Letní shakespearovské slavnosti 2018 byly zahájeny

Kulturní servis PulsLetošní premiérou je Dobrý konec všechno spraví, něžně melancholická komedie v režii předního českého divadelníka Jana Antonína Pitínského. Diváci si užijí i řadu dalších her, například loňskou beznadějně vyprodanou premiéru Hamlet nebo komediální klasiku Večer tříkrálový.

 

 

Dávka romantiky i smíchu
Jak to dopadne, když chudá dcera lékaře uvěří, že se jí podaří získat lásku vznešeného a nedostupného Bertrama? Jména jako Anna Fialová, Ondřej Pavelka, Martin Siničák, Martin Dejdar nebo David Novotný v obsazení komedie DOBRÝ KONEC VŠECHNO SPRAVÍ slibují herecký koncert. „Myslím, že Bertram je mladý, slušně vychovaný hoch z malého města. Po smrti otce se jeho poručnictví ujímá sám král, Bertram získává nové postavení, peníze, ale i nevyžádanou ženu. Tyto události mu poněkud zamotají hlavu a lehce zatřesou charakterem,” říká o své roli Bertrama talentovaný brněnský herec Martin Siničák.

DOBRÝ KONEC VŠECHNO SPRAVÍ patří v Česku k méně inscenovaným shakespearovským hrám, v rámci díla nejslavnějšího světového dramatika má ale výjimečné postavení, jde o jedno z autorových loučení se s komediálním žánrem. “Když jsem si hru přečetla poprvé, vnímala jsem svou roli Heleny jako holku, která ví, co chce. Pak jsem ji trochu přehodnotila. Helena občas reaguje i hodně přehnaně, někdy se chová až hystericky, jako nějaká šílená fanynka. Ale je to pochopitelné, žena občas dokáže ze strachu, že bude chlapem odmítnutá, udělat i strašnou blbost,” popisuje práci na představení Anna Fialová.

 

Kulturní servis Puls

Shakespearovský vrchol: Večer tříkrálový a Hamlet
Kromě premiéry se diváci v Praze mohou těšit na dalších 8 her. Na programu je opět HAMLET, slavná tragédie na motivy skandinávského příběhu, o které se někdy mluví jako o první anglické detektivce. Jedna z nejtíživějších Shakespearových her geniálně propojuje rodinná i politická dramata. V hlavní roli předvádí mimořádný výkon Jaroslav Plesl, kterému sekundují Hynek Čermák, Lenka Vlasáková či Veronika Khek Kubařová. Hra bude uváděna od 25. června do 7. srpna v královské zahradě Pražského hradu.

Na toto představení naváže rozpustile zamilovaná komedie VEČER TŘÍKRÁLOVÝ ANEB COKOLI CHCETE, kterou napsal William Shakespeare v roce 1601, tedy ve stejné době jako Hamleta. “Tato hra začíná a končí hudbou, je to bez nadsázky Shakespearova nejhudebnější komedie,” říká překladatel Martin Hilský. Jména jako Milan Šteindler, Václav Kopta, Martin Pechlát, Josef Carda nebo Nela Boudová slibují pořádný útok na bránici. K vidění od 9. do 21. srpna v Královské zahradě Pražského hradu.

Praktické informace
Letní shakespearovské slavnosti se opět konají v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě. V Praze se odehrají na dvou scénách. V Královské zahradě Pražského hradu před Míčovnou a na Letní scéně Hudební a taneční fakulty AMU v Lichtenštejnském paláci na Malostranském náměstí.

Vstupenky na pražská představení je možné zakoupit na www.shakespeare.cz a v síti Ticketportal. Představení začínají ve 20:30.


Text: Otiz
Foto: Oficiální foto pořadatele

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání