Petřínská rozhledna oslaví 120 let

Petřínská rozhledna 120 letPraha se pomalu připravuje na velkolepé oslavy. Jedny z nejvýznamnějších památek devatenáctého století slaví 120 let své existence. Přesně 20. srpna budou hlavními oslavenci menší sestra Eiffelovy věže – rozhledna Petřín, lanová dráha a zrcadlové bludiště. Oslavy se ponesou v duchu minulé doby a je opravdu se na co těšit. Program bude bohatý a užijí si ho jak velcí tak i malí.


Těšit se můžeme na dobové kostýmy, historická auta a mnoho dalšího. Svou účast na této akci přislíbila oblíbená hudební skupina Laura a její tygři. V průběhu oslav „narozenin“ pro ty, kteří přijdou v historickém kostýmu, bude rozhledna přístupná zdarma. Akce začíná v 10 hodin dopoledne a kromě výše zmíněného hudebního doprovodu bude rovněž možné vidět historické scénky, přehlídku dnes již nádherných veteránů, nebo například velocipédů. Pro děti je připravena staročeská pouť s houpačkami a řetízkovým kolotočem, ale také skákací hrad, projížďky na čtyřkolce a další atrakce a to vše za doprovodu staročeské muziky. Oslavy ukončí ve 22 hodin ohňostroj.

Petřínská rozhledna 120 letHistorie Petřínské rozhledny sahá až do devatenáctého století, konkrétně k datu 16. března 1891, kdy začala výstavba. Slavnostní otevření se konalo 20. srpna stejného roku u příležitosti Jubilejní zemské výstavy, která proběhla v pražské Stromovce. Tady bylo původní sídlo také zrcadlového bludiště. To bylo až o rok později přestěhováno vedle Petřínské rozhledny. Posledním oslavencem je lanová dráha, která byla dostavěna dříve. Dne 25. července 1891 byla zkolaudována a do slavnostního otevření odvezla okolo 35 tisíc lidí. Původní pohon lanové dráhy spočíval v přečerpávání vody do velkých nádrží kabin.

Nápad postavit menší sestru Eiffelovky pochází od členů Klubu českých turistů, kteří se vypravili do Francie na Jubilejní zemskou výstavu, kde mohli obdivovat již zmiňovanou železobetonovou vysokou krásku. Při cestě zpět do vlasti se členové domluvili, že chtějí, aby Pražané zakusili také ten skvělý pocit, jako je rozhlédnutí se z tak vysoké věže. Pro stavbu byl vybrán nejvyšší bod metropole a to právě vrch Petřín. Rozhledna stojí jen díky výmluvnému Dr. Kurzovi, jenž sepsal vizionářský článek, v němž přesvědčoval obyvatele Prahy, jak by bylo krásné mít svou rozhlednu, ke které by nás mohla dokonce dovézt lanovka. Největším lákadlem byl nesmlouvavý termín. Doba, za jakou měla být celá rozhledna postavena, byla pouhý jeden rok! Článek v novinách zaujal širokou veřejnost natolik, že byly uspořádány sbírky a díky upsání podílových listů bylo možné začít 16. března roku 1891 s prvními výkopy.

Petřínská rozhledna 120 letNa Petřínskou stavbu bylo použito 174 tisíc kilogramů železa a můžeme zde najít 299 schodů, které nás zavedou až na vrchol rozhledny. Práce byly ukončeny už 2. července, tedy za necelé čtyři měsíce. Jednalo se o rekordní stavbu v porovnání s větší sestrou. Ta se stavěla dva roky. Další výhodou oproti pařížské rozhledně byl moderní elevátor s plynovým pohonem, oproti docela všedním hydraulickým výtahům na pařížském kolosu. Jediným problémem byla petrolejová lampa sloužící k osvětlení výtahu Petřínské rozhledny, neustále ji zhasínal průvan. Namále měla rozhledna v průběhu druhé světové války.

Rozhledna byla slavnostně otevřena 20. srpna roku 1891. Celý Petřín byl zahalen v národních barvách a na špičce rozhledny zavlál červenobílý prapor. O celých sedmnáct nadmořských metrů výše, než u Pařížské konkurentky! Sen českých turistů se naplnil. Spolu s rozhlednou byla dokončena i lanová dráha na vodní pohon a o rok později bylo na petřínský vrch instalováno magické zrcadlové bludiště. V dnešní době je možné navštívit v suterénu rozhledny výstavu věnovanou českému géniovi a vynálezci Járovi Cimrmanovi.

Kromě trojice památek jsou na vrchu Petřín i další zajímavá místa jako je například Štefánikova hvězdárna vedle Růžového sadu, nebo Kostel svatého Vařince, Břevnovský klášter a Hladová zeď. Petřín byl vždy opředen nejrůznějšími tajemstvími a nikoho již nepřekvapí, že je doslova prošpikován podzemními chodbami, které lákají k prozkoumání.

Petřínská rozhledna 120 letNejlepším dopravní spojení je lanovkou ze stanice Újezd. Na rozhlednu i do zrcadlového bludiště je přístup v období duben – září denně od 10 do 22 hodin, v říjnu se objekty uzavírají o 2 hodiny dříve a v čase od listopadu do února je zavírací doba v 18 hodin. S příchodem března se pak zase začíná provozní doba prodlužovat, navštívit ji může v čase 10 – 20 hodin.

Prohlídka výstavy v suterénu Petřínské rozhledny zabere zhruba 20 až 30 minut. Vstupenky je možné zakoupit přímo na místě za 100 korun. Dětem od 6 do 15 let a studentům do 26 let je poskytnuta 50% sleva. Děti do 6 let a invalidé mají vstup po 20 korunách, rodinné vstupné pro 2 dospělé a max. až 4 děti do 15 let vás vyjde na 250 Kč. Výtah na Petřínskou rozhlednu je pro dospělí a studenty za 50 korun, děti do 6 let, ZTP a senioři mají jízdu zdarma. Majitelé Opencard mají slevu ze standardní výše vstupného (100 Kč) na jednotnou cenu 50 korun za jeden vstup a 20% slevu ze zvýhodněného vstupného.


Text: Simona Hradecká
Foto: Oficiální stránky Petřínské rozhledny





SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:




 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání