Janek Ledecký představil svůj Vánoční zázrak

Vánoční zázrakKdyž letos v létě český zpěvák, skladatel a textař sliboval, že do svátků připraví nový muzikál s vánoční tematikou, nezdálo se to jako nesplnitelné, ale s ohledem na krásný teplý den byla představa Štědrého večera, natož nějakých tematických představení, ještě na míle vzdálená. Slovo dalo slovo a čas v kalendáři se posunul o značný kus. A tak se 30. 11. uskutečnila premiéra muzikálu Vánoční zázrak aneb Sliby se maj plnit o Vánocích.

 


Janek Ledecký údajně zjistil, že mají čeští diváci o vánočních svátcích málo příležitostí vyrazit za tematickou kulturou, a proto se rozhodl, že zkusí zavést novou tradici. Tou měl být muzikál, jehož hlavní příběh byl prý od začátku jasný – na náš domácí trh se až příliš vehementně snaží vecpat starý tlustý mužík s vousem a sobím spřežením a díky propracovanému marketingovému nátlaku se náš Ježíšek ztrácí kamsi do ústraní. Je na čase připomenout si nejen opravdové hodnoty, ale i krásnou atmosféru Vánoc.

Vánoční zázrakPříběh není nijak náročný ani zamotaný, scény ze života se střídají se snovými představami. Hned v úvodu se seznámíme s charismatickým a cílevědomým Markem. Ten je své práci natolik oddaný, že díky němu firma zaznamenává znamenité úspěchy. Toho si všimne i jeho nadřízený Radan, který mu přislíbí partnerství, vše je však závislé na splnění nelehkého úkolu. Zároveň se však Marek musí zvládnout postarat o svého malého synka Tomáše. Je pro něj nejhezčím vánočním dárkem, neboť se narodil na Štědrý den, ale zároveň také smutnou upomínkou jeho zesnulé manželky. Právě díky jejímu úmrtí dokázal zanevřít na tyto svátky. Ale jen do doby než znovu potkal svou studentskou lásku Veroniku. Ta dokáže do jeho života vnést nové světlo. Okamžitě si ji oblíbí i nezbedný Tomášek a jeho dědeček. Právě on však jako první odhalí temné tajemství, které Veronika skrývá. Ale kdo ví, třeba se nakonec stane nějaký zázrak a všichni dostanou, co si ze srdce přejí.

Můžete se těšit na skvělé herecké obsazení a mnoho známých tváří. Ač je dílo prezentováno jako muzikál a má velmi dobře namíchaný repertoár písní složený až na výjimky z vlastní tvorby Janka Ledeckého, berte to v tomto ohledu trochu s rezervou. Excelentních pěveckých výkonů se nedočkáte. Vánoční zázrak je však plný humoru, legračních situací i hlubších myšlenek. Na toto představení se máte jít pobavit a naladit se na správnou vánoční atmosféru. První část je hodně dynamická, proložená vtipnými scénkami, zaměřená na podstatu Ježíška a má naprosto famózní závěr. Skvěle navnadí na pokračování a vzbudí velká očekávání, zda bude i závěr tak zajímavý jako doposud.

Vánoční zázrakDruhá část je o trochu slabší. Není už tolik zaměřená na malého Tomáše, ale na Veroniku a Marka. Humor ustoupí stranou vážné a trochu smutné situaci, která se nevyvíjí zrovna příznivým směrem. Také souboj mezi Ježíškem a Santa Clausem se vytratí do neznáma, načež se divák dostává do nové roviny a k jiným úvahám, a sice zda věří v zázraky. Ač jdou tato dvě témata spolu ruku v ruce, zavedou nás trochu jiným směrem. Když se pak v poslední scénce na Ježíška vzpomene, není už prožitek diváků tolik emotivní, jak by mohl být.


Na premiérovém představení zazářili všichni herci a ukázali své kvality. Bezesporu nejlepší herecký výkon předvedl Filip Antonio v roli Tomáše. Jeho projev byl naprosto přirozený, vtělil se do své role, jako by se vše kolem něj odehrávalo doopravdy. Ať už řádil s kytarou, psal Ježíškovi nebo se učil koledu, bylo na něm vidět zapálení a radost z toho, že může být na jevišti. Postavu Veroniky ztvárnila Linda Rybová, Tomášova tatínka Martin Trnavský. Zatímco on předvedl pěkný pěvecký výkon, jemný hlásek Rybové může citlivými oušky trochu zatahat. Marek Vašut byl v roli podnikatele i Santa Clause ve svém živlu. Petr Kostka na sebe vzal dědečka a Jana Švandová zase babičku. Vyzdvihnout si zaslouží také Aleš Háma, který ztvárnil Pavla, Tomášova strýce, s nímž zažívá mnoho legrace. Háma s Antoniem si zcela evidentně skvěle padli do noty, neboť jejich řádění působilo opravdu spontánně a živelně.

Vánoční zázrakSkvělou práci odvedli i tvůrci, především pak kostýmní výtvarnice Simona Rybáková, scénograf Šimon Caban a autoři projekcí Tomáš Gaisler a Jarda Zajíček. Právě prvky jako pěvecký sbor, tančící baletka či padající sníh krásně podtrhly vybrané pasáže. Projekce byla zajímavá, originální a zároveň skvěle zapadající do celkového prostředí. Promítací tabule se s kulisami nijak nepřebíjely, naopak je vhodně doplňovaly.

Ač je závěr trochu nadlehčený a vystřižený jako z pohádky či romantické komedie, podstatnější je, co v sobě tento muzikál nese. Pokud máte nějaké výhrady k Vánocům a tradicím, pak ve Vánočním zázraku asi žádný půvab nenajdete. V opačném případě vás ale může krásně naladit na sváteční atmosféru, připomenout vám, jaké hodnoty jsou skutečně důležité a inspirovat k tomu, abyste věřili na zázraky. Pokud přistoupíte na to, že se nejedná o představení s excelentními pěveckými výkony, budete spokojeni. Snad jen v dalším nastudování Janek Ledecký přidá i druhé části více humoru a prostoru našemu malému tajemnému Ježíškovi.


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Kleopatra Muzikal

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Tipy na dárky – divadelní představení s kouzlem Vánoc
Sliby se maj plnit o Vánocích
Na Vánoce se připravuje nový muzikál

 

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání