Slavnostní večer Českého lva patřil Zdeňku Svěrákovi a filmu Pouta

Český lev 2010V sobotu 5. března se v plném sále pražské Lucerny uskutečnil 18. ročník slavnostního vyhlašování cen České filmové a televizní akademie Český lev. Pořadem provázel herec Jan Budař, který se svého úkolu zhostil velmi dobře. Během večera se na pódiu objevila řada známých osobností, které předávaly skleněné sošky jednotlivým výhercům. Z nominovaných snímků dopadla nejlépe „Pouta“, která získala celkem pět ocenění.  V těsném závěsu se umístil film „Kuky se vrací“ se třemi soškami a speciálním oceněním pro Zdeňka Svěráka. Jak tedy dopadly jednotlivé kategorie?


Ocenění Český lev udílí Česká filmová a televizní akademie už od roku 1993. Za nejlepší film byl tenkrát zvolen snímek Šakalí léta. Ocenění nejlepší mužský a ženský herecký výkon v hlavní roli získali Josef Abrhám a Jiřina Bohdalová. Od té doby uplynulo již osmnáct let, a tak se Český lev dočkal své plnoletosti. Postupně se vyvíjeli jednotlivé kategorie i prezentace slavnostního večera. Role moderátora se tentokrát ujal herec Jan Budař, ten přítomné v sále i diváky u televizních obrazovek pobavil svým důvtipem a přirozeností. Hosty i vítěze na pódiu vítal vždy s grácií a hlavně s radostí, že na něm nestojí sám. S taneční skupinou The Pastels se dokázali výborně sladit a předvedli spolu báječnou show. Tanečníci před každou nominací přitančili se skleněnou soškou a po pár kreacích ji předali do Budařových rukou. Celý večer tato krátká vystoupení oživila a zvýraznila. Zajímavým způsobem se tak tento ročník odlišil od předchozích

Český lev 2010Hned v úvodu večera se na scéně objevil ministr kultury Jiří Besser. Ten s radostí oznámil, že s českým filmem to vypadá do budoucna výborně, jelikož se ve vládě podařilo schválit koncepci rozvoje a podpory české kinematografie. Od Evropské unie jsme dostali jako dvanáctá evropská země výjimku pro poskytování filmových povídek. Podařilo se také získat finance na české festivaly. Toto prohlášení ocenili přítomní pochvalným potleskem. Ministr pak předal lví sošku herci a scénáristovi Zdeňku Svěrákovi za Mimořádný přínos české kinematografii. Diváci v sále odměnili Svěráka dlouhým a bouřlivým potleskem ve stoje. „Děkuji vám za povstání,“ řekl žertovně scénárista a vytáhl z kapsy připravený projev, který mu údajně pomohla vypracovat jeho manželka. A tak začal slovy: „Děkuji své ženě. A také všem divákům, že na ty filmy chodili.“ Krátce zavzpomínal i na svého kolegu Ladislava Smoljaka, který již bohužel není mezi námi. „Tu cenu bychom měli dostat společně,“ dodal Svěrák na závěr. Od moderátora pak ještě obdržel doživotní volnou vstupenku do kina.

Jiří Lábus předal lva za Divácky nejúspěšnější film, kterým se staly „Ženy v pokušení“. Výherci pak dodatečně apelovali na ministra kultury, aby do plánovaného 20% DPH nezahrnovali vstupenky do kina, jinak zažije česká kinematografie těžký úpadek. Na pódiu se pak objevil Kryštof Hádek. Z jeho rukou převzalo ocenění za Nejlepší zvuk trio Pavel Rejholec, Juraj Mravec a Jakub Čech za film „Kuky se vrací“. Ti poděkovali všem třem generacím Svěráků za možnost účastnit se tvorby takového krásného dobrodružného filmu.

Anna Šišková, která sama v minulosti obdržela skleněného lva za herecký výkon ve snímku „Musíme si pomáhat“, předala sošku za Nejlepší výtvarný počin. Tu Akademie udělila Janu Švankmajerovi za film „Přežít svůj život“. Ceru za něj převzala jeho dcera, výtvarník se v noci vrátil z Japonska a vypořádával se s časovým posunem.

Na internetových stránkách Českého lva mohla veřejnost hlasovat v anketě o nejpopulárnějšího herce a herečku. Z mužského zastoupení náleželo páté místo Pavlu Liškovi, na vyšším stupni se umístili Miroslav Donutil, Karel Roden a Josef Abrhám, přičemž zlaté ocenění patřilo Ivanu Trojanovi. Ten zrovna týž den začal natáčet nový snímek režiséra Davida Ondříčka „Ve stínu“.  Co se týká hereček, páté místo obsadila Simona Stašová, další příčky Tatiana Vilhelmová, Jiřina Jirásková, Libuše Šafránková a vítězkou se stala Eliška Balzerová. Ta získala během večera hned dvě ocenění, z čehož měla neskrývanou radost. Druhou sošku si přišla převzít od herce Martina Huby za Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli. Balzerová poděkovala svým kolegům z Divadla Na Fidlovačce, že za převzali účinkování, a také svému manželovi, se kterým už je třicet sedm let.

Český lev 2010Další cenu přišel předat Ondřej Vetchý. Ten byl v minulosti čtyřikrát nominováný, ale nikdy sošku nezískal. Alespoň si tak mohl trochu zažertovat s Budařem. Lva za Nejlepší střih předal Aloisi Fišárkovi za film „Kuky se vrací“. Následně se na scéně objevila Tereza Brodská, která je vyznamenána dvěma lvy z předchozích let. Vyhlásila ocenění za Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. To patřilo dle mnohých očekávání zesnulému herci Vladimíru Dlouhému. Když herečka vyslovovala jeho jméno, bylo na jejím hlase znát dojetí. Cenu přišel převzít Vladimírův bratr Michal Dlouhý. Ten řekl: „Bráška si stěžoval, že dostal vždy cenu jen za roli vedlejší. Přál si získat ocenění i za tu hlavní. Rád bych řekl, že každá role vedlejší  byla v jeho podání ta hlavní.“

Herec Jiří Schmitzer, v minulosti též obdarovaný Akademií dvěma soškami, předal cenu za Nejlepší hudbu. Tu získal Michal Novinski opět k filmu „Kuky se vrací“. Na pódiu se také na chvíli objevila zpěvačka Iva Frühlingová, která zazpívala kousek francouzské písně. Pak už se předávalo ocenění za Nejlepší dokument. Získala jej Helena Třeštíková za snímek „Katka“, předala jí ho herečka Emília Vašáryová.

Čtyřnásobný držitel ocenění Český lev herec Ivan Trojan měl tu čest předat sošku za Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli Zuzaně Bydžovské. Ta byla stejně roztěkaná jako v ukázce z filmu „Mamas & Papas“, kde hraje. Než odešla z pódia, dodala jen, že má z ceny v podstatě radost. Tatiana Vilhelmová pak vyhlásila vítěze za Nejlepší kameru. Lva získal Jaromír Kačer za snímek „Pouta“.  Za Nejlepší scénář ho získal Ondřej Štindl rovněž za „Pouta“. Cenu mu předal herec Pavel Liška, který předtím publikem pobavil svým typickým humorem.

Jan Budař se pak nechal symbolicky spoutat s tím, že uzavřel sázku na vítěze za mužský herecký výkon v hlavní roli. Pokud by prohrál, hrozilo mu, že bude až do konce přenosu moderovat v želízkách. Měl však štěstí a trefil se. Iva Janžurová vyhlásila za vítěze Ondřeje Malého, který hrál ve zmiňovaném snímku „Pouta“. Měl z ocenění velkou radost a dodal k tomu: „Takhle se mi třásla kolena, jen když jsem říkal své ženě, ano.“

Český lev 2010


Předposlední cena byla udělena za Nejlepší filmovou režii. Jiřina Bohdalová obdarovala Radima Špačka, čímž snímek „Pouta“ získal již čtvrté ocenění. Špaček se nadechl, vychutnal si atmosféru a jen krátce dodal: „Je to dobrý pocit a já to přeji všem, kteří neměli to štěstí“. Závěrem večera byl vyhlášen nejlepší film za rok 2010. Na pódium při této příležitosti přišel Bolek Polívka. Ten chvíli potrápil Budaře, který zrovna musel držet skleněnou sošku nad hlavou. Pak málem vyhlásil výherce dřív, než byly ohlášeny nominace. Vítězným snímkem se nakonec stala „Pouta“.

FOTKY Z PŘEDÁVÁNÍ ČESKÝCH LVŮ ZDE

 


Nejlepší film
Vratislav Šlajer (Pouta)

Nejlepší režie
Radim Špaček (Pouta)

Nejlepší scénář
Ondřej Štindl (Pouta)

Nejlepší kamera
Jaromír Kačer (Pouta)

Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli
Zuzana Bydžovská (Mamas & Papas)


Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli
Ondřej Malý (Pouta)

Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli
Eliška Balzerová (Ženy v pokušení)

Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli
Vladimír Dlouhý (Kajínek)

Nejlepší střih
Alois Fišárek (Kuky se vrací)

Nejlepší zvuk
Pavel Rejholec, Juraj Mrav

ec, Jakub Čech (Kuky se vrací)

Nejlepší hudba
Michal Novinski (Kuky se vrací)

Nejlepší výtvarný počin
Jan Švankmajer – výtvarník (Přežít svůj život)

Nejlepší dokument
Helena Třeštíková (Katka)






Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Kristýna Šmejkalová, Martin Konopáč

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání