SALTIMBANCO: Omámí vás víc než jakákoli droga

Cirque du Soleil - Saltimbanco
Velkolepou vizuální podívanou představuje v O2 aréně slavná formace Cirque du Soleil. Tak trochu lepší cirkus pyšnící se špičkovými akrobaty, tanečníky i komiky působí na mezinárodní scéně již přes dvacet let. Jednou ze svých četných show, rozdováděnou Saltimbanco, baví tento víkend i Prahu. Viděli jsme ji také.

Do hlediště zasedly především rodiny s dětmi. Nejen ti nejmenší si však z pátečního představení odnesli nezapomenutelný zážitek. Neuvěřitelné výkony artistů všem ukázaly, proč se Cirque du Soleil řadí mezi světovou špičku.


Na úvod mezi překvapené diváky vběhly desítky pestrobarevně oděných artistů. Ti na sebe stále něco provolávali svižnou italštinou, zatímco nezbedně rozráželi husté řady přihlížejících. Neváhali je zapojit do představení tím, že jich několik vyvedli na pódium. Po takto rozdováděném začátku a krátkém úvodním slovu jediného českého artisty se zvedl závoj přikrývající zářivě vybarvené jeviště, kterému dominoval velký trůn. Mysteriózní performance právě začala.

 

Cirque du Soleil - SaltimbancoPodivně asexuální postavy předvedly ztišenému publiku kreace, z jakých se tajil dech. Hadí muži i ženy zkroutili svá těla do nepochopitelných tvarů. Pestrobarevná skupinka vylezla po vysokých tyčích. Jejich schopnosti zdánlivě odporují jakýmkoli fyzikálním zákonům, když pouze na jedné ruce či noze sestavují deset metrů nad zemí oslňující choreografii těl. Další artisté skáčou z rozhoupané houpačky do takových výšek, že publikum před dopadem raději vyděšeně přivírá oči. Tito mistři rovnováhy vypadají, že neznají strach a neposlouchají zemskou přitažlivost. Divácký úžas korunuje umění žonglérského mistra a klapavý tanec dvou stepařů.

 


Nadpřirozeně působící uměleckou část vyvažují vtipné scénky klaunů. Největší pozornost si po zásluze vysloužily nezbedné kousky kluka s červenou čepicí. Ten mistrně zvládá beatbox i pohybové kreace, a před očima rozesmátého obecenstva předvádí vtipnou etudu ze života dětí. Po přestávce do svého vystoupení uvádí i pána z hlediště. Ten si za své odvážné výkony na pódiu vyslouží od ostatních diváků velmi uznalý potlesk.

 

Není lehké vypozorovat ze zdánlivě nesourodých prvků celého představení nějaký hlubší smysl. Celá performance působí chvílemi velmi optimisticky, rozevlátě a radostně. Takovou atmosféru výborně definují pestré obleky a masky protagonistů. Čas od času ji ale vystřídá temnější dějství, které naopak působí spíše klidně a mysticky. Celkovou náladu také podstatně ovlivňuje výtečná živá hudba ve stylu world music, která představení doprovází.

 


Cirque du Soleil - SaltimbancoVýznam celé show nám může ale trochu napovědět název představení. Slovo Saltimbanco vychází z italského výrazu „Saltare in Banco“, v češtině „skákání na pláži“. Právě ve spojení s rozdováděnou hudbou a kostýmy nám možná může evokovat pojednání o multikulturním lidském společenství dnešního světa.

 

Jeden z diváků se po představení vyjádřil takto: „Nechápu, proč lidé berou drogy, když je na světě tohle.“ Saltimbanco vám totiž navodí velmi podobné pocity jako omamné látky. Odvede vás do rozostřeného světa snů, do dimenze, ve které je možné opravdu úplně všechno. A to bez jakýchkoli zdravotních rizik.


Text: Klára Votavová
Foto: pořadatel akce
 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání