Festival Pražské jaro začíná, aneb Proč bychom se netěšili!

Pražské jaro 2011Rok se sešel s rokem a festival Pražské jaro dnes vstupuje do své 66. sezóny. Tyto hudební slavnosti za svou dlouholetou historii získaly prestiž takřka po celém světě, a to hlavně díky každoroční účasti světoznámých sólistů, předních orchestrů a komorních těles z mnoha zemí. Jinak tomu nebude ani letos. Pojďme se podívat, na jaké hudební zážitky se v první půli festivalu můžeme těšit.


Již od roku 1952 je festival tradičně zahajován cyklem šesti symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany. Dílo jednoho z nejznámějších českých skladatelů netřeba představovat. Připomeneme-li jednotlivé části tohoto symbolu české národní hudby (Vyšehrad, Vltava, Šárka, Z českých luhů a hájů, Tábor a Blaník), jejich ústřední melodie si vybaví snad každý. U příležitosti 200. výročí založení Pražské konzervatoře si tentokrát můžeme vyslechnout Mou vlast v podání Orchestru Pražské konzervatoře a nejúspěšnějšího českého dirigenta Jiřího Bělohlávka. Koncert se koná ve Smetanově síni Obecního domu, ve čtvrtek 12. května ve 20 hodin.

Pražské jaro 2011Další z velkolepých událostí bude provedení Mahlerovy Symfonie tisíců. Uslyšíte ji v den, kdy si svět připomene skladatelovo 100. výročí úmrtí - ve středu 18. května ve 20 hodin. Symfonie č. 8, po právu zvaná „Symfonií tisíců“, je monumentální dílo, na němž se bude podílet více než 400 účinkujících. Z tohoto důvodu se bude koncert poprvé v historii festivalu konat v pražské O2 aréně. Vystoupí na něm dva symfonické orchestry, čtyři smíšené pěvecké sbory, dva dětské sbory a osm předních sólistů z Česka a Německa pod vedením německého dirigenta Christopha Eschenbacha. Gustav Mahler, rodák z Vysočiny, známý rakouský symfonik, ale také výtečný dirigent, nadepsal svou Osmou symfonii slovy "Představte si, že vesmír začne zvučet a znít". Hovořil o ní jako o díle "odpoutaném od všednosti i od běžného koncertního života“ a již na své premiéře roku 1910 způsobila uměleckou senzaci. Nenechte si ji ujít ani vy!

U vzpomínek na Gustava Mahlera zůstane Pražské jaro i nadále. V pátek 20. května nabídne svým divákům a posluchačům další z autorových úspěšných děl, Symfonii č. 2 zvanou „Vzkříšení“, v níž Mahler vyjádřil své zaujetí tématy posmrtného života. Dílo se dočkalo rozličných ohlasů. Německý skladatel Johannes Brahms po jejím vyslechnutí označil Mahlera za „krále revolucionářů“, jiní naopak za šílence. V rámci oslav 100. výročí svého založení provede Druhou symfonii renomovaný americký orchestr San Francisco Symphony pod taktovkou Michaela Tilsona Thomase.

Mimo světoznámé orchestry se na Pražském jaru představí i jiná hudební tělesa či sóloví interpreti. Tradicí festivalu je pořádání mezinárodní hudební soutěže, která má každý rok na programu dva různé obory. Tento ročník je zasvěcen oborům klavír a trombon. Soutěž, která pro hudební svět objevila talenty jako Štefan Margita nebo Dagmar Pecková, letos pro trombonisty vyvrcholí ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. V pátek 13. května si můžete vyslechnout finále trombonistů, o den později se představí nejlepší klavíristé.

Pražské jaroZajímavým zpestřením festivalu budou tzv. Dny pražských varhan. Světoznámí varhaníci na nich rozezní varhany ve vybraných pražských kostelech a chrámech. Unikátní bude například provedení skladeb pro čtyřruční varhany v kostele u Salvátora v podání dvou významných interpretů, znalce oboru Martina Rosta z Německa a českého varhaníka Pavla Černého.

Ani tím se však program Pražského jara nenaplňuje. Jedinečným zážitkem jistě bude i vystoupení barokního souboru Collegium 1704, který se věnuje interpretaci staré hudby na historické nástroje, s italskou sopranistkou Raffaellou Milanesi.  Koncert se uskuteční v neděli 15. května. O dva dny později si nenechte ujít budapešťský soubor bicích nástrojů Amadinda s mezzosopranistkou Katalin Károlyi, kteří se zaměřují nejen na soudobou hudbu pro bicí nástroje, ale i na hudbu mimoevropských kultur.

Pražské jaro je již od svého založení reprezentativní festival světové hudební kultury a kdo má hudbu rád, neměl by na něm chybět. Na stránkách www.festival.cz si můžete prostudovat podrobný program a lístky zakoupíte přes síť Ticketpro.


Text: Eva Vergosová
Foto: Pražské jaro

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Přípravy na Pražské jaro jsou v plném proudu
Popusťte uzdu hudebním variacím
Nalaďte se na koncertní vlnu

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání