Splněné dětské přání – Ohlédnutí, novinky, informace

splněné dětské přáníZa pár dní to bude rok, co Kulturní servis Puls spustil svůj první samostatný projekt - Splněné dětské přání. Nápad plnit kulturní přání handicapovaným a vážně nemocným dětem sklidil pozitivní reakce. Jaké zásadní novinky a změny připravujeme?


Začátek a průběh roku 2012
Prvním velkým krokem byla realizace pilotního kola. Toho se účastnila tehdy osmiletá Vanesska, která trpí problémy s růstovým hormonem. Dozvěděli jsme se, že má velmi ráda egyptskou kulturu, obzvlášť pak královnu Kleopatru. Vanessčiným patronem se stal Michal David. Osobně pomáhal se splněním jejího přání, kterým bylo vidět muzikál Kleopatra živě. Holčička nahlédla do divadelního zákulisí, seznámila se s herci a zpěvačkami Ilonou Czákovou, Monikou Absolonovou, Gábinou Gunčíkovou a Kamilou Nývltovou, které alternovaly v roli svůdné panovnice. Všechny se s ní ochotně vyfotily a podepsaly jí upomínkové kartičky. Vanesska odcházela domů nadšená a spokojená.

splněné dětské přání


V dalších měsících jsme pečlivě sledovali, jaké jsou na pilotní kolo ohlasy - jak ze strany veřejnosti, tak i z pohledu známých osobností. Protože byly všechny reakce velmi pozitivní, rozhodli jsme se v projektu dále pokračovat. Následovala dlouhá a velmi pečlivá příprava, kdy jsme zjišťovali, co všechno bude potřebné k realizaci dalších kol, seznamovali se s právními povinnostmi, finančními možnostmi a interními záležitostmi.

Rok 2012 přinesl pro Splněné dětské přání ještě 4 důležité události. První můžeme datovat ke 2. červnu, kdy se organizátoři zúčastnili multikulturní akce Refufest, kde poprvé prezentovali nejen projekt, ale i ručně vyráběné panenky. Díla sklidila takový úspěch, že už po pár hodinách na stánku nezůstala jediná postavička k prodeji. To nás motivovalo, abychom se této činnosti věnovali a snažili se ji zdokonalovat.

Další novinkou, kterou Splněné dětské přání překvapilo, bylo zahájení vydávání článků o nemocných a handicapovaných dětech. Množily se případy, kdy lidé chtěli projekt podpořit koupí panenky a měli zájem o její věnování nějaké holčičce či chlapečkovi, kterým by udělala radost. To jsme také zařídili a o každém obdarovaném vydali článek, kde jsme se zaměřili také na to, jakým onemocněním dané dítě trpí a proč vůbec. První, o kom jsme 27. září informovali, byla Iva Pešlová.


Neméně významná byla spolupráce se skupinou Legendy se vrací a zpěvačkou Markétou Konvičkovou. Rockeři se připravovali na Konec světa tour 2012 společně s blonďatou kráskou a zvažovali, čím by svou koncertní šňůru osvěžili. Projekt Splněné dětské přání je okamžitě zaujal. Vzápětí vzniklo velmi netradiční a originální spojení. Legendy si nechali zhotovit 10 sad panenek s vizáží jednotlivých členů a Markéty, ty se pak dražily na každém vystoupení. Akce sklidila obrovský ohlas. Skupina v čele s Petrem Šiškou vybrala pro Splněné dětské přání celkem 50 tisíc korun. „Díky podpoře Legend a jejich fanoušků bude moc Splněné dětské přání správně nastartovat a plnit handicapovaným a nemocným dětem jejich kulturní přání. Zatím prozradím jen to, že už máme rozjednanou spolupráci s Markétou Konvičkovou. Jaké přání budeme plnit a komu, se dozví zájemci brzy na našich internetových stránkách splnene-prani.cz,“ prozradila organizátorka Kristýna Šmejkalová.

splněné dětské přání


Na závěr roku překvapilo Splněné dětské přání vánočním speciálem. Pečlivě jsme vybrali 5 dětí, zjistili, co by si ze srdce nejvíc přály od Ježíška a snažili se jim jejich sen vyplnit. Karolínka dostala vysněnou motýlí vílu, Terezka viděla poprvé muzikál živě, Nelince jsme poslali šperky a knihu o koních, která má tak ráda, Josífkovi jsme vyrobili originálního piráta a k postižené Barborce putovala polohovací panenka Vendulka a plyšový pejsek. O všech dětech jsme postupně vydali články, v nichž se čtenáři mohli dozvědět, zda sklidily vánoční balíčky úspěchy a jaké na ně byly pod stromečkem reakce.

Co připravujeme nového
Se začátkem roku 2013 jsme na ministerstvo podali žádost o založení občanského sdružení. Splněné dětské přání by mělo nadále fungovat jako samostatná nezisková společnost, Kulturní servis Puls však zůstane i nadále jejím mediálním partnerem.

Další aktualitou je také příprava nových internetových stránek pro Splněné dětské přání. Pod doménou www.splnene-prani.cz byla 19. listopadu 2012 spuštěna uvítací stránka. Během následujících dvou měsíců jsme s profesionálním grafickým designérem Tomášem Haškovcem do detailu propracovávali vzhled a funkčnost webového portálu. Nyní dojde na realizaci, sloučení podkladů a přípravu prostředí, kterou bude pro Splněné dětské přání zajišťovat odborník na komplexní služby v IT společnost itx.cz.

Další důležité informace
V neděli 16. prosince 2012 vydali organizátoři Splněného dětského přání prostřednictvím internetových stránek www.kulturniservispuls.cz oficiální prohlášení kvůli neshodě s dobrovolníky, kteří projekt zpočátku nezištně podporovali. Ti nabídli, že na vánočním trhu v Sepekově sami zorganizují prezentaci panenek. Na základě předchozích kladných zkušeností byl návrh přijat s předem stanovenými požadavky a podmínkami, za jakých by tato akce měla probíhat. Protože bylo zjištěno, že z velké většiny nebylo realizováno, na čem se obě strany dohodly, rozhodli organizátoři Splněného dětského přání, že akce nemůže být z těchto důvodů prezentována na oficiálním fanouškovském profilu. První z dobrovolníků uznal chybu a omluvil se, druhý se rozhodl dál jednat na vlastní pěst. Pro objasnění situace byl vzápětí vydán článek Splněné dětské přání – Oficiální prohlášení.

Po čase se podařilo přistoupit na další jednání. Organizátoři Splněného dětského přání požádali o dodání fotomateriálů, zbývajících panenek, které byly na akci prezentovány, upřesnění nejasností ohledně vánoční akce a předání získaného finančního obnosu. Postupně jsme obdrželi fotky, informace o prodaných panenkách a před koncem roku byla bez předchozího upozornění na účet Splněného dětského přání poukázána částka ve výši 900 korun. Po ověření jsme zjistili, že se jedná o vybranou částku (doklady k prodejům jsme však neobdrželi). Protože byly panenky prodávány za účelem pomoci a dotyční lidé, kteří si je zakoupili, věřili, že výtěžek poputuje na dobrou věc, zvažovali jsme, jak peníze nejlépe využít. Poslední příběh o nemocném dítěti, který jsme na konci roku vydali, byl o pětiletém Teddíkovi bojujícím se zákeřnou rakovinou. Ten nás inspiroval k tomu, abychom výtěžek v plné výši poukázali na účet nadace Rakovina věc veřejná, jejíž náplní je výzkum této zlé nemoci. Ředitelka nadace Renata Hilšer Grmolenská přijala tento drobný dar a jako poděkování poslala svou fotku s voucherem, který od Splněného dětského přání nadace dostala.

splněné dětské přání


Druhou dobrovolnici jsme požádali, aby v prvním pololetí roku 2013 navrhla organizátorům Splněného dětského přání schůzku, na které bychom prodiskutovali zbývající záležitosti, jako je předání neprodaných panenek a dořešení nejasností ohledně financí.

Záležitost tak považujeme za uzavřenou. S dobrovolníky jsme spolupráci ve slušnosti uzavřeli, poučili je o vzniklých chybách a požádali je, aby se do budoucna zdrželi další výroby ručně šitých panenek. Rádi bychom předešli jakékoli záměně či jiným případným konfliktům. Splněné dětské přání zajistilo od ledna 2013 další ochranná opatření, aby veřejnost s jistotou poznala, že se jedná o naše výrobky.Text: Mia
Foto: Splněné dětské přání; Rakovina věc veřejná

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání