Velká výzva na Kampě zabrala po všech stránkách

Velká výzvaV rámci iniciativy Velká výzva od Hnutí DUHA se v sobotu 4. června konal na pražské Kampě celodenní festival, na němž se několik tisícovek lidí skvěle bavilo. Kromě zajímavých hudebních vystoupení se mohli přítomní zdarma podívat i na několik divadelních představení, přidat se k Velké výzvě či se občerstvit z domácích produktů, převážně v bio podání.


Na pražské Kampě to v sobotu pořádně žilo. Slunečné počasí vytáhlo rodiny i s dětmi na festival Velká výzva, který na relativně malém prostoru nabídl bezpočet atraktivního vyžití. Program začal dopoledne divadelními představeními v šapitó. Dvojice dívek z Pidivadla zahrála představení „Tři nezbedné pohádky“. V hlavní roli vystupovala zvířátka, hlavně ta plyšová. Kromě tradičního příběhu o kohoutkovi a slepičce, okořeněného i vtipnými průpovídkami, došlo i na pohádku tří čuníků, kteří se vydali do světa. Přestože je chtěl sežrat vlk, při svém plánu přišel o kožich a stal se z něj vegetarián. Čuníci si zase díky stavebnímu spoření mohli dovolit nové a lepší bydlení. Uznejte, že i dospělí si přišli na své. Druhý soubor se také držel zvířátek. Cirkus světa vyprávěl o cestě kolem planety a důležité role zde hráli třeba slon, opička či šikovní lachtani Cyril a Metoděj. Ani zde nechybělo poučení a vtip.

Velká výzvaChvíli před polednem už začal program také na hlavní stagi, kde koncertní přehlídku načala kapela Květy. Následovali Please the Trees a Zdeněk Bína Acoustic Project. Téměř třičtvrtěhodinové pauzy mezi vystoupeními mohli návštěvníci využít všelijak. Stánky s občerstvením nabízely jídla a nápoje z domácí produkce, zakoupit si lidé mohli čerstvé ovoce a zeleninu na farmářském trhu, ale také řadu bioproduktů. Plastové kelímky byly plně kompostovatelné a vybírala se za ně záloha ve výši 1 Kč.

Další část areálu patřila informativním stánkům. Mnoho ekologických či neziskových organizací se zde představilo, aby podpořilo Velkou výzvu Hnutí DUHA. Lidé si mohli zkusit, jak se cítí zvířata v klecích velkovýkrmen u stánku Společnosti pro zvířata, dozvědět se něco o třídění odpadu, o kompostování, případně zrelaxovat v houpací síti od Vodafonu. A samozřejmě se i připojit k oné Velké výzvě, která má za cíl prosadit nový zákon, který by zajistil, aby Česká republika snižovala exhalace skleníkových plynů o 2% ročně. Děti si pak mohly v této části zasoutěžit o zajímavé ceny.

Velká výzvaOdpoledne a večer už ale příchozí zaměřili své zraky znovu na pódium. Těsně před šestnáctou hodinou se rozezněly areálem tóny písní skupiny Mňága a Žďorp. Přestože lídr kapely Petr Fiala v několika úvodních skladbách zpíval o dešti, jako třeba v písni „Hodinový hotel“, obloha se skutečně zatáhla, tak nakonec spadlo jen několik kapek. V průběhu koncertu se lidé osmělili a z líných sedacích pozic vstali a pořádně si užívali servírované hudební potěšení. Písně jako „Spaste svoje duše“ či „Nejlíp jim bylo“, zpíval téměř každý a přídavek v podobě skladby „Made in Valmez“ ještě přítomné vybudil, hlavně při refrénu, ke spontánnímu poskakování.

Dobrou náladu v areálu pak udrželi také G-Point Hunters ve složení Roman Holý, Matěj Ruppert a Tereza Černochová. Jejich funky představení se hodně líbilo. Ještě před nimi se na pódiu představili ředitel Hnutí DUHA Petr Machálek, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda Strany zelených Ondřej Liška. Oba politici vyjádřili Velké výzvě podporu. Zástupci vládní koalice Karolína Peake z Věcí veřejných a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík se z akce omluvili, ale vzkázali, že by nový zákon také podpořili.

Velká výzvaV 19 hodin pak na pódium přišla kapela Priessnitz a svými energickými i melancholickými písněmi znovu rozhýbala davy příchozích. Navíc na velké obrazovce vedle stage doprovázely skladby animované videoprojekce. Písničky jako „Dotkni se mě“, „Hvězda“ či „Děláže“ a „Sny“ v přídavcích byly slyšet v dalekém okolí a diváci se skupině odvděčili několika bouřlivými potlesky. Čekání na poslední kapelu večera, Mako!Mako, zpestřilo další divadelní představení „Romeo a Julie“. Kvůli němu se čekalo se závěrečným koncertem až do čtvrt na deset, aby hudba nerušila představení v nedalekém šapitó.

Ještě před tím ale člen Mako!Mako En.dru prozradil několik zajímavostí a novinek o kapele. „Po úspěchu v soutěži Česko Slovensko má talent nám vzrostl počet koncertů, ale očividně jsme zaznamenali také nárůst fanoušků, třeba na facebooku to bylo asi třicetinásobně,“ přiznal Ondra Havlík. Debutová deska skupiny už je na spadnutí. Vše ale komplikuje pokročilé těhotenství zpěvačky Kristíny Šimegové, která je v sedmém měsíci. „Zbývá nahrát poslední písničku, pak už budou probíhat jen dekorativní úpravy. Do dvou měsíců bude deska venku. Kristínka to trošku zdržuje, má v břiše dva jedince. Proto také přemýšlíme, zda uděláme křest ještě před porodem, nebo až potom,“ doplnil s úsměvem En.dru.

Pak už začal koncert Mako!Mako a jejich osobitý styl, jimi samotnými nazvaný Run’n’Be, vytáhl s padající tmou z lidí zbytky energie. Mix nástrojů, zpěvu a beatboxu je v dobře šlapajících skladbách velmi působivý a nakažlivý. Skvělá tečka za náročným, ale vydařeným dnem. Festival Velká výzva rozhodně splnil očekávání nejen pořadatelů, ale i návštěvníků. Pokud by tato akce pomohla k prosazení onoho zákonu, tak to byl rozhodně výborný krok.


Text: Pavel Urban
Foto: Alexandra Gerasimchik

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Out of Home: Už víme, čím budeme!
Kavárna POTMĚ se po roce opět vrátí na Ovocný trh
Zahájení festivalové sezóny se pomalu blíží
Festival Velká výzva nabídne hudbu i jinou zábavu

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání