První jarní den proběhla v kostele svatého Vavřince v Praze tisková konference k mezinárodnímu hudebnímu festivalu Pražské jaro. Organizátoři akce zde prozradili mnoho zajímavých informací ohledně příprav již 66. ročníku věhlasného festivalu vážné hudby.
Jako každý rok bude Pražské jaro zahájeno 12. května na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a potrvá až do 4. června. Letošní program láká především na slavné zahraniční orchestry a na skladatele Gustava Mahlera.
Festival již tradičně zahájí Smetanův cyklus symfonických básní „Má vlast“. O jeho provedení se letos postará Symfonický orchestr Pražské konzervatoře pod taktovkou Jiřího Bělohlávka, prezidenta festivalu. Mělo by se tak jednat o mimořádnou událost. „Dbáme na to, aby se z tradice nestalo klišé,“ dodal ředitel festivalu Roman Bělor.
Nejvýznamnějším bodem v programu však bude provedení tzv. „Symfonie tisíců“ českého rodáka Gustava Mahlera. Uskuteční se 18. května k příležitosti stého výročí skladatelova úmrtí. Představí ji dva symfonické orchestry, čtyři smíšené pěvecké sbory, dva dětské sbory a osm sólistů. Poprvé ve své historii se festival dostane na pódium O2 areny. Půjde tedy o doposud největší a nejdražší koncert Pražského jara, často označovaný za hudební událost sezóny.
Další zajímavou akcí je multižánrový projekt s názvem „Pocta atonalitě a abstrakci“. Bude zahájen koncertem tvořeným převážně ze skladeb rakouského skladatele a malíře Arnolda Schönberga a doprovodí jej výstava v Museu Kampa. O té se blíže vyjádřil kurátor muzea Jiří Machalický: „Projekt vzniká již dva roky. S nápadem přišel Dr. Jaroslav Bláha, který se zabývá vztahem mezi hudbou a výtvarným uměním, kde se linie abstrakce přibližuje hudební kompozici.“ Na výstavě, která bude trvat od 11. května do 31. července, budou k vidění obrazy tří významných protagonistů tzv. rané abstrakce: Františka Kupky, Arnolda Schönberga a Vasilije Kandinského.
Pražské jaro připravuje od roku 1947 také mezinárodní hudební soutěž pro mladé umělce a interprety. Letošní ročník bude probíhat v nástrojových oborech trombon a klavír. Předseda soutěžní komise Jiří Hlaváč dodal, že bylo vybráno 59 kandidátů z oboru trombon a 58 z oboru klavír. Mnozí z nich tak dostanou prostor k vytvoření mladé koncertní generace.
Řeč byla i o mladém publiku. Na to se letos Pražké jaro připravilo heslem „Pak že vážná hudba je vážná“. Projekt s názvem „Rozkvět Pražského jara“ si klade za cíl přiblížit klasickou hudbu a její svět mladým lidem. Každý měsíc organizuje setkání se zajímavými hudebními osobnostmi a během festivalu osloví i samotné umělce. Také se snaží zaujmout novými plakáty, na kterých jsou hudební nástroje polepené vtipnými hláškami známých skladatelů.
Další novinkou v propagaci je vytvoření mobilní verze internetových stránek Pražského jara, která nabídne uživatelům přehledné informace o festivalovém dění a jednotlivých koncertech včetně možnosti zakoupení vstupenek či sdílení novinek na sociálních sítích.
Festival chystá také rozhlasové a televizní přenosy vybraných představení. Český rozhlas uvede 6 přímých přenosů a další koncerty budou zaznamenány. Česká televize chystá přímý přenos zahajovacáho koncertu, natočen bude mimo jiné i koncert České filharmonie. Pravidelné informace o celkovém dění se objeví v desetidílném reportážním seriálu "Echo Pražského jara".
Pražské jaro letos nabídne atraktivní program v podobě 43 koncertů, 7 operních představení a řady soutěžních vystoupení. Vstupenky je možno zakoupit v budově Rudolfina na Náměstí Jana Palacha, dále v předprodejní síti Ticketpro a v době konání festivalu rovněž v tiskovém středisku v Obecním domě na Náměstí Republiky.
FOTKY Z TISKOVÉ KONFERENCE K Pražskému jaru ZDE
Text: Eva Vergosová
Foto: Lubomír Krupka
SOUVISEJÍCÍ ODKAZY
Popusťte uzdu hudebním variacím
Nalaďte se na koncertní vlnu