Mystic SK8 Cup byl v pátek ve znamení příprav

Mystic sk8 Cup 2011Již 17. ročník největšího skateboardového závodu v České republice Mystic Sk8 Cup má za sebou první den. Jelikož to nejzajímavější je naplánováno až na víkend, tak se pátek nesl spíše v duchu příprav na hlavní události. Odjela se předkvalifikace evropských jezdců, připravily se stánky se zábavou, oblečením a jiným zbožím a samozřejmě občerstvovací stanice. My jsme rovněž odchytli loňského vítěze Maxima Habance, aby nám řekl něco k letošnímu ročníku.

 


Mystic sk8 Cup 2011Vezměme si ale všechno hezky popořadě. Hned po vstupu do areálu, někdy kolem 15. hodiny, jsme zamířili ke skateparku, kde se v tu dobu jely první jízdy předkvalifikace evropských jezdců. Těch se zde sešlo několik desítek ze všech koutů Evropy - Maďarska, Německa, Belgie nebo Španělska. Největší zastoupení však měli jednoznačně domácí rideři, mezi kterými nechyběla jména jako Adam Lukas, Tomáš Weimann, Marek Kocák, nebo Jakub Jiruška. Ti všichni se utkali o postup do sobotní kvalifikace. Dál se dostalo ale pouze prvních patnáct jezdců, a tak byla konkurence veliká. Z českých zástupců se nakonec kvalifikovali čtyři borci. Honza Mikita, který ukázal plno triků na zábradlích a zídkách, Pepa Tipanic, šestnáctiletý talent z Českých Budějovic, Jindra Koten z Ústí nad Labem, jenž svou jízdu zakončil technickou parádičkou na zábradlí kickflip to fs boardslide a jako poslední Honza Kesler.

Ze Slovenska si pak účast v sobotní kvalifikaci zajistil Braňo Mrváň. Největší ohlasy však sklidil mladičký španěl Danny León, který skateparkem neohroženě projížděl a létal přes všechny překážky hlava nehlava. Na konci své druhé jízdy pak předvedl jakési „rodeo“ či backflip – trik, kde udělal salto hlavou dolů a otočil se při tom o 180 stupňů, čímž poprvé pořádně rozbouřil tribuny a zaslouženě postoupil z prvního místa. Dalším oblíbencem publika byl jezdec, který si oblékl pouze plavky ve stylu Borata. Tím už páteční předkvalifikace končila a začal volný trénink registrovaných riderů.

Mystic sk8 Cup 2011Někdo se pak přesunul na Warm-Up party do Relax Zone, kde už byly nachystány stánky s občerstvením a zábavou. Každý si zde mohl vyzkoušet minirampy od DC, zajezdit si s fingerboardem na věrné kopii velkého Štvanického skateparku, zahrát si hry na X-Boxech, zajezdit si s Chuck Buddies - malými kamarády na snowboardech, zasoutěžit si se sponzory závodu, vyzkoušet si nový sport jménem skim boarding či se jen oddávat odpočinku a poslechu hudby. Na hlavní stagi to rozjeli Jet8 a po nich rock’n’rollovo-punková partička Rocket Dogz. Warm-up párty dále pokračovala do pozdních večerních hodin u Jägermeister trucku, kde hráli Discostep Djs a Djs Kevin a Kel.

Nám se v po ukončení kvalifikace podařilo odchytnout Maxima Habance, loňského vítěze Mystic Sk8 Cup, který se tak stal prvním domácím vítězem v historii tohoto závodu.


Maxime, jak se cítíš jako loňský vítěz Mysticu? Pociťuješ na sobě nějaký tlak okolí? Jak to celkově vnímáš, že jsi loni vyhrál a je tu další ročník?
„Hodně lidí ode mě očekává nějaké skvělé umístění, ale minulý rok to bylo hodně štěstí a asi i trochu náhoda. Určitě se letos budu snažit probojovat do finále a zajet co nejlepší umístění, ale obhajobu si určitě nepřipravuju.“

Co říkáš na letošní ročník celkově? Myslíš, že bude lepší než ty minulé?
„Já si myslím, že je tu daleko více věcí. To se týká Relax Zóny, je tu také daleko víc skejťáků a celkově si myslím, že to bude našlapanější než minulý rok.“

A co konkurence? Jak jí vnímáš letos?
„Myslím si, že to bude podobné jako minulý rok. Přijeli Brazilci, pár Amaričanů, evropská špička, prostě všichni, ale myslím si, že to letos bude ještě o něco těžší.“

Z jakého důvodu si myslíš, že to bude těžší než loni?
„Protože skatepark už tu v téhle podobě stojí druhým rokem, jezdci ho mají najetý a celkově jsou všichni hodně motivovaní.“

Ve srovnání s minulými ročníky, kdy se zde sjížděla opravdu špička z Ameriky i z celého světa, myslíš, že poslední ročníky jsou o něco slabší?
„To bych neřekl. Já si myslím, že diváci o nic nepřicházejí a uvidí kvalitní skateboarding jako dřív.“

Super. Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně štěstí.


Pokud budete chtít Maximovi a jiným českým jezdcům držet palce, ale už se na Štvanici nedostanete, můžete se dívat živě na internetových přenosech, které naleznete ZDE.


FOTKY Z PÁTEČNÍHO MYSTIC SK8 CUPU ZDE


Text: Bersen Hoxha
Foto: Kristýna Šmejkalová


 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání