Výstavu BEATLEMÁNIE doplnily unikátní osobní věci Johna Lennona

Beatlemanie

Jedinečný výstavní projekt Beatlemánie, který je k vidění od června v Českém muzeu hudby, obohatila od středy 21. července na téměř dva měsíce unikátní americká sbírka osobních věcí jednoho z členů kapely Beatles Johna Lennona. Kolekce má v Praze světovou premiéru.

 





Beatlemanie - John LennonO zajímavé expozici Beatlemánie, která propojuje hudební skupinu Beatles s pohledem na kulturu 60. let 20. století, včetně interaktivního zapojení návštěvníků, už jsme vás informovali, ale nyní je výstava ještě o něco lákavější. Do Prahy totiž dorazila kolekce osobních předmětů Johna Lennona, kterou České muzeum hudby získalo ve spolupráci s Hard Rock International. Tyto věci jsou pohromadě vystaveny úplně poprvé, jinak jen výjimečně opouští přísně střežené depozitáře muzea Hard Rock Café na Floridě.

 

Na výstavě Beatlemánie je Johnu Lennonovi věnován zvláštní oddíl a v tzv. bílém pokoji jsou od středy instalovány zmíněné exponáty. „Kromě toho, že jsou unikátní sami o sobě, tak jsou prezentovány jako sbírka zcela poprvé, běžně se takto nevyskytují. Nabízíme tak návštěvníkům jedinečnou možnost je zde vidět, protože předměty tady budou vystaveny jen do 15. září,“ řekla odborná kurátorka výstavy Veronika Seidlová. Expozice také upozorňuje na dvě významná letošní data v Lennonově životě. V říjnu uběhne sedmdesát let od jeho narození a 8. prosince to bude čtyřicet let od chvíle, kdy ho zavraždil psychopatický fanoušek.

 

Beatlemanie - John LennonA na co konkrétně se můžete nově v rámci výstavy těšit? Nejzajímavější je rozhodě semišová bunda, kterou měl John Lennon na sobě na obalu alba „Rubber Soul“ z roku 1965. Výjimečná je také Lennonova stříbrná foukací harmonika, kterou mu jako sadu se stříbrným hřebenem a kartáčem s vyrytými monogrami J. W. L. věnoval manažer Beatles Brian Epstein. K vidění je i obálka z galerie Indica adresovaná Lennonovi v roce 1967. Zpěvák na ni později napsal vlastnoruční vzkaz. V této galerii se o pár měsíců dříve seznámil s Yoko Ono. Na výstavě je pak i několik jejich společných fotografií, včetně originální pohlednice s nápisem „War is Over! If you want it“, kterou vydali Lennon a Ono jako součást mezinárodní mírové kampaně v roce 1969. Celkově sbírka obsahuje devět unikátů, které jsou umístěny ve speciálních prosklených závěsných rámech.

 

Odhalení předmětů se zúčastnili také osobnosti české hudební scény jako Michal Dvořák, Michal Horáček, Ondřej Soukup a Jaroslav Svěcený. „Beatles nás ovlivnili asi všechny. Měl jsem po dědovi sbírku LP desek a nejvíce praskaly ty od Beatles, takže byly nejvíce pouštěné,“ uvedl Michal Dvořák. „Já jsem se seznámil s Beatles někdy ve dvanácti letech, a i když jsme tehdy žili v rozděleném světě, tak jejich hudba to tak nějak prolomila a mohli jsme je sledovat a poslouchat. Určitě patří do muzea, protože doba je jiná, ale zároveň patří i do života díky jejich volnosti,“ prohlásil ke svým zkušenostem s chlapci z Liverpoolu Michal Horáček a Ondřej Soukup dodal. „Oni byli opravdu geniální, dělali výjimečnou, neskutečnou hudbu a prožili obrovský hudební vývoj.“ Výstava Beatlemánie bude k vidění až do 10. ledna příštího roku, Lennonovi osobní věci ale pouze do poloviny září.

 


FOTOGALERIE
K VÝSTAVĚ BEATLEMÁNIE





Text: Pavel Urban
Foto: Daniela Hotmarová

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání