Divadlo Kalich připravuje nový muzikál Mauglí na motivy legendárních Knih džunglí autora Rudyarda Kiplinga. Představení bude mít premiéru 12. září tohoto roku a podle seznamu tvůrců se dá očekávat, že to nebude tuctový muzikál, kterých je tu jako hub po dešti. C k tématu pověděl ředitel divadla Michal Kocourek?
Kdy jste začali muzikál Mauglí připravovat?
„V září 2010 jsme odpremiérovali předchozí muzikál Ondry Soukupa a Gábiny Osvaldové Robin Hood a ještě v témže roce jsme se s oběma autory začali bavit o další spolupráci. Nejdříve jsme jen nosili témata. Některá jsme zamítli hned, některá podrobovali dalším rozborům, jeden námět dokonce Ondra s Gábinou rozepsali, abychom nakonec zjistili, že nemáme chuť touto cestou dál pokračovat. Až o Gábinině nápadu na nový, osobitý pohled na příběhy z Knih džunglí jsme byli všichni jednoznačně přesvědčeni. Konkrétně na něm tedy pracujeme intenzivně dva roky, postupně se přidávali další členové tvůrčího týmu. V současné době můžu zodpovědně říci, že dílo je hotové a jako autorsky usazené jde do fáze hereckých workshopů, zkoušek, natáčení ve studiu, korepetic, choreografických tréninků a tak podobně.“
Čím si vás získal zrovna tento námět?
„Divadelní tvůrci většinou Kiplingovu předlohu zpracovávají jako představení pro děti, nás lákalo přidat se k méně častému pohledu a nabídnout Mauglího jako výpověď o našem světě, která osloví dospělého diváka, aniž by ten malý ztratil možnost sedět v hledišti po celou dobu v úžasu. Dětskou fantazii roztáčíme na plné obrátky, ale texty Gábiny Osvaldové ani hudba Ondřeje Soukupa nejsou přizpůsobeny dětem.“
Po třech kritikou, i diváky ceněných titulech, které ve vašem divadle režíroval Ján Ďurovčík, jste tentokrát oslovil ke spolupráci divadelní vizionáře z režisérského dua SKUTR. Proč ta změna?
„S Jánem samozřejmě plánujeme další projekty, naše spolupráce ještě zdaleka nebyla završena. Zároveň se snažíme naše diváky překvapovat něčím novým a právě Mauglí je pro něco takového podle mého názoru vhodnou příležitostí, dovoluje nabídnout zase jinou divadelní poetiku. Proto tentokrát padla volba na SKUTR a jejich velmi osobitý rukopis – už pro tu originální kombinaci tance s akrobacií, v níž jsou špičkoví. S Martinem Kukučkou a Lukášem Trpišovským jsme o svých představách samozřejmě nejprve dlouze diskutovali a výsledkem je společný pohled, který bude, jak věřím, pro diváky překvapením. Pro mě je spolupráce se SKUTRy novou zkušeností a musím říct, že velmi milou.“
Jak se vám obsazovali herci do zvířecích rolí?
„Vzhledem k tomu, že zvířecí svět v tomto představení vytvoříme jinými, divadelně rafinovanějšími prostředky než nalepenými čumáčky s vousky, zase tak specifické rozhodování to nebylo. Při konkurzech šlo opět ‚jenom‘ o mimořádný herecký, pěvecký a taneční talent, jak už je u nás v divadle zvykem. Tentokrát se ještě cenila osobitost, díky které herci přinesou ke své postavě na jeviště něco navíc. Z výsledného obsazení mám velkou radost. Opírá se o nadmíru talentované herce, kteří v našich muzikálech hráli nebo stále hrají, a vedle nich se těším na spolupráci s několika novými hereckými kolegy, po nichž jsme už nějakou dobu pokukovali.“
Text: Jaroslav Panenka
Foto: Divadlo Kalich