Nejen dřevěné Vánoce zažijete v Betlémské kapli

výstava Vánoce s vůní dřeva Tradiční výstava Vánoce s vůní dřeva, která letos slaví už třicáté pokračování, nabízí nezaměnitelnou atmosféru pravých staročeských Vánoc. V podzemních prostorách pražské Betlémské kaple jsou k vidění skutečné skvosty jako vyřezávané betlémy, ale i skutečné mlýnské kolo.

 

Rozsáhlá expozice je k vidění už od 28. listopadu, ale nyní před Vánocemi, nebo během nich, je ideální čas podívat se na to, jak dřevo ovlivňovalo lidi v minulosti a co všechno se z něj, ale i z jiných materiálů, dá vytvořit. Hned po příchodu do podzemí Betlémské kaple na vás dýchne vánoční atmosféra. K vidění jsou hlavně vyřezávané betlémy, v nichž jsou figurky různě veliké, z všelijakých druhů dřeva, ale i různě barevné.

 

výstava Vánoce s vůní dřevaKdo by však čekal, že uvidí jen dřevěné betlémy, pak se mýlí. Na výstavě dostaly prostor také jiné materiály. Například keramika, vosk, perníky, kůže či kukuřičné šustí. Zaujmou však i ozdoby ze slámy nebo z korálků. Ačkoliv si většina z nás dokáže představit tradiční podobu betlému, tak tady je možné najít také veselý Provensálský betlém od Jaroslava Lišky, ale i hýbající se od Jana Prokopa.


Když už byste si mysleli, že vás na výstavě nemůže nic překvapit, pak vás z míry vyvede například žížalník z větví vrby, strážní andělé, nebo skutečné mlýnské kolo, které se točí na vodě. Při odchodu si pak můžete také zakoupit některé vánoční ozdoby a předměty spjaté s těmito svátky. Vánoce nejsou jen shon za dárky a úklid. Užít si jiný pohled na věc můžete právě na výstavě Vánoce s vůní dřeva v Betlémské kapli. Vstupné je lidové, jen 50 Kč, zlevněné pak za polovinu. Na návštěvu máte čas až do 3. ledna příštího roku.Text: Pavel Urban
Foto: Pavel Urban
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
České filmové loutky: Jak ožívají pohádky

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání