Out of Home: Už víme, čím budeme!

Out of Home Znáte to. Máte schůzku, pohovor nebo jinou akci v místě, ve kterém se nějak moc dobře neorientujete, tlačí vás čas a k dispozici máte pouze plánek vám neznámého prostředí. Slunce hřeje o sto šest a mezi vysokými budovami je vedro k padnutí. Vám zbývá několik málo sekund přemístit se na dané místo a zběsile běháte po městě s vyplazeným jazykem. Sranda? ANO!


Podobným způsobem totiž v sobotu 4. května probíhal pátý ročník festivalu Out of Home. Ten je orientovaný na děti z dětských domovů a zábavnou soutěžní formou jim nabízí možnost poznat různé druhy profesí, jako například letos. A protože nejlepší motivací je odměna, byly pro ty nejlepší připraveny zajímavé ceny.

Vyzbrojeni mapou a seznamem stanovišť se týmy pod dohledem vychovatelek vrhly k poznávání nepoznaného. Během celého dne měly možnost dozvědět se něco o vysněném povolání přímo v jeho dějišti. Ale aby to nebylo tak jednoduché, skupinky i jednotlivci mezi sebou soutěžili a za různé úkoly na stanovištích dostávali body. Někde formou zajímavé přednášky, jinde, přímo „na place", si děti mohly vyzkoušet, jak náročné je být barmanem, kuchařem, makléřem, hercem, hasičem, kameramanem, novinářem nebo rádiovým hlasatelem.

Out of Home Soutěžící se jednoznačně shodli, že nejzajímavější pro ně byla práce v restauraci. Ať už jako kuchař, číšník či barman. Tady si mohli zkusit nejen obsluhovat návštěvníky, ale dokonce i připravit vlastní drink, okoukat pár barmanských kousků či uvařit nějakou tu mňamku. „Jednou bych chtěla mít svou restauraci,“ prozradila jedna ze slečen a spousta dětí souhlasně přikyvovala. Bylo vidět, že si prosluněný den v Praze náramně užívají, což bylo skvělé, protože je dnes jen pomálu podobných akcí, do kterých se děti vrhají s nasazením a tolik si je užívají.

„Musím říct, že je to úžasně zorganizované,“ pochvalovala akci jedna z vychovatelek. „Pořadatelům dávám jedničku s hvězdičkou, věřím, že to musí být náročné.“ A jistě měla pravdu, už jen uspořádání akce v centru Prahy pro 280 dětí je těžký úkol. Připočítáme-li zajímavý program, který byl v tomto případě nad naše očekávání, občerstvení, jídlo, pití a spoustu dalších jiných věcí, musíte žasnout nad tím, co organizátoři dokázali.

„Je to asi největší akce, které se zúčastňujeme,“ potvrdily děti předtím, než se vrhly do natáčení filmu. Jeden z nejzajímavějších programů, co se jednotlivých stanovišť týká, bylo povolání kameramana a režiséra. Tady byl přítomným nejprve vysvětlen rozdíl mezi hraním ve filmu a na divadle. Poté byla rozebrána scéna z velkofilmu Titanic. Nevěřili byste, jak filmoví tvůrci dokážou pouze správným nastavením kamery nasměrovat diváka přesně tam, kam potřebují. Ale že není sranda něco natočit, o tom se děti mohly přesvědčit samy. Některé si vyzkoušely role Rose a Jacka, jiné zaujaly místo za objektivem kamery a zahrály si roli režiséra, pomocného režiséra či právě kameramana. O tom, že jsou děti opravdu talentované, svědčily nejen předvedené výkony, ale i profesní hantýrka, kterou si velmi rychle osvojily: „Nějak pomalu si tam ty ruce chumlejte.“ Přesto, že se zprvu některé trochu ostýchaly, přeci jen to byla jejich první herecká či štábová zkušenost, po chvilce se osmělily a s naprostým klidem natočily v improvizovaném prostředí scénu, která neměla daleko od té pravé filmové.

Out of Home Jelikož čas ukazoval chvíli po čtvrté hodině, musely se děti rozloučit a přenechat vyhodnocení jednotlivých disciplín na povolaných. Některé vypadaly unaveně, jiné méně, přesto se všichni plni dojmů mohli těšit nejen na vyhlášení toho, kdo byl nejlepší, ale i na zábavný večer v klubu Gox. Tady děti svým klidným jazzovým vystoupením přivedla do nálady kapela Navigators, naopak pěkně je rozparádila energická kapela 4signs.

Nedočkavost byla znát a vyhlášení výsledků nejlepšího týmu i jednotlivce zajímalo snad každého. Neumíte si představit, jak jsme byli pyšní, když byl tím nejlepším vyhlášen tým, s kterým jsme shodou okolností strávili příjemnou část odpoledne. První místo si vybojoval Dům dětí Litoměřice, na stříbrné pozici se umístil DD Most a na třetím stupni stanuly děti z dětského domova z Humpolce. A pak už následovala zábava v podobě diskotéky, kde se všichni vyřádili, seč mohli. Po náročném dni to bylo příjemné zakončení, ale téměř na všech už byla znát mírná únava a vyčerpanost.

Festival Out of Home je rozhodně skvělou akcí, za kterou stojí neuvěřitelně šikovný tým, kterému patří náš obdiv. Dokázat bavit téměř 300 dětí, zajistit jim vše potřebné a domluvit spolupráci s organizacemi, jež byly do projektu zapojeny, je opravdu neuvěřitelný výkon.

DALŠÍ FOTKY Z OUT OF HOME ZDEText: Tereza Netoličková
Foto: Aneta Šimonková

 
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Festival Velká výzva nabídne hudbu i jinou zábavu
Pojďte se bavit, máme pro vás další kulturní tipy
Out of Home: Už víme, čím budeme!
Festival Velká výzva nabídne hudbu i jinou zábavu

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání