Praha bude mít letos Vánoce v královském stylu

Vánoční trhyUž tuto sobotu 26. listopadu bude na Staroměstském náměstí ve čtvrt na šest večer slavnostně rozsvícen vánoční strom. Organizátoři vánočních trhů, které se tradičně pořádají na Staroměstském a Václavském náměstí, se letos inspirovali tematikou českých králů. Sváteční výzdoba a akce budou v hlavním městě trvat až do 1. ledna. Na Václavském náměstí skončí až o týden později.


Největší trhy, jaké se v naší republice vůbec pořádají, se letos svým zaměřením opět vrátí k historickým a lidovým tradicím. „Inspirace letos vzešla od králů a my chceme, aby se právě tak v době adventu cítili hosté našich trhů. Nabídneme jim opět místo k zastavení a rozjímání. Prostřednictvím historie si tak alespoň na chvíli můžeme v dnešní uspěchané době uvědomit pravou podstatu Vánoc. Chybět proto nebudou oblíbená divadelní a dětská vystoupení i možnost ochutnat něco dobrého,“ prozradil Milan Heidler, výkonný ředitel pořadatelské společnosti Taiko. Ta letos pořádá vánoční trhy v Praze už poosmé.

Vánoční trhyHlavním centrem dění bude tradičně Staroměstské náměstí, kde bude, stejně jako v minulosti, umístěno pódium, na kterém se vystřídají stovky domácích umělců i souborů ze zahraničí. Vystoupí zde také dětské sbory. V prostorách bude umístěna necelá stovka prodejních domů, které návštěvníkům nabídnou suvenýry, drobné dárky, dřevěné hračky, adventní věnce, různé svíčky, slámové betlémy a další dekorace. Obdobnou nabídku naleznete také v dolní části Václavského náměstí, kde se bude nacházet kolem šedesáti prodejních míst.

Pavel Kocych, hlavní architekt trhů doplnil: „Prioritou je pro nás průchodnost náměstím. Opět jsme prostor upravili o něco lépe tak, aby vzniklo víc místa pro návštěvníky a zároveň se výrazně nezměnil celý architektonický koncept obou náměstí.“ Vánoční atmosféru zpestří také vozíky s pečenými kaštany a informační sloupy. Na Staroměstské náměstí bude zajištěn bezbariérový přístup a také speciální toalety, aby se i handicapovaní občané mohli těšit z vánočních radovánek. Prodejní domky budou na obou náměstích otevřeny každý všední den od 10 do 22 hodin. Některé ze stánků s občerstvením budou zavírat až kolem půlnoci.

Zvolte nejlepší pražský recept na vánoční cukroví
V sobotu 17. prosince od 10 do 20 hodin může veřejnost na Staroměstském náměstí v prostorách stánku Pražské informační služby hlasovat o nejlepší recept na vánoční cukroví. Akci blíže představila Lucie Ramnebornová, ředitelka Pražské informační služby: „17. prosince bude v prostorách našeho stánku připravena ochutnávka soutěžního cukroví a přímo zde mohou hosté trhů dát hlas jednomu z deseti finálových receptů. České cukroví je tradice známá i v zahraničí. I z toho důvodu je celá akce zaměřena na Pražany i české a zahraniční turisty, kteří navštíví vánoční trhy na Staroměstském náměstí.“ Vítěz bude vyhlášen na stejném místě 18. prosince v 15 hodin.

Vánoční trhyVánoční strom pochází ze středních Čech
Dominantou Staroměstského náměstí a trhů bude tradičně vánoční strom. Jde o smrk ztepilý, který dosahoval původní výšky devětadvacet metrů a rostl sedmdesát let na soukromém pozemku v chatové oblasti Poteplí na samém okraji křivoklátských lesů. „U chaty, která patří mojí rodině od roku 1939, ho zasadila teta, když jí bylo asi patnáct let. Pozemek kupoval děda, aby tam rodina mohla být v době války. Strom nám bude chybět, bohužel už ale jeho kořeny zasahují i pod chatu a je tak vysoký, že se začínáme bát, aby nám nespadl na střechu a někomu se něco nestalo. Nechtěli jsme ho dát na podpal a líbí se nám myšlenka využití stromu i po trzích,“ říká Hana Hospodářská, která strom věnovala hlavnímu městu a stala se tak vítězkou soutěže HLEDÁ SE STROM.

Vánoční výzdoba s královskou tematikou
Staroměstské a Václavské náměstí i Náměstí Republiky v Praze budou letos v době adventu vyzdobena v královském stylu. „Použijeme typické královské motivy, jako jsou lilie, halapartny, královská koruna či jablko, trubky nebo půlmetrové zlaté mince. Nepůjde o určité královské období, ale inspirujeme se ve více typických motivech tak, aby byl celkový výsledek opravdu královský,“ prozradil Vlastimil Jakubec z firmy S. O. S. – DEKORACE, která osvětlení a ozdoby připravuje. Stromy budou ozdobeny tradičními vánočními barvami, červenou a zlatou. Jako ozdoby poslouží obří dukáty s královskou korunou a trumpety s červenými vlaječkami. Na špici se poprvé objeví něco jiného než hvězda, a sice jablko jako symbol královské moci.


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Taiko
 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání