Yasiin Bey aka Mos Def v pražské Lucerně už 27. března!

hip hopMáme přesně dva týdny do pražské premiéry legendárního newyorského rappera, herce a aktivisty, který si říká Yasiin Bey aka Mos Def nebo taky Dante z Brooklynu. Zbystřili jste? To je dobře, protože to bude opravdu zásadní událost, ať už máte rádi uvědomělý hip hop nebo ne, tohoto génia slova byste si v Lucerna Music Baru rozhodně neměli nechat ujít.


Mos Def píše historii rapu už od roku 1996, kdy vydal první singl “Universal Magnetic“, takže jestli má někdo nárok na hlášky jako „čistý hip hop“, „klasika všech klasik“ nebo „nejvíce spontánní rapper světa“, tak je to právě on. A vůbec nevadí, že je tak trochu mimo hlavní proud, který do zblbnutí rotuje na mainstreamových televizích. Právě naopak! Yasiin Bey, jak si dnes Mos Def říká, je absolutní definicí b-boye a dodnes jeden z nejuznávanějších freestyle  rapperů na světě.

Místo svých kolegů v rapu, kteří kupují firmy na limonády a propagují konzumní pozlátka, ale Mos jde trochu jinou cestou - raději si koupil knihkupectví a zapojuje se do různých sociálně a politicky angažovaných projektů. Jako třeba loni když před kamerou britského deníku The Guardian ukázal sám na sobě, jaké drsné jsou postupy doktorů, když vězeň v Guantanamo odmítá jíst. Mos Def má sice s kamerou velké zkušenosti (mohli jste jej vidět nejen ve výborném hudebním dokumentu Dave Chapelle´s Blockparty, ale také ve filmech Stopařův průvodce po galaxii, Loupež po italsku, Prosím přetočte, Cadillac Records, The Woodsman, Něco, co stvořil Bůh nebo v duetu s Brucem Willisem ve snímku 16 bloků), přesto tento dokument o praktikách v Guantanamo je o dost silnější kafe než hollywoodské limonády. Upřímně mně nenapadá jiná americká celebrita, která by do něčeho takového šla na vlastní kůži.

 

hip hop


Zpátky ale k poctivé muzice, v které je tento brooklynský Dante pro mnohé nekorunovaným králem, i přesto že oficiálně drží korunu Jay-Z, který má v rukou obrovské mediální impérium a kdo ví koho ještě dalšího za zády. Raději se ale teď místo konspiračních teorií nalaďme na pohodové a vysoce inteligentní desky Black On Both Sides, The New Danger, True Magic, The Ecstatic nebo Black Star, což je náš neméně oblíbený duet Mos Def & Talib Kweli. Ať už totiž Yasiin vydává pod jakýmkoliv jménem, vždy se jedná o lahůdkové kousky. Dejte si teď hned alespoň pár klasik, jako jsou hity “Mathemathics“, “Ms.Fat Booty“, “Hip Hop“,“Ghetto Rock“, “Sex, Love & Money“, “Auditorium“, “Travellin’ Man“, “Definition“, “RE: DEFinition“, “Respiration“ nebo třeba “The Love Song“. Pokud je opravdu absolvujete, hodně bych se divil, že ještě nejste rozhoupaní a nažhavení na koncert, který se přesunul z října na čtvrtek 27. března 2014.

Místem konání samozřejmě zůstává pražský Lucerna Music Bar, kde probíhá i celá hudební série Boombox. Ta za celou svou již sedmiletou existenci velmi slušně předhání populární trendy a přiváží vám do Prahy to nejzajímavější z hiphopu i příbuzných žánrů, jako jsou grime, trap nebo dubstep a to ještě dlouho předtím, než domácí mainstream vůbec zaregistroval jejích existenci.

„Mos Def se předloni objevil na Hip Hop Kempu a přitančil měsíční chůzí jak Michael. S duší na dlani jak básník svojí generace,“ vypráví Affro, který je programovým mozkem Boomboxu i Kempu. „Nasekal old school flow, naložil poctivý rapy a procítěnými zpěvy chytil za srdce. Úplně změnil význam termínu „charizma“. Profeeloval to jak král králů,“ dodává. Teď se konečně vrátí do Čech a to do prostředí, které je mu přirozeně bližší. V intimním kruhu na kruhovém parketu Lucerna Music Baru se kruh uzavře. Ve čtvrtek 27. března 2014. se tam odehraje Supermagická záležitost, o kterou určitě nechcete přijít.


Mighty Boombox program:

  • YASIIN BEY aka MOS DEF /Brooklyn, USA/
  • DJs Richard & Lo Pan, C.Monts
  • 27. 3. 2014
  • Lucerna Music Bar - Praha
  • klub otevřen od 20:00


Vstupenky jsou v předprodeji na pokladně Lucerna Music Baru za 650Kč, v předprodejních sítích Ticketportal, Ticketpro, Eventim a Ticketstream navýšené o poplatek prodejce. Vstupenky jsou k dispozici také online přímo na klubových stránkách www.musicbar.cz


 Text: Hipec
Foto: Oficiální foto interpreta

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání