Nejen celebrity dostanou kvalitní zdravotní péči rychle

Čekací dobyTrápí vás nějaké vážné zdravotní potíže, se kterými musíte na operaci, ale než uplyne čekací doba, jež vám lékaři stanovili, dočkáte se možná dříve důchodu? Nyní už nemusíte být hollywoodská hvězda nebo známá česká celebrita, abyste dosáhli svého vytouženého cíle. Od 1. 11. musí všechny nemocnice zveřejňovat informace o tom, jak dlouho budete na daný zákrok čekat. Kde tyto údaje zjistíte? Na portálu ČEKACÍ DOBY.


„Nečekejte déle, než musíte. Ne ve všech předních nemocnicích se stojí stejné fronty!“ To hlásá nový server cekacidoby.cz, který od prvního listopadového dne informuje veřejnost o tom, jak dlouho si v jednotlivých nemocnicích v České republice počkáte, než přijdete na řadu s vašimi potížemi. Kdo nechce čekat na operaci déle, než je nutné, nemusí. Projekt Čekací doby nabízí přehledné srovnání, zatím sice pouze podle krajů a nemocnic, nikoliv podle nemocí, i tak ale uživatelé získají rychlý přehled o tom, kde jim s jejich zdravotními problémy pomohou nejrychleji.

„Lidé, kterým lékař doporučil například totální endoprotézu kyčle nebo operaci šedého očního zákalu, nebudou muset ztrácet čas složitým zjišťováním, kde jim odborníci zákrok provedou v nejkratším možném termínu. Stačí, když párkrát kliknou, vyberou požadované parametry a během několika málo okamžiků zjistí výsledek,“
popisuje nový projekt jeho zakladatel Tomáš Haškovec. Od svého portálu očekává, že bude pacientům pomáhat v rychlé a lepší orientaci, neboť úroveň fakultních nemocnic je z medicínského hlediska srovnatelná.

Čekací dobyJde o první službu svého druhu na českém trhu, která takto reaguje na radikální změny v našem zdravotnictví. Díky reformě ministra Leoše Hegera musí nemocnice od 1. listopadu zveřejňovat údaje o čekacích dobách, aby se pacienti mohli sami rozhodnout, kde si mají nechat potřebný zákrok udělat. Ať už zvolí špitál ve svém kraji, nebo na druhém konci země, vždy půjde o fakultní nemocnici s předními výsledky.

Proč jsou čekací doby v českých nemocnicích tak různé? Každé z pracovišť má jiné priority, díky čemuž je velký rozdíl v tom, jak rychle by vám se zdravotním problémem na daném místě pomohli. „Čekací doby nabídnou každému jakýsi žebříček jednotlivých zdravotních zařízení. Pořadí bude určeno podle čekacích dob na zákrok, který uživatel zvolí,“ nastiňuje Haškovec fungování webových stránek a dodává: „V blízké budoucnosti chystáme další rozšíření portfolia naší nabídky. Ale víc zatím neprozradím, půjde o překvapení, které pacienty určitě mile potěší.“

Autor projektu věří, že se Čekací doby stanou jedním z nejkvalitnějších průvodců tuzemským zdravotnictvím. „Chceme poskytovat prvotřídní servis českým pacientům napříč všemi sociálními vrstvami.“ Pokud by se jeho vize naplnila, už bychom nemuseli toužit po slávě a bohatství celebrit. Snad by tento systém skutečně pomohl urychlit řešení zdravotních problémů všech pacientů.


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Čekací doby
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání