Děti ráje čtou svým dětem Pohádky z Kunratického lesa

Dětib Ráje čtou svým dětemPohádky miluje snad každé dítě. Ani já jsem nebyla výjimkou. Ať už je vyprávěli či četli rodiče nebo jsem je sledovala v televizi, vždy to byla paráda se vším všudy. Cesta do vysněného světa. Do světa princezen, kouzel a tajemství. Když se mi do rukou dostalo CD Děti Ráje čtou svým dětem Pohádky z Kunratického lesa, zprvu jsem se zhrozila. Jak si asi mám najít čas na poslouchání pohádek? Záhy jsem onemocněla a příběhy Arnošta Víta mi byly opravdu skvělým společníkem při kurýrování.


Obal CD je dle mého vkusu mírně kýčovitý. Dva rozkošní andílci v plenkách sedí na okřídlené disko kouli, logu muzikálu Děti Ráje, za nimi se zeleně skví Kunratický les a pod nimi svítí šedožlutý nápis na červeném podkladě „Děti Ráje čtou svým dětem Pohádky z Kunratického lesa". Na zadní straně je pak zmenšená varianta tohoto obrazu a obsah desky, její autoři a spoluúčastníci.

Uvnitř alba si můžeme prohlédnout fotografie Dětí Ráje s jejich dětmi a pana Arnošta Víta s vnoučátky. Nejdůležitější je ovšem deska a její obsah. Je zde výběr šesti pohádek. Ty postupně vypráví herci muzikálu spolu se speciálním hostem Sárou Zdarsovou, která namluvila dětské hlasy.

Dětib Ráje čtou svým dětemNa začátku se ozve líbezná hudba Dominika Renče, která přímo vyzívá zavřít oči a nechat se vtáhnout do jiného světa. Pohádky postupně odkrývají tajemství, pověry a historky o Kunraticích. Dají se shrnout jako poučné, úsměvné, chytře humorné, ne nějak zvlášť nápadité, ovšem dostatečně poutavé a hezké.

Pohádku „O dvou mlejnech" vypráví sametovým hlasem Lukáš Vaculík. Působí, jakoby pro něj čtení pohádek bylo denním chlebem. Zaposlouchat se do příběhu o znepřátelených rodinách, jejichž děti se do sebe zamilují a s pomocí vodníka a hastrmana pak rody usmíří, není vůbec složité.

Druhý příběh vypráví Míša Nosková spolu s Petrem Poláčkem v roli hospodského, Jaroslavem Kleinem jako pocestným, králem Josefem Štágrem, Vendulkou, které propůjčila hlas Sára Zdarsová a Tomášem Löblem v roli kupce. Jde o legendu, jež se traduje „O hospodě U zeleného ptáka", podle níž se pohádka jmenuje. Příběh je napínavý od začátku do konce hlavně kvůli pytlíku, který dokáže odhalit, kdo je poctivý a kdo podvádí. Rozuzlení záhady s kouzleným měšcem je ale velmi veselé a naprosto banální.

Co by to však bylo za pohádky, kdyby chyběl příběh o lásce. Ten „O rusalčině studni" se odehrává přímo v Kunratickém lese a hlasy postavám propůjčil Bořek Slezáček, Michaela Sejnová a Patrick Plešinger. Pojednává o tom, že pro zamilovaného chlapce může být vílou i obyčejné děvče z hájovny.

Dětib Ráje čtou svým dětemV další pohádce pobaví v první řadě vypravěč Martin Zounar, který jakoby se adaptoval na roli vypravěče pohádek a jeho hlas je na CD jen těžko rozpoznatelný. Přesto je v některých pasážích patrné jeho komediantství. Poněkud absurdní příběh o tom, jak se z pytláka stane hajný, vypráví ovšem velmi krásně, a to v doprovodu Františka Pytlouna v roli pytláka, hajného Braňa Poláka a jelena Jana Höniga.

Šárka Marková přednáší o tom, jak kovář Michael Foret doběhnul čerta, kterému propůjčil hlas Michal Dvořák. Na rozdíl od Martina Zounara je Sagvan Tofi jako vypravěč a loupežník v pohádce „O loupežníku Bonžůrovi" nezaměnitelný. Spolu s Martinem Bačkovským, Viktorem Mrázem, Petrou Doležalovou, Michalem Bělouškem, Sárou Zdarsovou a Šárkovou Markovou vypráví příběh o tom, jak noblesně působil v Kunratickém lese vzdělaný loupežník Bonžůr. Je to nejhezčí a nejusměvavější pohádka z celého CD. Není podobná žádné jiné, co dosud znám.

„Děti Ráje čtou svým dětem Pohádky z Kunratického lesa" je dílko velmi zdařilé. Herci muzikálu se dokázali naprosto úžasně sladit a přesto, že pro většinu to byla v roli vypravěče premiéra, zvládli jí s naprostou grácií a přirozeností. Pokud tedy máte doma dítě, kterému chcete udělat radost a překvapit ho něčím, co ještě nezná, budou Pohádky z Kunratického lesa tím pravým a slibuji vám, že ani vy sami nepřijdete zkrátka a rádi se zaposloucháte se svými ratolestmi.


Text: Tereza Netoličková
Foto: Děti Ráje

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Děti Ráje pokřtili pohádkové CD
Popelka – kouzelný muzikál na ledě
Děti Ráje pokřtí CD s pohádkami pro děti
Tomáš Löbl: Slovenština byla těžší, než jsem si myslel

 

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání