Svět knihy představí literaturu arabského světa

Svět knihy 2011Již ve čtvrtek 12. května vypukne 17. ročník největšího českého knižního veletrhu Svět knihy Praha. Tradiční a pro knihomoly povinná akce se bude konat ve velkolepých prostorách Průmyslového paláce v Holešovicích. Během čtyř dnů se návštěvníci u více než dvou set stánků seznámí s celou současnou českou knižní produkcí. Účast na festivalu přislíbilo také přes 30 zahraničních hostů. Kromě možnosti zakoupit řadu zajímavých titulů Svět knihy láká rovněž na řadu přednášek, seminářů, tvůrčích dílen či autogramiád.


Svět knihy 2011V době, kdy arabský svět prochází největší proměnou za desítky let, vsadili organizátoři na aktuální hlavní téma – na festivalu se podrobně představí literatura zemí severní Afriky a Blízkého východu. Jako čestný host přijalo pozvání Království Saudské Arábie. Ta ve svém pavilonu představí výběr knih speciálně sestavený tak, aby zaujaly co nejširší spektrum čtenářů včetně dětí.

Leitmotiv letošního ročníku jistě potěší milovníky orientální kultury. Ostatní čtenáři se mohou těšit na seznámení s literaturou, která v českých čítankách nemá místo. V rámci veletrhu jsou připraveny nejrůznější přednášky a diskuse o arabském světě. Svět knihy také navštíví řada spisovatelů z této oblasti. Neotřelá tématika festivalu tak slibuje zajímavý vhled do kultury zemí, na které se v posledních měsících upírají oči celého světa.

Zvláštní prostor letos na festivalu dostanou nové technologie. Speciální pavilon Svět e-knih představí vymoženosti elektronických knih, jejichž výhody i nevýhody si budou návštěvníci moci sami vyzkoušet. Místo na festivalu zaujmou také témata zavedená z minulých ročníků – konkrétně projekt „Das Buch“ představující současnou německou literaturu, program „Rosteme s knihou“ zaměřený na dětské čtenáře a také prezentace kuchařek v rámci projektu „Vaříme s knihou“.

Každoročně se na festivalu Svět knihy uděluje několik literárních cen. Vyhlášeny budou ceny literární soutěže „Příběhy tisíce a druhé noci aneb Literatura arabského světa“, Svaz českých knihkupců a nakladatelů předá „Cenu Jiřího Ortena“. Letos premiérově organizátoři festivalu udělí vlastní „Cenu Jiřího Theinera“. Ocenění připadne žijící osobnosti, která se svou prací významně podílí na šíření a propagaci české literatury v zahraničí.

 

Svět knihy 2011


Permanentku na tento literární svátek zakoupíte za 200 korun, jednodenní vstupné stojí 120 Kč ve čtvrtek a po stovce v pátek i v sobotu. Nedělní návštěvník za lístek zaplatí 50 korun.


Text: Klára Votavová
Foto: Svět knihy

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání