Pražská zoo byla veřejnosti poprvé otevřena v roce 1931. Během let si vybudovala pozici světové zoologické zahrady, díky čemuž se dnes řadí k nejkrásnějším na světě. Za dobu existence se kopcovitý terén pražské Troji stal domovem více než pěti tisíců zvířat. My jsme se do Zoo vydali v sobotu 26. března 2011, kdy probíhalo nejen slavnostní zahájení 80. sezóny, ale také znovuotevření Gočárových domů a oslava narozenin klisny koně Převalského.
Pochmurné sobotní ráno kazilo chuť na cokoliv, co nějak nesouviselo s teplou peřinou a hrnkem čaje. V zoologické zahradě jsem však byla naposledy před čtyřmi lety, proto mě lákalo vyrazit s fotografkou směrem na Nádraží Holešovice, odkud jezdí zoobus.
Trochu nepříjemná situace nastala na autobusové zastávce, kde se přes sebe tlačily davy lidí se snahou dostat se do autobusu. Vzhledem k tomu, že do jedenácté hodiny, kdy mělo vše vypuknout, zbývalo sotva pár minut, připadala jsem si jako v zoo už tady. Pak šlo ale vše jako po másle.
U Vzdělávacího centra již postávali děti s rodiči, prarodiči i kamarády, a tak se televizní a rozhlasová moderátorka Lucie Výborná mohla zhostit svého úkolu a odstartovat slavnostní zahájení 80. sezóny pražské zoo. Spolu s ní promluvil ředitel zahrady Miroslav Bobek, později se na pódium dostavil i pražský primátor Bohuslav Svoboda, zakladatel Charty 77 a autor oblíbených vědeckých děl František Janouch, jenž stejně jako Zoo letos oslavil své 80. narozeniny. Ten za svůj nejlepší zážitek z Troje považuje jízdu na velbloudovi ve svých čtyřech letech.
„Já si pamatuji auto, jízda, opice,“ vzpomínal na zážitek ze Zoo primátor Svoboda, jehož nejoblíbenější zvíře je slon, protože je podle něj velký, moudrý a dlouho žije.
Poté už následoval křest jedněch z nejoblíbenějších zvířat Miroslava Bobka leguánů modrých. Přízvisko „modří“ dostali kvůli zbarvení do modra, které zejména u samečků značí sebevědomí a dominantnost. Právě ti v Zoo Praha jsou jedinými evropskými zástupci. Bohužel vzhledem k počasí nemohli být fyzicky přítomní, byli představeni jen za pomoci videoprojekce. „Měli by mít jméno, které se dobře vyslovuje, má hezkou zkratku, nemá hanlivý význam a má vztah k Praze,“ obhájil svou volbu jmen Faust a Markétka pan Svoboda, který leguány obdaroval nejen jmény, ale i lahodným ovocným košem.
Překvapením pro všechny přítomné byl další křest, a to štíra žlutopásého, jenž dostal jméno Nucleus. Štíři jsou, jak řekl pan Bobek, odborníci v přežití. Navíc, vzhledem k aktuálnímu tématu dodal, že vydrží až pětsetkrát vyšší radiaci než savci.
Tímto byla slavnostně zahájena sezóna v Zoo Praha a návštěvníci, na něž čekalo ještě otevření zrekonstruovaných Gočárových domů, se mohli rozptýlit po zahradě a obdivovat rozmanité prostředí i navýsost zajímavá zvířata.
Po celou dobu nás organizátoři doprovázeli ve skvělých kostýmech 20. let a zoologickou zahradou se nesly příjemné jazzové rytmy. Pro děti bylo připraveno veselé loutkové divadlo a mohli se účastnit i dobových her.
Chvíli po poledni jsme se vydaly do zazšího koutu Zoo, abychom si prohlédly domky podle návrhu slavného architekta Josefa Gočára, které od nynějška poslouží jako občerstvení a galerie. „Člověče, mně to připadá takový dětský.“ I takové reakce se ze strany návštěvníků ozývaly. Je třeba podotknout, že mnoho lidí uvedly domky v barvách trikolory do rozpaků.
Zima se nám pomalu dostávala pod kůži, a tak jsme se těšily, až se Lucie Výborná ujme slova. Mezitím nám čekání zpříjemňoval svými kousky šašek, který pobavil především dětské publikum. Pak už ale Lucie přivítala na pódiu před jedním z domů Zoru Jandovou, která je praneteří slavného zakladatele zoologické zahrady, profesora Jiřího Landy. Ta publiku zazpívala píseň o žížalách.
A protože se celý den nesl v duchu oslav a křtin, pokřtil poté pan Bobek spolu s doktorkou Anděrovou knihu „Úsměvy z historie pražské zoo“ autora Ondřeje Suchého. Ten dal v knize dohromady vzpomínání osobností, jakými jsou například Zita Kabátová, která byla sousedkou zakladatele Zoo Praha, k němuž do bytu si chodila prohlížet ty nejroztodivnější druhy zvířat.
Následovala krátká řeč architektů Tomáše Novotného a Zdeňka Lukeše, kteří obě stavby podle původních Gočárových návrhů zrekonstruovali. Pak už přišlo na řadu slavnostní přestřižení stuhy, kterého se ujal jednak pan ředitel Bobek, ale i oba architekti spolu se Zorou Jandovou.
V půl třetí se u výběhu koně Převalského uskutečnila oslava narozenin klisny Hary, které připila Zora Jandová a Pavel Zedníček. Pohodu narušovalo jen aprílové počasí. Zima a občasný déšť dělali své, a tak jsme se rády s prokřehlými prsty a zmrzlými nosy vydaly na cestu zpět s milými zážitky a příjemnou únavou.
FOTOGALERIE K zahájení 80. sezóny Zoo Praha
Text: Tereza Netoličková
Foto: Alexandra Gerasimchik a Zoo Praha
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Slavná zvířata ze Zoo Praha můžete vidět v centru města
Pražská zoo vybírá nové logo
Zoo Praha vstoupí do osmdesáté sezóny s novým logem
Rok 2010 z pohledu pražské zoo