Leoše Janáčka v Brně, v rámci stejné soutěže získala také cenu za nejlepší interpretaci české soudobé skladby.

V zajetí vášníV druhé třetině posluchače za doprovodu cembala vtáhla do minulých časů krásnou písní „Amarilli mia bella“ Kateřina Alexandra Šťastná a ve spolupráci s Viktorií Dědečkovou doladila atmosféru skladbou „Duetto di Elisa e Clearco“.

Hudbu pro náročné publikum dále obstarali Olga Dlabačová (cembalo), Jakub Michl (viola da gamba), Lenka Kůsová a Jan Lokajíček (barokní housle) a Michaela Kouřilová (barokní příčná flétna).

V zajetí vášníMladší část publika si přišla na své zejména při pohledu na kostýmy pěveckého sboru Victoria, které speciálně pro tuto příležitost navrhla Jana Baborová. Netradičních 25 oděvů bylo ušito z recyklovaných materiálů, jako například notový papír. Dámské kostýmy byly věrnou napodobeninou barokních šatů, pro svou robustnost musely být velmi těžké a nepohodlné. Návrhářka tímto volně navazuje na svou předešlou kolekci „Recyklace ženy“.

Poslední píseň „Krásný rozmar“ (Il bell´Umore) zazněla v podání sboru Victoria. Diváci tento festival ocenili velkým potleskem a náručí plnou květin pro sopranistku Viktorii Dědečkovou a návrhářku Janu Baborovou. Všichni interpreti jsou mladí lidé, kterým není lhostejná minulost a svým uměním se ji snaží přiblížit širokému spektru posluchačů, což v neděli dokázali. Doufejme, že se brzy vyskytne další příležitost, kdy si je budeme moci znovu poslechnout.


DALŠÍ FOTKY Z FESTIVALU NALEZNETE ZDE

 


Text: Simona Hradecká
Foto: Martin Konopáč

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Kam vyrazit za zábavou? Jedině Mimo domov
Festival Velká výzva nabídne hudbu i jinou zábavu
Kulturní tipy, které uspokojí i ty nejnáročnější

Navštivte festival plný vášně

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání