Pražská zoo oslaví 80 let od svého otevření

ZOO PRAHAStředa 28. září není pouze dnem, kdy se slaví státní svátek, který většina z nás mile přivítá, protože nebude muset do práce či do školy. Významné je toto datum také pro zoologickou zahradu v Praze. V tento den byla zoo před osmdesáti lety poprvé otevřena veřejnosti. Na středu je pro návštěvníky připraven netradiční program ve stylu třicátých let. Ten zpestří svou přítomností i známé osobnosti. Co konkrétně se bude dít?


Zakladatelem Zoo Praha je profesor Jiří Janda. Brány této zahrady se veřejnosti otevřely poprvé 28. září roku 1931. V té době se jednalo pouze o areál, který měl rozlohu osm hektarů, mohli jste zde vidět jen několik druhů zvířat. Během následujících osmdesáti let se proměnil v šedesátihektarovou zoologickou čítající kolem pěti tisíc obyvatel. V den tohoto významného výročí zavzpomínají zástupci zoo nejen na důležité historické momenty, ale návštěvníkům zároveň i přiblíží, jaký bude další budoucí rozvoj.

Zoo PrahaVýroční slavnost bude zahájena v 11 hodin ředitelem Zoo Praha Miroslavem Bobkem v amfiteátru expozice lachtanů. Při této příležitosti se na návštěvu za zvířaty vypraví i přední české osobnosti. Hodně dalších úspěchů poblahopřeje například oštěpařka Dana Zátopková a Barbora Špotáková nebo nositelka ceny Thalie Barbora Hrzánová. Akce by se měly údajně zúčastnit i některé z královen krásy, které to budou, se ale musíme nechat překvapit.

Dopolední program zahrnuje také vystoupení krasoplavců a vyvrcholí pokřtěním nejmladšího lachtana jihoafrického, který se narodil v pražské zoo. Jedná se o vnuka povodňového hrdiny Gastona, jméno mu udělí plukovník Jiří Vávra. Ten se při záplavách v roce 2002 osobně podílel na Gastonově záchraně.

Další část programu je naplánována na 14. hodinu odpoledne. U výběhu koní Převalského proběhne křest v pořadí již 216. hříběte narozeného v hlavním městě, a to za přítomnosti primátora Prahy Bohuslava Svobody a charismatické české herečky Jiřiny Bohdalové. Ta letos rovněž oslavila krásných osmdesát let. Příjemné zpestření oslavě dodá swingová kapela a zaměstnanci odění do noblesních šatů z třicátých let. Pokud i vy dorazíte ve středu 28. 9. do Zoo Praha v dobovém oblečení, budete mít jako pozornost vstupné za korunu. Stejné zvýhodnění platí i pro ty, kteří se jmenují Král. U vzdělávacího centra můžete navíc využít speciálních služeb v podobě kadeřnického salonu, jehož zaměstnanci vykouzlí zájemcům dobové účesy. Na památku se pak můžete od fotografa nechat zvěčnit v historických kostýmech u automobilu z roku 1931.


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Zoo Praha

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání