Stálice a novinky letošních Shakespearovských slavností

Letní shakespearovské slavnostiNa divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti, který se uskuteční od 23. června do 4. září, jsme vás již nedávno zvali. Tento rok je připraveno osm Shakespearových inscenací a odehráno bude 139 představení. Pojďme si nyní podrobně přiblížit program letošního ročníku včetně jeho hlavní novinky, hry Zkrocení zlé ženy.

Komedii Zkrocení zlé ženy psal William Shakespeare v letech 1589-1592. „A třebaže patří k nejranějším Shakespearovým komediím, překvapí jemností, složitostí a vyzrálostí divadelní struktury,“ říká překladatel Martin Hilský. V rámci festivalu však nepůjde o premiéru. Poprvé se objevila v roce 1995, o pět let později se zde hrála dokonce dvojjazyčně jako slovensko-české představení. Nyní se hry ujal režisér Daniel Špinar s dramaturgyní Janou Sloukovou.

Letní shakespearovské slavnosti„Zkrocení zlé ženy je úžasně vtipnou studií na téma namlouvacích rituálů lidských samečků a samiček,“ říká Daniel Špinar. Podle něj v sobě hra skrývá i velké pravdy: „Například, že pokud chce muž zkrotit ženu, podaří se mu to pouze tehdy, přeje-li si to sama žena. (…) Shakespearovu komedii s mírně nekorektním názvem Zkrocení zlé ženy tak vnímám především jako hru o ženském zrození,“ dodává režisér. Dále diváky láká na večer plný zábavy, kde se snoubí klasická činohra s groteskou, trochou povídání s diváky a spoustou hudby.

Herečka Tatiana Vilhelmová o své roli Kateřiny říká: „Ona je pro mě ženou svobody a nespoutanosti. Okolí ji vidí jako nezkrotnou, ale to jen proto, že si neví rady s její bezbřehostí. Ona hledá život! Vše, co roste a voní,“ uvádí herečka, která se slavností účastnila již v roce 2000 jako Miranda v Shakespearově Bouři. Její herecký partner Roman Zach, jenž se představí v roli Petruchia, se na festivalu již také objevil. V roce 2001 si zahrál v komedii Marná lásky snaha.

Letní shakespearovské slavnosti„Setkání s Petruchiem je pro Kateřinu probuzením její ženskosti. Žena v ní totiž v Petruchiovi konečně získá partnera, s nímž si rozumí. Ani jeden ale nechce tomu druhému ustoupit, neustále se provokují, šprajcují a zkoušejí, kam až můžou zajít. Tohle jiskření jim ale neubírá na vzájemné lásce. V obou je velký oheň a z toho může být jen jeden velký požár!“ dodává Tatiana Vilhelmová.

V dalších rolích se objeví například držitelka Ceny Thálie Lucie Štěpánková, populární herec a hudebník Vojtěch Dyk, Oldřich Vízner, David Novotný a další. O hudební doprovod se postaral Jan P. Muchow. Premiéra Zkrocení zlé ženy bude 29. června v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu.

Pražskou premiéru bude mít letos též slovensko-česká komedie Oko za oko – niečo za niečo. Frašku o tom, jak co nejlépe řídit stát, režíroval Michal Vajdička a v hlavních rolích uvidíte Ivanu Jirešovou, Richarda Stankeho a Martina Trnavského. Na programu festivalu ovšem zůstávají i úspěšné inscenace z minulých ročníků: historická hra Jindřich IV., komedie Veselé paničky windsorské, opakovat se bude také slavný příběh Romeo a Julie či drama Antonius a Kleopatra.

Letní shakespearovské slavnostiSvou premiéru bude mít na Letních shakespearovských slavnostech i tzv. Shakespearův dětský den. Proběhne v pondělí 27. a v úterý 28. června na nádvoří Nejvyššího purkrabství Pražského hradu. Zábavné odpoledne nabídne malým návštěvníkům interaktivní naučnou cestu po stopách shakespearovského herce. „Na děti budou v Purkrabství čekat zastávky a dílny s různými zábavnými úkoly, díky nimž se dozvědí různé zajímavosti o Shakespearovi a jeho době – třeba co je to komedie a co tragédie, proč se dříve psalo ve verších, jaké kostýmy, masky a líčení herci v 17. století používali i jaké nejznámější hry William Shakespeare vytvořil,“ říká hlavní postava projektu Apolena Novotná.

Letní shakespearovské slavnosti, které se konají v Praze, Brně, Ostravě a na Slovensku, jsou příslibem kvalitního divadelního umění během prázdnin. Pokud si je nechcete nechat ujít, pořiďte si vstupenky co nejdříve, a to na www.ticketportal.cz. Více informací o letošním programu naleznete na www.shakespeare.cz.


Text: Eva Vergosová
Foto: Letní shakespearovské slavnosti

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Cyrano dostal na Vinohradech kabát s perlami
Co chystají letošní Shakespearovské slavnosti?
JINDŘICH IV. - Renesanční Shakespeare v moderním kabátě
Antonius a Kleopatra se milují s nadšením i napětím

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání