Čeští lvi budou předáni už v sobotu, sošku za mimořádný přínos dostane Zdeněk Svěrák

Český lev 2011V sobotu od 20 hodin bude vyhlášen na slavnostním večeru 18. ročník výročních filmových cen Český lev. Ve velkém sále pražské Lucerny se již vše připravuje, ovšem pořadatelé už odtajnili prvního držitele skleněné ceny. Českého lva za Mimořádný přínos české kinematografii dostane scenárista a herec Zdeněk Svěrák.

 

 
Český lev 2011Dosud se tato kategorie jmenovala Cena za dlouholetý umělecký přínos českému filmu, nyní byla přejmenována. Svěrák se tak zařadí vedle významných osobností tuzemské kinematografie jako jsou Karel Kachyňa, Jiří Menzel, Miloš Forman, Věra Chytilová, Miroslav Ondříček, Stella Zázvorková či Otakar Vávra. „Já se na tu cenu netěšil a všechny své přátele z akademie jsem přemlouval, aby mi to nedávali, ale nepovedlo se mi to,“ řekl s humorem sobě vlastním Svěrák a dodal: „Je to cena krásná, jsem rád, že si někdo všiml, že jsem ten film nějak obohatil. Kdyby Láďa Smoljak nebyl odvolán, tak bychom jí měli dostat spolu, protože jsem většinu těch děl psal s ním.“

Další scénář k filmu zatím neplánuje. „Nemám to v diáři na nejbližší rok, ale není to vyloučené. Zatím se věnuji divadlu a píšu povídky pro knihu,“ nastínil Svěrák. Také přiznal, že při své tvorbě měl nejraději hraní. „Hlavně to v divadle, ve filmu už tolik ne. A psaní scénářů, to je to nejhorší. Píše se to dlouho, a když pak narazíte na takové režiséry, jako je můj syn, tak vám to furt vrací. Ale nakonec jsme mu za to vlastně vděčný.

Český lev 2011Sobotním večerem bude provázet herec a muzikant Jan Budař. Ze scénáře, na němž se významně podílel, se nyní spíše škrtá, aby se vše vešlo do přímého přenosu České televize. „Já se na přenos těším, i když asi nejvíce na to, až skončí. Přijdou ale zajímaví hosté, kteří ten program posunou zase někam dál,“ uvedl Budař a doplnil - „mým hlavním úkolem je, abych držel krok s tanečníky ze skupiny The Pastels, kteří u každé kategorie přitančí na nějaký filmový hit se soškou.“ Ta pak doputuje právě k Budařovi, který ji k samotnému předávání poskytne vzácným hostům. Mezi těmi, kteří budou předávat ceny letošním vítězům, bude dohromady čtrnáct držitelů Českých lvů z předchozích let za herecké výkony. Například se tak na pódiu představí Ondřej Vetchý, Kryštof Hádek, Ivan Trojan, Emília Vašáryová, Pavel Liška, Jiřna Bohdalová či Bolek Polívka.

V průběhu večera bude v třinácti kategoriích snížen počet nominací z pěti na tři a následně dojde k vyhlášení vítězů. Nejvíce nominací má film Pouta, celkově třináct, následuje Občanský průkaz s jedenácti. Celkem si vysloužilo nominace deset českých snímků z roku 2010. Přímý přenos z pražské Lucerny vysílá stanice ČT1 od 20 hodin.
Text: Pavel Urban
Foto: Pavel Urban

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání