Festival Letní Letná se v červnu a červenci vydá na cesty do Olomouce a na Lipno

letní letnáMezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná se již potřetí před hlavní srpnovou částí v Praze vydá v červnu a červenci do regionů – do Olomouce a Lipna nad Vltavou. V Olomouci Letní Letná proběhne od 20. do 23. června v areálu Korunní pevnůstky, v Lipně nad Vltavou pak na centrálním parkovišti od 30. června do 6. července.


„Z Letní Letné se v obou místech již stává tradice, kterou si obyvatelé i turisté velmi oblíbili. Vedle českých souborů se snažíme nabízet i zajímavá zahraniční jména z oblasti nového cirkusu,“ uvádí ředitel festivalu Jiří Turek. Na obou místech vyroste pestrobarevné cirkusové městečko s celodenním programem pro malé i velké návštěvníky – dětskými představeními, pohádkami, večerními zahraničními soubory pro dospělé, s fotoateliérem Le Petit Cheval herečky Vandy Hybnerové, výtvarnými a cirkusovými dílnami i barem V letní poloze.

Návštěvníci v Olomouci a na Lipně se mohou těšit například na francouzský soubor My!Laika, který v  bláznivém představení nazvaném Popcorne Machine míchá do výbušného a zábavného koktejlu absurdních situací vzdušnou akrobacii, žonglování, akrobacii na trapéze a na kole, hru s loutkou i živou hudbu. Jak sami členové tvrdí: „Inspirací se stali Frank Zappa, Jacky Chan, Kurt Schwitters a kapela The Ramones. Výsledkem je rychlá koláž bizarních a zábavných situací, které spojují cirkus a bohatou fantazii… a i na ten popcorn dojde!“

Do obou měst přijede také divoká bejbypanková partička Kašpárek v rohlíku s novou koncertní šou Kašpárek na valníku. „V pojízdné kleci zahrají své největší hitovky za jízdy i ve statickém provedení. Součástí koncertu je krmení a drezůra muzikantů,“ láká na oblíbený soubor Jiří Turek.

letní letnáPřes den malí i velcí návštěvníci uvidí několikrát denně dětská představení – zahrají například Divadlo Koňmo, Vojta Vrtek, Teátr Víti Marčíka, Buchty a loutky, Dřevěné divadlo, Bilbo Compagnie, Divadlo Kaká, Loutkové divadlo Já to jsem, bublinář Václav Strasser nebo Divadlo Antonína Novotného.

Návštěvníky v Olomouci pozve každý den vždy od 18 hodin na nezvyklý vizuální zážitek interaktivní projekt Cirkus LeVitare. „Jde o průlet moderním žonglováním, v němž je všechno v pohybu. Produkce jsou v rukou, nohou i hlavách zkušených performerů a propojují tanec, žongláž, akrobacii i mluvené slovo. LeVitare budou vašimi průvodci tam, kde se zdá, že gravitace přestala platit,“ uvádí Jiří Turek.

Večerní představení v Lipně nad Vltavou nabídnou soubory (bra)Tři v tricku s představením Plovárna, Teátr Víti Marčíka s Robinsonem a Buchty a loutky s představením Barbarella Reloaded na motivy slavného sci-fi filmu z 60. let s neodolatelnou Jane Fonda. Představení Plovárna je volně inspirováno novelou Rozmarné léto Vladislava Vančury. Poetiku tohoto autora soubor (bra)Tři v tricku převádí s lehkostí a jemnou groteskou do pohybové humoresky, v níž využívá cirkusových disciplín – žonglování, provazochodectví a párové akrobacie. Teátr Víti Marčíka rozehrává Robinsona Crusoe jako představení plné nejen krkolomných kousků, dramatických okamžiků a humoru, ale také zamyšlení nad samotou člověka, přátelstvím a smyslem všeho dění.

Vstup do městečka bude ZDARMA, dětská představení budou stát 50 Kč, večerní česká 130 Kč, My!Laika pak 290 Kč. Festival také nabízí zvýhodněné balíčky na dětská a večerní představení. Vstupenky jsou již nyní k dostání na www.letniletna.cz.

Hlavní pražská část festivalu Letní Letná, který letos slaví desáté výročí, proběhne od 18. srpna do 3. září na tradičním místě v Letenských sadech. První potvrzenými zahraničními soubory jsou mistři vzdušné akrobacie Les Colporteurs a soubory v rámci projektu Lacrimae - Cirkus Cirkör ze Švédska, Cahin-Caha z Francie a Cirk La Putyka z České republiky. Vstupenky na představení těchto souborů jsou také již v prodeji. Více informací a přesný program Letní Letné na cestách naleznete na www.letniletna.cz.

 


Text: Jiří Sedlák
Foto: Artsmanagement.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Který festival vás v roce 2017 nejvíce zajímá?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání